Wiele osób uznaje pościel za bardzo niewdzięczny do prasowania materiał. Prasowanie utrudnia przede wszystkim rozmiar pościeli, a także specyfika niektórych materiałów, które niezbyt łatwo poddają się działaniu temperatury. Aby prasowanie pościeli nie było udręką, potrzebny jest odpowiedni sprzęt.

Spis treści

  Pościel w większości przypadków wymaga prasowania. Wyjątek stanowią materiały takie jak kora lub flanela, choć w ich przypadku również warto rozważyć prasowanie.

  Pościel – prasować czy nie prasować?

  Pościel dla dzieci koniecznie należy prasować. Nie chodzi tu tyle o kwestie estetyczne i fakt, że wyprasowana pościel lepiej prezentuje się na łóżku niż niewyprasowana – w przypadku pościeli dziecięcej (a szczególnie pościeli niemowlęcej) kluczowe jest zlikwidowanie bytujących na niej drobnoustrojów i roztoczy. Odpowiednio dobrane żelazko z dużym wyrzutem pary lub generator pary pozwalają skutecznie realizować to zadanie.

  W przypadku pościeli dla dorosłych prasowanie jest równie ważne – jego celem jest nie tylko estetyka, lecz także kwestie higieniczne. Pościel polarowa, satynowa lub każda inna bezpośrednio otula ludzkie ciało, powinna być więc pozbawione różnego typu bakterii. Oczywiście w praktyce wyeliminowanie wszystkich szkodliwych patogenów jest praktycznie niemożliwe, ale prasowanie zdecydowanie ogranicza możliwość ich rozwoju.

  Nie da się również ukryć, że starannie wyprasowane poszewki na pościel oraz gładkie prześcieradło sprawiają, że sypialnia wygląda bardziej estetycznie i zachęca do odpoczynku.

  Jakiej pościeli nie trzeba prasować?

  Pościel z flaneli, jerseyu, kory oraz satyny mogą nie wymagać prasowania. Pościel z satyny bawełnianej wystarczy wyprać w pralce ustawionej na odpowiedni program, a po praniu od razu wytrzepać i rozwiesić do suszenia. Podobnie jest w przypadku pościeli z kory, której struktura jest bardzo specyficzna i po suszeniu pościel jest od razu gotowa do użycia. Flanela nie ma tendencji do gniecenia się, więc jej prasowanie również nie jest konieczne. Warto jednak pamiętać, że estetyka to nie wszystko i w większości przypadków można rozważyć prasowanie wymienionych materiałów w celu ich odświeżenia oraz wyeliminowania znajdujących się na nich drobnoustrojów i roztoczy.

  Zobacz także: Pościel bawełniana - jak ją prasować?

  Jak przygotować pościel do prasowania?

  Pościel do łóżeczka dziecięcego, pościel z kory czy pościel flanelowa dla dorosłych – w każdym przypadku rozpoczynamy od prania. Koniecznie należy pamiętać o tym, żeby nie przepełniać bębna pralki. Lepiej jest rozłożyć pranie na dwa lub trzy razy niż wyjąć z pralki pogniecioną i zmechaconą pościel, której rozprostowanie będzie graniczyło z cudem. Warto przy okazji przyjrzeć się metkom na kompletach pościeli – znajduje się tam informacja o optymalnej temperaturze prania. Zarówno pościel dla niemowlaka, jak i dla osoby dorosłej natychmiast po wypraniu należy wyjąć z bębna, dokładnie wytrzepać i rozwiesić do wysuszenia. Jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej suszyć pościel na zewnątrz. Program, w którym pierze się pościel, szybkość wirowania, strzepanie pościeli po praniu i sposób suszenia – wszystko to ma znaczenie dla późniejszej łatwości prasowania materiału.

  Parownica do prasowania a odświeżanie pościeli

  Parownica do ubrań zupełnie nie nadaje się do odświeżania czy prasowania pościeli. Przede wszystkim jest to zbyt małe urządzenie, które może sobie nie poradzić nawet z pościelą dla dzieci. Po drugie, parownica do prasowania ma zbyt mały wyrzut pary, aby móc sprawnie i szybko wyprasować pościel. Aby prasowanie było sprawne i efektywne, a przede wszystkim, by można było przy okazji usuwać drobnoustroje oraz roztocza, trzeba zaopatrzyć się w inny sprzęt.

  Jak prasować pościel?

  Prasowanie parą to najlepsze możliwe rozwiązanie. Spora część materiałów, z których wykonana się pościel, jest wrażliwa na wysokie temperatury, w związku z czym łatwo można ją przypalić. Z drugiej strony przy niskich temperaturach część zagnieceń nie będzie chciała się rozprostować. Z tego powodu pościel do łóżka najwygodniej prasuje się żelazkiem z dużą produkcją pary lub też z wykorzystaniem generatora pary.

  Prasowanie parą nie wymaga działania na materiał wysoką temperaturą. Kluczowa jest odpowiednia siła wyrzutu pary, która pozwala jej wniknąć w głąb materiału, rozmiękczyć i wyprostować włókna. Z tego właśnie powodu nawet najlepsza parownica do ubrań nie sprawdzi się w przypadku prasowania pościeli – wyrzut pary jest w niej po prostu zbyt słaby.

  Sprawdzą się natomiast żelazka o dużej produkcji pary, a przede wszystkim generatory pary. Te ostatnie są wyposażone w wyrzut pary o mocy od 5 do 8 barów (Tefal Express Ultimate), co pozwala na prasowanie nawet kilku warstw pościeli jednocześnie. Prasowanie pościeli okazuje się nie tylko łatwe i przyjemne, lecz także może trwać znacznie krócej. Krótki czas nagrzewania się sprzętu (często poniżej jednej minuty) jeszcze bardziej przyspiesza pracę.

  Jak uniknąć plam na pościeli?

  Materiał na pościel bardzo często jest jasny lub wyraziście kolorowy, co powoduje, że plamy są na nim bardzo widoczne. Wiele osób obawia się prasowania parą właśnie ze względu na ryzyko pojawienia się plam od powstającego w żelazkach i generatorach pary kamienia. Producenci jednak znaleźli sposób, aby skutecznie zapobiegać tego typu plamom. Przykładowo, generatory pary firmy Tefal są wyposażone w specjalną wkładkę antywapienną i system Calc Collector, który zbiera powstający kamień. Nie ma więc obaw, że pościel z mikrofibry lub z polaru zostanie bezpowrotnie zniszczona przez nieestetyczne plamy. Calc Collector to rozwiązanie, które nie tylko chroni przed plamami z kamienia, lecz także wydłuża żywotność urządzenia, w którym zostało zastosowane.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?