Sypialnia to jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym domu. Nieważne, czy ma się do czynienia z elegancką sypialnią urządzoną w tradycyjnym stylu, czy sypialnią nowoczesną, najistotniejszą kwestią jest to, aby panował w niej porządek i czystość.

Spis treści

  Sypialnia to prawdziwe siedlisko roztoczy, czyli żyjątek bytujących w kurzu. Występują one w pościeli, kocach, poduszkach i w materacu. Przyczyniają się do powstawania reakcji alergicznych – wywołują m.in. zapalenie spojówek, astmę oskrzelową, wysypki, atopowe zapalenia skóry czy migreny. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiedni sprzęt oraz akcesoria, które zapewnią w sypialni zdrowy odpoczynek. Oto najważniejsze porady.

  Odpowiednie akcesoria do czyszczenia sypialni

  Aby skutecznie uprzątnąć sypialnię, warto się zaopatrzyć w kilka niezbędnych akcesoriów. Bardzo dobrze sprawdzą się do tego ściereczki wykonane z mikrofibry, które z łatwością przyciągają kurz. Oprócz tego doskonałym sprzętem okaże się odpowiedni mop. W przypadku sypialni warto rozważyć stosowanie mopa parowego. Sprzęt ten, za sprawą wykorzystywania gorącej wody, jest w stanie usunąć do 99,9% bakterii, bez stosowania preparatów chemicznych. Ponadto mokra powierzchnia mopa doskonale przyciąga kurz, bez rozpylania go po zakończeniu sprzątania. Urządzenie jest najczęściej wyposażone w dodatkową nakładkę służącą do czyszczenia dywanów.

  Jaki odkurzacz sprawdzi się do sprzątania sypialni?

  O tym, jaki odkurzacz może okazać się właściwym wyborem do sprzątania sypialni, decyduje kilka czynników. Wartym uwagi sprzętem jest z pewnością odkurzacz bezworkowy. W przypadku tego urządzenia nie trzeba wymieniać worka, jak ma to miejsce przy odkurzaczu workowym. Odkurzacze bezworkowe bardzo dobrze sprawdzą się alergikom, astmatykom i właścicielom zwierząt. Cząstki brudu zostają uwięzione w zbiorniku na wodę. Odkurzacze tego typu są często zaopatrzone w dodatkowy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air filter). Ma on za zadanie oczyścić powietrze, które z urządzenia wydostaje się świeże, bez alergenów i bakterii. Warto również rozważyć zakup odkurzacza robota, czyli urządzenia działającego automatycznie. Robot pozbawiony jest worka, natomiast zanieczyszczenia gromadzone są we wbudowanym w odkurzacz pojemniku. Zastosowany w sypialni sprzęt będzie sukcesywnie oczyszczał podłogę, bez ingerencji człowieka. W przypadku sypialni, w której znajduje się dywan lub wykładzina należy również wspomnieć o odkurzaczu piorącym. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie. Dywany wyczyszczone odkurzaczem na wodę wyglądają niemal jak nowe. Trzeba jednak pamiętać o zakupie odpowiednich detergentów rekomendowanych przez producentów danych modeli. Pranie za pomocą tych urządzeń polega na rozłożeniu roztworu czyszczącego na powierzchnię, a następnie na odessaniu go razem z rozpuszczonym brudem. Metoda ta określana jest mianem ekstrakcji. Odkurzacze do prania są zazwyczaj wyposażone w dwa pojemniki. Pierwszy służy do wypełniania mieszaniną czystej wody i detergentu, drugi natomiast gromadzi brudną ciecz, która zbiera się po praniu dywanu. Dostępne są także odkurzacze na parę, które czyszczą samą parą wodną, bez detergentów.

  Generator pary i parownica – gwarancja czystej sypialni

  Nie da się ukryć, że sypialnia to świetne miejsce dla roztoczy, czyli żyjątek bytujących w kurzu. Najwięcej z nich osiada w pościeli, na poduszkach, obiciach czy w materacu. Ich odchody są źródłem silnych reakcji alergicznych – mogą doprowadzić m.in. do nieżytu nosa, spojówek, astmy oskrzelowej, wysypek, atopowego zapalenia skóry czy migreny. Pozbywanie się kurzu z sypialni za pomocą odkurzacza, ściereczek czy mopów jest jedynie dodatkiem. Kluczową kwestią jest wyczyszczenie tekstyliów, w których żyją roztocza. Bardzo ważnym zabiegiem, który pozwala pozbyć się roztoczy, jest częsta zmiana pościeli, stosowanie specjalnych pokrowców, wietrzenie sypialni, utrzymywanie w pomieszczeniu niskiej wilgotności i umiarkowanej temperatury (do 20°C), wystawianie pościeli na powietrze (latem na słońce, zimą na mróz). Jednak bardzo skutecznym sposobem na unicestwienie roztoczy jest zastosowanie urządzeń do prasowania parą, czyli generatora pary i parownicy. Roztocza nie akceptują bowiem temperatur powyżej 60°C, poniżej 20°C oraz wilgotności w granicach 70–80%. Urządzenie można zastosować nie tylko do pościeli, koców, firan, dywanów, ale także do czyszczenia materacy.

  Czy warto kupić oczyszczacz powietrza do sypialni?

  Świetnym urządzeniem, które polepszy jakość powietrza w sypialni oraz uchroni przed roztoczami jest oczyszczacz powietrza. Urządzenie przefiltrowuje powietrze za sprawą zasysania go, po czym odfiltrowuje z niego wszelkie zanieczyszczenia. Dobry oczyszczacz powietrza do domu posiada dwa filtry: wstępny oraz wysokosprawny, węglowy HEPA. Oczyszczacz powietrza to świetny sprzęt dla alergików – usuwa z powietrza nagromadzony kurz, a także pył, dym, składniki smogu, wszelkiego rodzaju zapachy oraz związki organiczne (jak np. złuszczony naskórek). Niektóre modele oczyszczaczy są dodatkowo wyposażone w jonizator, nawilżacz powietrza czy elektroniczny timer. Jonizatory świetnie radzą sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, nawilżacz powietrza sprawdzi się natomiast w okresie zimowym, kiedy domownikom przeszkadza suche powietrze. Maksymalna wielkość pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35 m2.

  Przeczytaj również: Pyłki – jak walczyć z alergią na nie? Czy warto kupić oczyszczacz powietrza?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?