Wraz z rosnącą świadomością na temat szkodliwego działania środków czyszczących ludzie starają się dbać o środowisko i korzystać z bardziej przyjaznych mu rozwiązań. Jednak sprzątanie domu jedynie przy pomocy wody jest niewykonalne. Z pomocą przychodzi amoniak, czyli związek chemiczny mogący zdziałać cuda podczas porządkowania domu.

Spis treści

  Amoniak można wykorzystać praktycznie w każdym pomieszczeniu w domu. Doskonale sprawdzi się do czyszczenia różnych powierzchni, mycia szyb oraz prania.

  Co to jest amoniak?

  Amoniak jest substancją, która była znana już w starożytnym Egipcie. Jej nazwa pochodzi od imienia boga Amona. To nieorganiczny związek chemiczny składający się z azotu i wodoru. Pierwotnie otrzymywany był z odchodów wielbłądów, dzisiaj wytwarza się go w laboratoriach przez zastosowanie syntezy Habera (opracowanej na początku XX wieku), czyli połączenie wodoru i azotu pod bardzo wysokim ciśnieniem. Substancja ta ma szerokie zastosowanie – od przemysłu chemicznego aż po wypieki.

  Amoniak – właściwości

  Właściwości amoniaku to m.in.:

  • łatwe rozpuszczanie się w wodzie i tworzenie tzw. wody amoniakalnej,

  • specyficzny zapach, który ulatnia się w wysokiej temperaturze,

  • jest to substancja palna – do samozapłonu może jednak dojść dopiero w bardzo wysokiej temperaturze (ok. 630℃).

  Zastosowanie amoniaku

  Jak wspomniano wcześniej, amoniak ma bardzo szerokie zastosowanie. Niezwykle często jest używany jako składnik środków czystości, kosmetyków oraz barwników. Wykorzystuje się go również do produkcji nawozów sztucznych oraz jako czynnik chłodzący w dużych urządzeniach chłodniczych. Ponadto stanowi składnik środków wybuchowych. Amoniak stosowany był również w medycynie jako element soli trzeźwiących, których zadaniem było przywrócenie świadomości omdlałym pacjentom. Można go znaleźć w wielu kuchniach – nadaje chrupkości ciasteczkom, np. amoniaczkom. Jest również niezrównanym sprzymierzeńcem w sprzątaniu domu czy mieszkania. Soda amoniakalna wykorzystana jest do produkcji papieru oraz szkła. Warto zaznaczyć, że ma także zastosowanie w przemyśle włókienniczym.

  Jak wykorzystać amoniak do sprzątania?

  Niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak szerokie zastosowanie ma amoniak w czyszczeniu różnych powierzchni. Jest świetnym środkiem do usuwania brudu z kafelków oraz fug – należy jedynie wymieszać 2 litry ciepłej wody i ¼ szklanki amoniaku. Do czyszczenia warto użyć gąbki lub szczotki. Amoniak dobrze sprawdza się także w usuwaniu grzybów oraz nalotów z mydła czy tłuszczu. Samodzielnie można również wykonać domowy płyn do szyb z amoniakiem – potrzeba jedynie 700 mililitrów ciepłej wody oraz 300 mililitrów amoniaku. Mieszankę należy przelać do pojemnika z rozpylaczem. Można ją wykorzystać do mycia szyb okiennych, samochodowych oraz luster bez obaw o smugi i zacieki. Amoniak jest również używany do usuwania śladów okopceń m.in. z szyb kominków. W tym przypadku dobrze sprawdzi się rozpylona mieszanka z łyżki amoniaku, 2 łyżek octu spirytusowego i litra ciepłej wody.

  Amoniak warto wykorzystać również podczas porządków na zewnątrz. Roztwór z 1 łyżki amoniaku i 4 litrów wody pozwoli na skuteczne pozbycie się śladów tłuszczu z betonu, np. na tarasie, patio czy chodniku.

  Miłośnicy biżuterii powinni wiedzieć, że ciemny nalot na srebrze można usunąć, zanurzając je na pół godziny w roztworze z 1 szklanki ciepłej wody i ½ szklanki amoniaku. Po upływie tego czasu należy wytrzeć srebro do sucha bawełnianą ściereczką. Mieszaninę amoniaku i wody można wykorzystać także do czyszczenia poszarzałej srebrnej zastawy. Środek ten zadba również o kryształowe naczynia, które należy przetrzeć roztworem z kilku kropel amoniaku i 2 szklanek wody, a następnie opłukać i wypolerować miękką szmatką.

  Zapach amoniaku działa drażniąco na mole kuchenne, dlatego w przypadku ich pojawienia się, warto umyć wszystkie szafki i szuflady roztworem wykonanym z ½ szklanki amoniaku i 2 litrów wody oraz pozostawić je otwarte do wyschnięcia. Podczas porządkowania kuchni amoniak może zostać użyty także do usuwania tłuszczu z przypalonych blach oraz do mycia piekarnika.

  Amoniak jest dobrym sposobem na szybkie pozbycie się zapachu farb po zakończonym remoncie. Należy jedynie ustawić w pomieszczeniu pojemnik z amoniakiem, który pochłonie nieprzyjemny zapach.

   

  Sprawdź, jak skutecznie posprzątać po remoncie

   

  Amoniak do usuwania plam i do prania

  Amoniak jest dobrym rozwiązaniem na uporczywe plamy, takie jak: zaschnięta krew, zwierzęcy mocz oraz czerwone wino. Tkaninę należy namoczyć w roztworze wody z amoniakiem (1:1). Metodę tą można wykorzystać nie tylko do odzieży, ale i do dywanów oraz tapicerki samochodowej czy tapicerowanych mebli. Wtedy plamę trzeba przykryć gąbką nasączoną roztworem i pozostawić tak na jakiś czas. Dobrym rozwiązaniem jest amoniak dodany do prania. Pozwoli on na wybielenie trampek, dywaników łazienkowych oraz ścierek i ręczników.

  Gdzie kupić amoniak do czyszczenia?

  Amoniak można kupić zarówno w sklepach spożywczych, jak i w marketach budowlanych. W tych pierwszych można znaleźć go w formie proszku na dziale z produktami do pieczenia. Sklepy budowlane oferują wodny roztwór amoniaku.

  Amoniak może być szkodliwy!

  Amoniak w znacznych ilościach ma toksyczne właściwości, dlatego stosując go w pracach domowych, należy sumiennie przestrzegać proporcji przygotowywanych roztworów. Trzeba również zadbać o zabezpieczenie rąk, skóry oraz oczu przed kontaktem z amoniakiem. Po zakończeniu porządków należy dobrze wywietrzyć pomieszczenia, w których był stosowany. Amoniaku nie można łączyć z produktami zawierającymi chlor, ponieważ opary takiej mieszkanki są silnie toksyczne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  61