Plamy z trawy zazwyczaj pojawiają się wiosną, choć panie domu walczą z nimi nawet do jesieni. Na szczęście istnieje co najmniej kilka skutecznych sposobów walki z plamami z trawy. Można oczywiście sięgnąć po detergenty, ale sprawdzi się także sok z cytryny, płyn do mycia naczyń i alkohol.

Spis treści

  Plamy z trawy najbardziej są widoczne na białych ubraniach, ale nawet z odzieży w tym kolorze da się je bez większych problemów usunąć. Czasami wystarczy zwykły proszek do prania.

   

  Plamy z trawy – dlaczego są trudne do usunięcia?

  Plamy z trawy to plamy z zielonego barwnika, chlorofilu znajdującego się w roślinach. To substancja silnie barwiąca, dlatego trudno pozbyć się jej z ubrań. Plamy z trawy są najbardziej widoczne na białych ubraniach, z nich też szczególnie ostrożnie trzeba ten barwnik wywabiać

   

  Każdą z zaprezentowanych poniżej metod wypróbuj najpierw na małej i niezbyt widocznej części tkaniny. Koniecznie dostosuj się również do zaleceń producenta podanych na metce ubrania. 

   

  Jak usunąć plamy z trawy?

  Plamy z trawy na jeansach, koszulach, sukienkach mogą być wyjątkowo irytujące. Aby zapobiec ich utrwalenia, trzeba przede wszystkim zamoczyć ubranie w zimnej wodzie. Pamiętaj, że ciepła woda jedynie utrwala zabrudzenia i pozwala im wniknąć jeszcze głębiej w tkaninę. Gorącą wodę stosuje się jedynie do usuwania oleistych plam. W przypadku śladów z trawy, plam krwi i innych równie silnych zabrudzeń zawsze sięgaj po zimną wodę. Pomoże ona zmiękczyć plamę przed właściwym praniem, co ułatwi proces usuwania zabrudzeń. 

   

  Czym usunąć plamy z trawy?

  Wywabianie plam z trawy nie zawsze wymaga zastosowania dodatkowych środków. Czasami wystarczy proszek do prania. Jeśli plama jest niewielka, świeża, na materiale, z którego stosunkowo łatwo spierają się zabrudzenia, nie trzeba korzystać z dodatkowych środków. Na wszelki wypadek możesz sięgnąć dodatkowo po płyn lub innych środek do usuwania plam. A co zrobić, jeśli po praniu okaże się, że plama nie zniknęła? W takim przypadku ubranie należy ponownie namoczyć, ale tym razem w wodzie z detergentem. Po pewnym czasie środek do usuwania plam powinien wejść w interakcję z zabrudzeniem i je usunąć. Ubranie oczywiście trzeba będzie jeszcze raz wyprać. W walce z silniejszymi zabrudzeniami można również sięgnąć po domowe środki. 

   

  Czym sprać plamy z trawy?

   

  • Alkohol – działa jak rozpuszczalnik i pozwala skutecznie usunąć zielony barwnik z zabrudzonych ubrań. Co ważne, substancja nie odbarwia materiału. Wystarczy nalać odrobinę alkoholu na gąbkę, przyłożyć ją do zabrudzonego miejsca (nie wcierać ani nie szorować), po czym wypłukać ubranie w zimnej wodzie. Dodatkowo można na wstępnie oczyszczone miejsce nałożyć pastę z proszku do prania i odrobiny wody, wmasować w tkaninę, a następnie dokładnie uprać zgodnie z zaleceniami na metce.
  • Lakier do włosów – zwykle również zawiera alkohol, działa więc analogicznie jak ta substancja, chociaż może nie być aż tak skuteczny. Po tę metodę sięgnij, jeśli nie możesz wykorzystać innych sposobów, a samo zabrudzenie nie jest duże. Spryskaj plamę, poczekaj, aż wyschnie i postaraj się usunąć zabrudzenie szczotką z twardym włosiem lub szczoteczką do zębów. Następnie wypierz zgodnie z zaleceniami podanymi na metce.
  • Wybielacz – możesz go użyć pod warunkiem, że zabrudzone zostało białe ubranie, a na metce nie ma zakazu wybielania. Nie wolno używać do ubrań bawełnianych i z poliestru. Pamiętaj, aby wywietrzyć pomieszczenie, w którym używasz wybielacza, nie trzymaj tego środka na tkaninie dłużej niż 5 minut.
  • Woda utleniona – sprawdza się w przypadku białych tkanin, ubrań z bawełny lub lnu. Wystarczy zwilżyć plamę, pozostawić ją na pół godziny, a potem uprać w zimnej wodzie. Niektórzy mieszają wodę utlenioną ze zsiadłym mlekiem.
  • Płyn do mycia naczyń – jest jednym ze skuteczniejszych środków na plamy z trawy. Wystarczy zaprać w płynie do mycia naczyń zabrudzone ubranie, a następnie uprać je w niskiej temperaturze. Plusem płynu do mycia naczyń jest jego uniwersalność, a także bezpieczeństwo – nie niszczy i nie odbarwia tkanin.
  • Kwasek cytrynowy (sok z cytryny lub wodny roztwór kwasku, który można kupić w drogerii) – wystarczy zwilżyć plamę, potrzeć ją, spłukać i w razie potrzeby powtórzyć czynności. Kwasek cytrynowy sprawdza się w przypadku świeżych i starych plam z trawy, można go stosować do delikatnych materiałów.
  • Amoniak – możesz go użyć, jeśli wcześniej wykorzystałeś inne sposoby. Po jego użyciu po plamie z trawy nie powinien pozostać żaden ślad.

   

  Jak sprać plamy z trawy? Podstawowe zasady

  Plamy z trawy na dżinsach, koszulach i bluzkach powinno się usuwać jak najszybciej. Zacząć trzeba od namaczania w zimnej wodzie. Następnie, w zależności od stopnia zabrudzenia i rodzaju tkaniny należy dobrać odpowiedni środek i go zastosować. Niezależnie od wybranej metody wywabiania plam na końcu zawsze trzeba dokładnie wyprać ubranie zgodnie z zaleceniami producenta.

   

  Warto pamiętać, że na zabrudzeniach z trawy mogą się pojawić również szkodliwe dla człowieka mikroorganizmy, bakterie, a także inne drobnoustroje. Samo wywabienie plamy może nie być równoznaczne z usunięciem ich z włókien tkaniny. Aby się skutecznie ich pozbyć, po wypraniu i wysuszeniu ubrania należy wyprasować. Najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie generatora pary lub stacji parowej. TEFAL IXEO dzięki ogromnej sile wyrzutu pary zabija większość bytujących na tkaninach mikroorganizmów. Kluczowe znaczenie ma zarówno działanie parą, jak i sama siła urządzenia, dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego generatora. Te z serii TEFAL PRO EXPRESS ULTIMATE gwarantują wyrzut pary o sile 7,5–8 barów. To nieporównywalnie większa moc niż ta, jaką dysponuje zwykła parownica służąca do usuwania drobnych zagnieceń. Warto na to zwrócić uwagę. Zwykła parownica nie pomoże w usunięciu bakterii i drobnoustrojów, profesjonalny generator pary – tak.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?