Lniane zasłony oraz ubrania charakteryzują się lekkością i atrakcyjnym wyglądem. Niestety z uwagi na naturalne pochodzenie włókna są one bardzo podatne na zagniecenia. Czym najlepiej prasować lniane tkaniny?

Spis treści

  Len jest jednym z najbardziej komfortowych materiałów, z jakich wytwarza się odzież. Jedną z jego największych zalet jest przewiewność, którą docenia się przede wszystkim podczas upalnych dni. Materiał lniany pozyskuje się z rośliny znanej jako len zwyczajny, która jest uprawiana na całym świecie, również w Polsce. Jakie są wady i zalety ubrań wykonanych z lnu oraz jakie są najlepsze metody ich prasowania?

  Len – tkanina, którą warto znać

  Len jest materiałem znanym ze swych właściwości hipoalergicznych. Z tego powodu jest bardzo często wybierany przez osoby cierpiące na alergie. Jego naturalne pochodzenie sprawia, że nie wykazuje tendencji do elektryzowania się, co jest cechą materiałów syntetycznych. Len to tkanina polecana do noszenia latem ze względu na przewiewność i uczucie chłodzenia, jakie zapewnia użytkownikowi. Jej zaletą jest to, że nie pochłania nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza potu. Nie jest podatna na zabrudzenia i należy do grupy materiałów bardzo trwałych, wytrzymałych i odpornych na odkształcenia. Zasłony z lnu z pewnością posłużą nam przez długi czas, a odpowiednio konserwowane ubrania długo zachowają nienaganny wygląd. Charakterystyczną cechą tkaniny lnianej jest także jej higroskopijność. Pomimo tej właściwości użytkownik nie odczuwa wilgoci, gdyż jest ona odprowadzana z powierzchni ciała. Zapobiega to namnażaniu się bakterii i uczuciu podrażnienia. Len to ekologiczny materiał, który ulega biodegradacji. Z każdym kolejnym praniem staje się coraz bardziej miękki i miły w dotyku.

  Oczywiście oprócz wyżej wymienionych cech len ma także pewne wady. Największą z nich jest duża podatność na zagniecenia. Naturalny len nie jest rozciągliwy i ma skłonność do kurczenia się w pralce. Z tego względu zalecana jest niska temperatura prania i wybór programu przeznaczonego do delikatnych tkanin.

  Jak prasować len tradycyjnym żelazkiem?

  Prasowanie ubrań z lnu nie należy do najprostszych czynności. Wynika to z tendencji materiału do gniecenia się, nawet jeśli przed chwilą wyprasowaliśmy dany obszar. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze delikatne zwilżenie tkaniny. Można również prasować ubrania, które nie zdążyły jeszcze dokładnie wyschnąć po wypraniu. Niezwykle istotne jest odwrócenie rzeczy na lewą stronę, zwłaszcza przy ciemnych kolorach. Dzięki temu uda się uniknąć nieestetycznego świecenia. Jeśli mimo to pojawi się ono na ubraniu, należy przyłożyć w dane miejsce wilgotną szmatkę i ponownie użyć żelazka. Aby dodatkowo ograniczyć ryzyko świecenia się materiału, warto wybrać żelazko z nieprzywierającą powłoką. W jakiej temperaturze prasować len? Z uwagi na to, że jest to bardzo wymagająca tkanina, zalecane jest ustawienie maksymalnej temperatury żelazka (między 180 a 220℃).

  Aby przyspieszyć i ułatwić sobie pracę, warto zdecydować się na prasowanie parowe. Żelazka wyposażone w zbiornik na wodę to już w zasadzie standard, jednak należy zwrócić uwagę na możliwość dodatkowego wyrzutu pary i ochronę przeciwwapienną. Dzięki temu uda się uniknąć powstawania nieestetycznych plam na ubraniach. Aby prasowanie przebiegało sprawnie, zaleca się stosowanie urządzeń mających zdolność wytwarzania pary o stałym poziomie. Wyrzut pary przydaje się szczególnie podczas prasowania bardzo zagniecionych miejsc, co w przypadku lnianych tkanin zdarza się bardzo często. Warto również zwrócić uwagę na stopę żelazka, która powinna zapewniać lekki ślizg po tkaninie.

  Jeśli często nosimy lniane koszule, dobrym pomysłem będzie ich prasowanie w pionie. Dzięki temu unikniemy konieczności układania koszuli na desce i powstawanie kolejnych zagnieceń we wcześniej wyprasowanych miejscach. Żelazko parowe do prasowania w pionie sprawdza się również w przypadku lnianych zasłon. Jego największą zaletą jest możliwość używania go w dowolnym miejscu, bez konieczności rozkładania tradycyjnej deski. Co więcej, cały proces przebiega znacznie szybciej. Tego typu rozwiązania oprócz usunięcia zagnieceń dodatkowo odświeżają tkaninę i przywracają jej intensywny kolor. Po zakończeniu prasowania najlepiej od razu powiesić lniane ubrania na wieszaku, aby mogły do końca wyschnąć.

  Parownica do prasowania ubrań – czy sprawdza się w przypadku włókien lnianych?

  Tkanina lniana przeznaczona na zasłony to jeden z elementów, które najtrudniej wyprasować. Wynika to przede wszystkim z jej długości, która sprzyja powstawaniu dodatkowych zagnieceń. Szukając najwygodniejszych i najszybszych rozwiązań, warto pomyśleć o urządzeniu, które pomoże skrócić czas prasowania. Najlepsza parownica do ubrań powinna charakteryzować się lekkością i komfortem użytkowania. Warto szukać urządzeń o wysokiej mocy i ciągłości wytwarzania pary, które sprawią, że prasowanie będzie przebiegać szybko i sprawnie. Dzięki równomiernemu rozprowadzaniu pary na lnianych ubraniach i zasłonach nie pojawią się dodatkowe zagniecenia.

  Urządzenie do prasowania parą przyda się szczególnie osobom, które prowadzą intensywny tryb życia i poszukują wygodnych rozwiązań. Sprawdza się na przykład w sytuacjach, gdy konieczne jest szybkie wyprasowanie danej rzeczy, na przykład przed wyjściem do pracy. Dodatkowo umożliwia odświeżenie ubrania, co ma istotne znaczenie przy tkaninach lnianych noszonych latem. Po kilkumiesięcznej zimowej przerwie ubranie odzyska intensywny kolor, jeśli zostanie potraktowane mocnym strumieniem pary. W tym przypadku warto ustawić urządzenie na maksymalny poziom, aby móc cieszyć się szybkim efektem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?