Pranie firanek to prawdziwe domowe wyzwanie. Jego celem jest nie tylko usunięcie zabrudzeń i przykrego zapachu oraz wybielenie materiału. Równie ważne jest wypranie ich tak, aby po powieszeniu ładnie prezentowały się w oknie. Czy można prać firanki bez prasowania?

Spis treści

  Pranie firanek to czynność, którą warto podzielić na kilka etapów. Pierwszą jest namaczanie, potem pranie właściwe, a w końcu suszenie i prasowanie. Ten ostatni etap można jednak sprytnie ominąć.

  Pranie firanek – od czego zacząć?

  Firanki są siedliskiem kurzu, łatwo wnika w nie dym tytoniowy i zapachy wydzielające się podczas gotowania. Pranie firanek należy rozpocząć od dokładnego namoczenia firanek – pozwoli to na wstępne wypłukanie zabrudzeń. Firanki pożółkłe od dymu tytoniowego, promieni słonecznych lub tłuszczu najlepiej zamoczyć w specjalnym środku wybielającym albo roztworze sody oczyszczonej. Kolorowe firany lepiej zamoczyć w płynie do prania, aby uniknąć ryzyka odbarwień. Te mniej zabrudzone też warto zamoczyć – można to zrobić nawet w czystej wodzie. Należy pamiętać, że temperatura wody nie powinna przekraczać 30–40℃.

  W jakiej temperaturze prać firanki?

  Pranie firanek może odbywać się ręcznie lub w pralce. Wiele osób ma wątpliwości, w ilu stopniach prać firanki. Temperatura wody w jednym i drugim przypadku nie powinna przekraczać 40℃. Trzeba natomiast pamiętać, że ustawienie temperatury w pralce na 30℃ może nie wystarczyć, ponieważ niektóre środki wybielające i czyszczące aktywują się dopiero w wyższej temperaturze. Najlepiej przed rozpoczęciem prania dokładnie przeczytać instrukcję producenta.

  Zobacz także: Suszarka na pranie - jak sobie ułatwić prasowanie?

  Jak prać firanki w pralce?

  Pranie firanek w pralce jest znacznie prostsze i szybsze niż pranie ręczne, ale trzeba wykonywać tę czynność bardzo uważnie, gdyż można przypadkowo zniszczyć nie tylko firany, lecz także pralkę. Poza tym pranie firan w pralce wiąże się z ryzykiem ich pogniecenia. A zatem jak prać firanki, żeby nie prasować?

  • Po pierwsze, pranie firanek w pralce automatycznej powinno trwać krótko. Do prania firan najlepiej wybierać program, który jest możliwie najkrótszy, delikatny, bez wirowania lub z bardzo delikatnym wirowaniem. Nowoczesne pralki z reguły mają specjalny program do prania firanek i najlepiej skorzystać właśnie z niego.
  • Po drugie, liczy się nie tylko temperatura prania firanek, lecz także ustawienia wirowania. Lekkie wirowanie nie jest zabronione, ale trzeba liczyć się z tym, że firanki będą wtedy wymagały prasowania.
  • Po trzecie, koniecznie należy wyposażyć się w worek do prania firan. Chroni on delikatne tkaniny przed zniszczeniem, o które w pralce automatycznej bardzo łatwo.
  • Po czwarte, nigdy nie wolno zapełniać bębna do oporu. Jest to ważne szczególnie przy ciężkich materiałach zasłonowych, które w trakcie prania mogą nawet doprowadzić do uszkodzenia mechanizmu bębna.
  • Po piąte, po zakończeniu programu i otwarciu bębna warto pozostawić firanki w pralce na kilka minut, a dopiero potem powiesić.

  Pranie firanek najlepiej jednak wykonać ręcznie. W takiej sytuacji ich prasowanie można zupełnie pominąć – wystarczy od razu po praniu je rozwiesić. Trzeba jednak pamiętać o wodzie ściekającej z firanek na podłogę, w związku z czym należy ją odpowiednio zabezpieczyć.

  W czym prać firanki?

  Pranie firanek wymaga nie tylko ustawienia odpowiedniego programu, lecz także dobrania odpowiednich produktów czyszczących i wybielających. Na rynku dostępnych jest wiele proszków i płynów wybielających przeznaczonych do prania firanek, ale nie zawsze konieczne jest korzystanie z produktów chemicznych.

  Jeśli zastanawiasz się, w czym prać firanki, żeby były białe, sięgnij po rady mamy lub babci. Często stosowały one mieszankę proszku do pieczenia i sody oczyszczonej do prania firanek, a tłuste plamy usuwały za pomocą octu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystywać te sprawdzone, tradycyjne rozwiązania. Są one szczególnie cenione przez alergików.

  Jak wyprać firanki bez prasowania?

  Pranie firanek w dużej mierze warunkuje to, czy łatwo będzie je wyprasować. Im mocniejsze wirowanie i dłuższy program prania w pralce, tym większe jest ryzyko pogniecenia tkaniny. Ponadto istnieje wiele materiałów takich jak woal, organza czy tiul, które są wyjątkowo delikatne, a ich prasowanie wiąże się z dużym ryzykiem zniszczenia firanek. O ile odpowiedź na pytanie, jak prać firanki z woalu, jest tylko jedna: ręcznie, to wiele osób nadal szuka skutecznego sposobu na ich łatwe prasowanie. Wykorzystywane są ściereczki, przez które prasuje się delikatny materiał, lub nakładki chroniące ubrania przez gorącymi temperaturami. Te rozwiązania nie zawsze się jednak sprawdzają. Podobnie zresztą jak wszelkiego typu płyny w spryskiwaczach, które mają ułatwiać prasowanie firan.

  Ciekawym, a przede wszystkim skutecznym rozwiązaniem są natomiast generatory pary, które pozwalają na prasowanie nawet najbardziej delikatnych tkanin. Te nowoczesne urządzenia pozwalają na dostosowanie temperatury do konkretnego materiału, co eliminuje ryzyko uszkodzenia firan. Pozostaje jednak kwestia wygody – prasowanie wielu metrów delikatnego tiulu lub organzy wcale nie jest wygodne.

  I na ten problem znalazło się jednak rozwiązanie. Zarówno niektóre generatory pary, jak i specjalne stacje parowe dają możliwość prasowania w pionie, co pozwala na prasowanie firanek, które zostały już zawieszone na karniszu. Tego typu rozwiązanie ma co najmniej kilka zalet. Jest wygodne, ogranicza ilość miejsca zajmowanego przez prasowany materiał oraz pozwala na eliminację nawet najdrobniejszych zagnieceń widocznych już po powieszeniu firanki w oknie.

  Zobacz także: Krochmal - czym jest i jak go używać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1