Batyst to materiał wykorzystywany do produkcji różnego typu tekstyliów, w tym bielizny, odzieży, a także firanek i zasłon. Tkanina ta jest niezwykle delikatna, dlatego też należy o nią odpowiednio dbać. Najważniejsze elementy pielęgnacji to w tym przypadku pranie oraz prasowanie.

Spis treści

  Batyst zdobył popularność w Europie w czasach średniowiecza. W XIII wieku zaczął być produkowany we Francji, która dziś uważana jest za jego ojczyznę. Sama nazwa tkaniny pochodzi od imienia jej wynalazcy, czyli Baptiste’a Chambraya. Obecnie batyst rozpowszechniony jest w różnych zakątkach świata, a jego cena nie jest zbyt wygórowana. Najczęściej wytwarza się z niego różnego typu ubrania i zasłony. Aby zadbać o ich wygląd, warto sięgnąć m.in. po dobre żelazko parowe lub generator pary.

  Czym charakteryzuje się batyst?

  Tkanina batyst wyróżnia się bardzo delikatną fakturą – jest cienka i prawie przezroczysta. Do produkcji materiału wykorzystuje się najczęściej włókna bawełny (tzw. batyst bawełniany) i lnu. Czasami stosuje się również przędzę jedwabną lub bawełniano-jedwabną. Oprócz tego w sklepach można kupić batyst z domieszką włókien syntetycznych, najczęściej wiskozowych lub poliestrowych.

  Materiał batystowy wytwarzany jest zazwyczaj w białym kolorze, jednak bez trudu można go pofarbować, dzięki czemu dostępny jest w różnych barwach i odcieniach. Wyjątkowo ciekawą odmianą tkaniny jest też batyst haftowany i drukowany, który jest niezwykle ozdobny i oryginalny. Dzięki niemu każda bluzka lub sukienka z batystu nabiera dodatkowego blasku.

  Co ważne, batyst bawełniany, lniany i jedwabny odznaczają się dużą przewiewnością. Naturalne włókna zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza, a także miłą w dotyku fakturę. Jest to duża zaleta m.in. w przypadku batystowej pościeli lub ubrań.

  Zobacz także: Jak dbać o poliester?

  Popularne tekstylia z batystu

  Batyst jest chętnie wykorzystywany przez branżę odzieżową. Na rynku dostępne są m.in. batystowe sukienki, spódnice, bluzki czy koszule nocne. Sprawdzą się one zwłaszcza podczas lata, ponieważ są delikatne w dotyku i dobrze przepuszczają powietrze. Można również kupić niemowlęce koszulki batystowe, które zapewniają dzieciom maksymalny komfort i wygodę noszenia. Oprócz tego z materiału wykonuje się modne i stylowe szale oraz chusty.

  Tkanina batystowa znajduje też zastosowanie w branży wnętrzarskiej. Wykonuje się z niej m.in. poszewki na poduszki i pościel. Dzięki jej właściwościom sprawdzą się one doskonale podczas upalnego lata. Oprócz tego produkuje się też zasłony i firany z batystu. Materiał ten doskonale się układa i bez trudu można go udrapować. Firanki batystowe mogą więc stanowić doskonałą dekorację wnętrza. Podobnie jest również z zazdrostkami z batystu.

  Jak prać ubrania lub zasłony z batystu?

  Batystowe firanki, a także sukienki lub bluzki mogą wyglądać niezwykle zjawiskowo. Co zrobić, aby nie popsuć tego efektu? Przede wszystkim o tkaninę należy odpowiednio zadbać. Podstawą w tym przypadku jest pranie. Batyst to bardzo delikatny materiał, dlatego też trzeba uważać, aby go nie zniszczyć podczas procesu usuwania plam.

  Tekstylia z batystu najlepiej prać ręcznie w letniej wodzie. Należy przy tym zastosować łagodne środki czyszczące. W razie potrzeby batystowe firanki lub ubrania można uprać w pralce. Trzeba jednak pamiętać, aby ustawić program przeznaczony do delikatnych tkanin. Po praniu ubrania warto dokładnie wypłukać i odwirować.

  W razie wątpliwości co do tego, jak prać batystowe tekstylia, warto zapoznać się z informacjami dostępnymi na metce lub opakowaniu danego produktu. Można tam znaleźć wskazówki dotyczące zarówno zasad prania, jak i prasowania.

  Zobacz także: Jak prać i prasować firanki?

  W jaki sposób można prasować batyst?

  Prasowanie batystu nie należy do skomplikowanych. Mimo to wciąż warto zachować odpowiednią ostrożność, ponieważ cienka tkanina łatwo może się przypalić. Dlatego w przypadku wygładzania zagnieceń trzeba zastosować dobre żelazko na parę. Ważna jest jego temperatura – nie może być zbyt wysoka, dlatego przed prasowaniem trzeba dokładnie przeczytać informacje na metce materiału.

  Parowe żelazko bezprzewodowe lub klasyczny model z przewodem bez trudu rozprostuje wszelkie kanty i zagniecenia. Podczas prasowania warto stosować dodatkowy wyrzut pary, ponieważ ułatwi to cały zabieg. Dobrze również, aby sprzęt miał kilka przydatnych funkcji. Nowoczesne żelazko do prasowania wyposażone jest m.in. w dodatkową nakładkę ochronną na stopę, taką jak np. ProtectStyle. Dzięki niej nawet wyjątkowo cienkie i delikatne tkaniny są odpowiednio zabezpieczone i nie grozi im wyświecenie czy, co gorsza, przypalenie. Wśród urządzeń do prasowania warto również zwrócić uwagę na te, których stopa została wykonana zgodnie z innowacyjną technologią Durilium AirGlide Autoclean. Tego typu sprzęt lekko i gładko sunie po materiale i sprawia, że batyst bardzo szybko się prostuje.

  Prasowanie i odświeżanie batystu parą

  Jakie żelazko wybrać, jeśli zależy nam na zachowaniu jak największej ostrożności podczas prasowania batystu? Najlepiej sprawdzi się generator pary lub pionowe żelazko parowe. Tego typu urządzenia nie tylko pozwolą na usunięcie uporczywych zagnieceń, ale również odświeżą tkaninę.

  Prasowanie parą to najbezpieczniejszy sposób na wygładzenie batystu. Najlepiej robić to w pionie, gdy ubrania wiszą na wieszaku, a firanki na karniszu. Przeprowadzenie takiego zabiegu jest możliwe m.in. dzięki żelazku ze stacją parową. Aby rozprostować zagniecenia na batyście, wystarczy zbliżyć do niego na odpowiednią odległość stopę urządzenia i zacząć wypuszczać parę. Pod wpływem gorąca włókna błyskawicznie się wygładzą.

  Co ważne, żelazka z generatorem pary pozwalają też na odświeżanie tkanin, dzięki czemu stają się one czyste i pachnące. Warto o tym pamiętać, jeśli chce się np. nadać zszarzałym firankom nowego blasku. Gdy nie ma czasu na gruntowne pranie, wystarczy wykonać prasowanie parowe – pod wpływem tego zabiegu, zasłony będą wyglądać jak nowe.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  3