Robot sprzątający do nowoczesny sprzęt, dzięki któremu szybko można pozbyć się większości zabrudzeń z czyszczonej nawierzchni. Wyróżnia się roboty odkurzające, mopujące i do mycia okien. Sterowane są one zdalnie – za pomocą pilota lub smartfona.

Spis treści

  Roboty sprzątające nie zawsze są tak samo skuteczne i wydajne. Niestety nie są w stanie zastąpić odkurzaczy ręcznych. Tradycyjny sprzęt z reguły jest tańszy i bardziej wydajny.

  Czym jest robot sprzątający?

  Robot sprzątający, czyli odkurzacz automatyczny to znak naszych czasów. Powołanie go do życia to efekt postępu technologicznego, impulsem do stworzenia go była chęć stworzenia urządzenia, które sprząta i nie wymaga obsługi. Gdy inteligentny robot sprzątający zajmuje się usuwaniem zabrudzeń z podłogi, jego właściciel może zająć się innymi pracami porządkowymi lub po prostu oddać się słodkiemu nic nie robieniu.

  Robot samosprzątający wyróżnia się niewielkimi gabarytami, jest zdecydowanie mniejszy od ręcznych odkurzaczy. Nieprzypadkowy jest jego kształt. Mały odkurzacz automatyczny jest okrągły, dzięki takiej konstrukcji może odbijać się od ścian i dotrzeć do niemal każdego trudno dostępnego miejsca. Po trzecie, w przeciwieństwie do tradycyjnych urządzeń, pomagających utrzymać w domu porządek roboty sprzątające poruszają się samodzielnie (bez ingerencji domowników), nie są połączone z gniazdkiem żadnym kablem.

  Czujniki w inteligentnym robocie sprzątającym

  Odkurzacze automatyczne wyposażone w liczne czujniki ruchu, pozwalające im na orientację w terenie. Specjalne sensory sprawiają, że bez trudu znajdują zabrudzenia, przez co proces sprzątania jest bardziej efektywny. Doskonale wiedzą, jak trafić do stacji dokującej, w której ładują swoje akumulatory. Stacja nawiguje urządzeniem, przez co nie ma możliwości, aby znaleźć rozładowany robot na środku pokoju. Ważną rolę odgrywają również czujniki zbliżeniowe, chroniące urządzenie przed uderzaniem o ściany. Za sprawą czujników uskoku terenu automat zatrzymuje się przed gwałtownymi spadkami terenu (np. schodami). Najlepsze roboty sprzątające wyposażone są w czujniki zapobiegające wkręceniu się frędzli i przewodów.

  Możliwości robotów samosprzątających

  Aby w pełni móc cieszyć się z robota sprzątającego, przed kupnem go, warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami i potrzebami. Trzeba wiedzieć, które z parametrów urządzenia należy wziąć pod uwagę, by być w stanie utrzymać porządek na optymalnym poziomie. Dla jednych odpowiedzią na pytanie „jaki robot sprzątający wybrać jest?” jest – taki o dużej mocy. Należy mieć świadomość, że na efektywność zbierania odpadów z podłogi ma wpływ liczba watów. Część użytkowników inteligentnego odkurzacza uważa, że najważniejszym parametrem jest czas pracy na naładowanym akumulatorze i czas ładowania. Dobrze jest wybrać urządzenie o akumulatorze na tyle pojemnym, aby możliwe było posprzątanie całego mieszkania bez konieczności wracania do bazy. Na rynku obecne są roboty sprzątające, które są w stanie pracować (na jednym ładowaniu) godzinę, oraz takie, które mogą sprzątać nawet 4 godziny. Tymczasem jeśli chodzi o czas ładowania, to kliencie sklepów z AGD i RTV mogą wybierać między modelami ładującymi się mniej niż 3 godziny a robotami, które ładują się do pełna aż 5 godzin.

  Każdy, kto zastanawia się, jaki odkurzacz automatyczny wybrać, powinien też wziąć pod uwagę pojemność pojemnika na odpadki, która wynosi od 0,18 do 0,7 l. Większy pojemnik jest zdecydowanie wygodniejszy, dzięki niemu rzadziej trzeba czyścić odkurzacz.

  Komfort użytkowania zapewnia również możliwość sterowania urządzeniem za pomocą pilota. Roboty sprzątające są całkowicie zdalne, dzięki czemu można nimi kierować z pewnej odległości. Najnowsze modele są sterowane za pomocą smartfona. Producenci robotów dają możliwość skorzystania ze specjalnej aplikacji, która informuje użytkownika, do jakich miejsc robot dotarł, które obszary nie zostały jeszcze posprzątane, że należy opróżnić pojemnik lub czyścić szczotki sprzątające.

  Alergicy szukający odpowiedzi na pytanie „Jaki robot sprzątający kupić?” powinni zwrócić uwagę na modele z filtrem HEPA. Dzięki niemu powietrze w mieszkaniu jest oczyszczane z kurzu, bakterii czy grzybów. Warto również mieć świadomość, że obecne na rynku odkurzacze automatyczne nie generują dźwięków mających wpływ na życie domowników, są to bardzo ciche urządzenia, które oferują poziom głośności wynoszący około. 60 dB.

  Jaki robot sprzątający wybrać?

  Robot sprzątający nie zawsze oznacza to samo. W tej kategorii, poza odkurzaczami automatycznymi znajdują się roboty mopujące i roboty specjalizujące się w myciu okien. Urządzenia mopujące cechują się mniejszymi wymiarami niż typowy sprzęt odkurzający, są też niższy, co pozwala im wjechać pod różnego rodzaju meble. Robot służący do mycia podłóg dysponuje trzema trybami pracy, poza mopowaniem (za pomocą wilgotnej ściereczki z detergentem) może również zamiatać i intensywnie myć. Tymczasem model myjący okna, to rodzaj robota mopującego przystosowanego do mycia w pionie. Można nim również myć kabiny prysznicowe.

  Odkurzacz ręczny a robot sprzątający

  Robot sprzątający jest łatwo dostępnym gadżetem, niestety jego cena dla wielu osób jest przeszkodą uniemożliwiającą jego zakup. Co więcej, korzystanie z tego rodzaj urządzeń nie zwalnia z konieczności używania zwykłych workowych bądź bezworkowych odkurzaczy, które są jedynym pewnym sposobem na to, aby mieszkanie było całkowicie czyste. Tradycyjne odkurzacze są skuteczniejsze w usuwaniu wszelkich zabrudzeń oraz są wyposażone w większy pojemnik na odpady. Dzięki wysokowydajnej ssawce dają sobie radę na każdej nawierzchni, docierają też w każdy zakamarek, czego nie gwarantuje odkurzacz automatyczny.

  Osoby, które mimo wszystko szukają sprzętu bez kable zamiast robota, mogą zdecydować się na odkurzacz bezprzewodowy. Daje on gwarancje niezrównanej wygody użytkowania, jest cichy, skuteczny i szybki. Korzystanie z tradycyjnych odkurzaczy ma jeszcze jedną zaletę – zapewnia sporą dawkę ruchu. W trakcie 60-minutowego odkurzania można spalić przeszło 300 kcal.

  Urządzenia bez kabli mają z pewnością dużo plusów i zapewniają komfort użytkowania. Zobacz, jakie zalety ma żelazko bezprzewodowe?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1