Co to jest magiel? Odpowiedzi na to pytanie są co najmniej dwie. Dawniej (i obecnie również, choć coraz rzadziej) nazywano w ten sposób punkty usługowe, do których można było przynieść obrus, poszewki na pościel, zasłony, ręczniki, a nawet ubrania. Wszystkie tekstylia były poddawane procesowi prania, maglowania i krochmalenia, dzięki czemu stawały się przyjemnie sztywne i bardzo odświeżone. Magiel, nazywany maglownicą, to także urządzenie, które przy użyciu temperatury i siły nacisku daje efekt prasowania bez załamań i zagnieceń nawet bardzo dużych powierzchni tkanin. Dawnej maglownice były maszynami wyposażonymi w dwa walce napędzane ręcznie (tzw. magiel ręczny) za pomocą korby, obecnie stosowane są magle parowe i magle elektryczne.

Spis treści

  Magle mają zastosowanie w takich miejscach jak restauracje, hotele, szpitale i pensjonaty – czyli wszędzie tam, gdzie trzeba szybko i bardzo efektywnie wyprasować wielkoformatowe tekstylia. Magiel domowy to rzadkość, jednak są osoby, które decydują się na taki sprzęt ze względu na wysoką jakość prasowania. Efekt zbliżony do maglowania można uzyskać w prostszy sposób – za pomocą dobrej jakości żelazka wyposażonego w generator pary.

  Jak działa magiel?

  Mechanika działania magla jest uzależniona od rodzaju urządzenia. Maglownica może być wyposażona w jeden lub dwa walce, umieszczana w niej tkanina jest prostowana za pomocą docisku do jednego nagrzanego walca lub przepuszczana przez dwa walce. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania prasowana powierzchnia jest pozbawiona załamań i fałd, i nawet ogromne prześcieradło jest nieskazitelnie gładkie. Czasem dodatkowo stosuje się metodę wcześniejszego zwilżania materiału lub magluje się z użyciem pary.

  Rodzaje maglownic

  Maglownice można podzielić na domowe i przemysłowe oraz ze względu na sposób zasilania. Tradycyjne maglownice zasilane były ręcznie, nożnie lub gazowo, obecnie cały mechanizm jest elektryczny. Nowoczesne magle najczęściej są wyposażone w parowalnicę, która dodatkowo wspiera funkcję prasowania. Bardzo ważne w obsłudze magla są doświadczenie i precyzja. Najlepsze efekty uzyskują osoby, które zajmują się tym zawodowo. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wyposażyć własne gospodarstwo domowe w maglownicę – z czasem można nabrać wprawy i cieszyć się idealnie uprasowanymi tkaninami.

  Jak przebiega maglowanie?

  Materiał, który będzie poddawany maglowaniu, musi zostać najpierw wyprany i wysuszony w odpowiedni sposób. Przed umieszczeniem go w maglownicy często nie jest wymagane całkowite wysuszenie. Tkaninę można również wcześniej nakrochmalić lub wypłukać w płynie zmiękczającym. Kolejnym krokiem jest jej umieszczenie w maszynie, trzeba ją podać na wałki maglownicy równo i w taki sposób, aby nie utworzyła się żadna fałda. Parametry urządzenia – temperatura i siła nacisku – muszą być dostosowane do rodzaju materiału, który jest maglowany. Po maglowaniu konieczne jest jeszcze umiejętne złożenie poszewki lub prześcieradła w taki sposób, aby nie doszło do powstania zagnieceń.

  Maglowanie pościeli – jak uzyskać efekt maglowania w domu?

  Wymaglowana i dodatkowo wykrochmalona pościel daje uczucie niespotykanej obecnie powszechnie świeżości. Taki efekt można uzyskać innym sposobem, bez konieczności posiadania domowej maglownicy. Bardzo ważne jest, aby uprać poszewki zgodnie z oznaczeniem zawartym na metce przez producenta, dzięki temu można uniknąć niepotrzebnych zniszczeń i trudnych do rozprostowania zagnieceń, które tworzą się najczęściej pod wpływem zbyt wysokiej temperatury prania. Warto użyć krochmalu – można kupić gotową mieszankę w sklepach z artykułami przemysłowymi lub samodzielnie przygotować krochmal ze skrobi ziemniaczanej (najlepszy do pościeli), cukru lub białego ryżu.

  Aby zrobić samodzielnie krochmal ze skrobi ziemniaczanej, należy przygotować: litr zimnej wody i łyżkę skrobi ziemniaczanej (do kupienia w każdym sklepie spożywczym). Z litra zimnej wody odlać szklankę, pozostałą wodę zagotować. W szklance rozmieszać łyżkę skrobi ziemniaczanej i wlać ją do wrzącej w garnku wody. Bardzo ważne, aby cały czas energicznie mieszać powstający roztwór, nie mogą się w nim zrobić grudki. Gotowy krochmal trzeba odstawić do ostudzenia, gdy nabierze konsystencji gęstego kisielu, jest gotowy do użycia.

  Krochmal wlewa się do bębna pralki po zakończeniu programu i ustawia na dodatkowe płukanie. Dzięki krochmalowi pościel jest nie tylko przyjemniejsza w dotyku i świeższa, ale również jest dodatkowo chroniona przed wilgocią, plamami i zabrudzeniami.

  Po zakończeniu płukania poszewki lub prześcieradła najlepiej strzepać i równomiernie rozwiesić na sznurze (jeżeli jest taka możliwość – na świeżym powietrzu). W momencie, gdy nie będą jeszcze do końca suche, tzn. po dotknięciu wyczuwalna będzie delikatna wilgoć – można zdjąć tkaniny ze sznura i przystąpić do prasowania. Temperaturę żelazka trzeba ustawić zgodnie z wartością umieszczoną na metce. Wyprasowane poszewki najlepiej od razu założyć na kołdrę i poduszki, w ten sposób nie pojawią się na nich powstałe w wyniku złożenia zagniecenia. Najbardziej zadowalające efekty prasowania, zbliżone do maglowania, uzyskuje się dzięki prasowaniu żelazkiem, które jest wyposażone w ułatwiający prasowanie generator pary. Posiadacze takiego sprzętu nie muszą prasować wilgotnych poszewek ani ich dodatkowo zwilżać.

  Żelazka z generatorem pary to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą uzyskać efekt maglowania, dodatkową zaletą takich urządzeń jest możliwość prasowania w pionie, co szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku dużych poszewek i prześcieradeł. Para umożliwia rozprostowanie nawet trwałych zagnieceń i trudnych do wygładzenia tkanin. Ponadto nie trzeba używać siły, a prasowane takim żelazkiem materiały nie niszczą się od tarcia i nacisku.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  4