Generator pary to jedno z urządzeń służących do prasowania tkanin. Głównym zadaniem stacji parowej jest wygładzenie zgniecionych materiałów i odświeżenie ubrań. Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Spis treści

  Stacja parowa, inaczej również generator pary, to żelazko wykorzystywane do rozprasowania silnych zagnieceń. Wysokie ciśnienie pary wodnej umożliwia wygładzenie trudnych i grubych materiałów, ale też delikatnych koszul. Jaki generator pary wybrać i o czym warto pamiętać?

  Co to jest generator pary?

  Generator pary to urządzenie, które pracuje pod wysokim ciśnieniem. Para wodna podgrzewana w bojlerze sprawia, że trudne do usunięcia zagniecenia ulegają wygładzeniu. W odróżnieniu od żelazka stacje parowe są wyposażone w zewnętrzny pojemnik, w którym podgrzewana jest woda. Do sprzętu należy wlewać wodę z kranu, a jeśli jest zbyt twarda, trzeba ją zmieszać z wodą demineralizowaną. Nie poleca się stosowania zmiękczaczy zawierających sól, ponieważ mogą się przyczynić do powstawania nacieków na ubraniach. W trakcie napełniania zbiornika należy pamiętać o umieszczeniu go w stabilnej pozycji na powierzchni odpornej na wysoką temperaturę. Jak działa generator pary? Jak sama nazwa wskazuje, istotną rolę w skutecznej pracy urządzenia odgrywa para. W odróżnieniu od klasycznego żelazka stacja parowa wykorzystuje do prasowania wysokie ciśnienie, które w połączeniu z wysoką temperaturą usuwa nawet najtrudniejsze zagniecenia.

   

  Dowiedz się więcej o tym jak prasowanie parą ułatwia i przyspiesza usuwanie zagnieceń.

   

  Najlepszy generator pary

  Jaki generator pary wybrać? Najlepszy tego typu sprzęt powinien się odznaczać wysokim ciśnieniem wyrzucanej pary, dużą mocą i pojemnym zbiornikiem na wodę. Ciśnienie pary wodnej wynosi najczęściej od 3 do 8 barów, ale najlepszą skuteczność obserwuje się oczywiście przy jak największej wartości. Poza tym bardzo ważny jest strumień pary, który powinien wynosić minimum 100 gramów na jedną minutę. Kolejnym istotnym parametrem jest moc urządzenia decydująca o czasie jego nagrzewania i skuteczności prasowania. Duża pojemność bojlera na wodę sprawia, że użytkownik żelazka nie jest zmuszony do częstego uzupełniania zbiornika. Dobry generator pary powinien być również wyposażony w odporną na zarysowania stopę żelazka i wygodny przewód.

   

  Sprawdź także, jak prawidłowo osuszyć zbiornik na wodę

   

  Istotne funkcje stacji parowej

  Za skuteczność pracy generatora pary odpowiadają dodatkowe funkcje, w które urządzenie jest wyposażone. Istotnymi kwestiami w przypadku tych żelazek są blokada kapania, hamująca skraplanie się wody, oraz funkcja prasowania w pionie. Dzięki tej drugiej użytkownik może pozbyć się zagnieceń z delikatnych materiałów rozwieszonych na wieszakach, a nawet odświeżyć zasłony bez konieczności zdejmowania ich z karnisza. Większość nowoczesnych generatorów pary posiada funkcje antywapienną i samooczyszczającą. Pierwsza z nich zapobiega osadzaniu się kamienia i osadu, a druga udrażnia kanaliki urządzenia. Poza tym warto wybrać sprzęt z automatycznym doborem temperatury prasowania, który uchroni przed zniszczeniem nawet bardzo delikatny materiał.

  Żelazko czy generator pary?

  Za skuteczność obu urządzeń odpowiadają przede wszystkim ich parametry. Istotne są np. moc, czas podgrzewania i dodatkowe funkcje. Wybierając między generatorem pary a żelazkiem, warto przyjrzeć się ich wadom i zaletom. Stacje parowe wyróżnia dużo większa skuteczność w prasowaniu twardych i mocno zgniecionych materiałów. Tego typu żelazka są przystosowane do pracy nie tylko z ubraniami, ale też tkaninami krawieckimi i tapicerskimi. Ich zaletą jest znacznie szybsze prasowanie materiałów, dzięki czemu użytkownik oszczędza czas i energię elektryczną. Generator pary z deską do prasowania daje możliwość pracy w poziomie i w pionie. Urządzenie z wieszakiem ułatwia wygodne prasowanie tkanin bez tworzenia zagnieceń i nieestetycznych kantów. Generator wygładzi trudno dostępne zakamarki, kołnierzyki i materiał między guzikami. Ponadto gorąca para może służyć do odświeżenia ubrań, materacy i zabawek. Tym sposobem usuwa się roztocza, które powodują szereg zmian skórnych, męczący kaszel i katar. W odróżnieniu od żelazka generator pary jest doceniany za mniejsze ryzyko zniszczenia ubrań. Niestety takie urządzenia cechuje wyższa cena i duży rozmiar. Ze względu na dodatkowe narzędzie pracy, jakim jest bojler, generator pary nie jest już tak mobilny, jak klasyczne żelazko. Jego duże gabaryty sprawiają, że producenci podnoszą ceny desek do prasowania, które są przystosowane do tego typu urządzeń. Jaki generator pary wybrać? Najkorzystniej kupić stację parową uzupełnioną o obrotowy wieszak do prasowania pionowego i poziomego. Klasyczne żelazko jest odpowiednie dla osób, które nie będą z niego korzystać często i dużo. Po generatory sięgają głównie zakłady krawieckie czy tapicerskie i sklepy odzieżowe oraz osoby, które mają dużo tzw. trudnych materiałów.

  Jaki generator pary wybrać?

  O czym należy pamiętać, wybierając stację parową? Jaki generator pary kupić? Przede wszystkim warto postawić na urządzenie wykonane z dobrej jakości materiału. Trzeba zwrócić uwagę na ciśnienie pary, pojemność bojlera, moc sprzętu i długość kabla. Dobry generator pary ma dodatkowe funkcje, które umożliwiają efektywniejszą, krótszą i ekologiczniejszą pracę. Warto wybrać taką stację parową, która ma funkcję samoczyszczenia i odkamieniania. Nowoczesne sprzęty są wyposażone w łatwe w obsłudze szufladki antywapienne, które chronią tkaniny przed zabrudzeniem, a żelazko przed szkodliwym działaniem kamienia. Urządzenie generujące parę pozwala uzyskać świetny efekt w znacznie krótszym czasie. Pomimo tego, że sprzęt wyróżnia wielofunkcyjność, należy pamiętać o jego gabarytach i wyższej cenie.

   

  Zobacz także: Jak odkamienić żelazko krok po kroku?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?