Podłoga z cegły to ciekawe rozwiązanie, które dodaje wnętrzu naturalności i wyjątkowego klimatu. Aby przez długi czas prezentowała się ona nienagannie, należy poddać ją zabiegowi impregnacji. Trzeba także o nią na bieżąco dbać. Podłogowe płytki ceglane powinny być więc regularnie odkurzane i myte.

Spis treści

    Podłoga stanowi jeden z najważniejszych elementów wykończenia wnętrza. Wybierając ją do swojego mieszkania, należy dobrze przemyśleć tę decyzję, ponieważ „zostanie” ona z nami na długie lata. Oprócz tradycyjnego parkietu czy kafelków na rynku znajdziemy też nieco bardziej oryginalne rozwiązania. Coraz popularniejszym wyborem jest m.in. cegła na podłogę. Taki materiał dobrze wpasowuje się do domów urządzonych w różnym stylu, a przy tym jest łatwy w pielęgnacji.

    Cegła na podłogę, czyli oryginalna ozdoba mieszkania i nie tylko

    Każdy chce, aby posadzka w jego domu prezentowała się ładnie, a do tego była łatwa do utrzymania w czystości. Urządzając mieszkanie, trzeba też zastanowić się, w jakim chcemy zrobić stylu, a tym samym dostosować charakter podłogi do reszty wystroju wnętrza tak, aby całość prezentowała się spójnie i harmonijnie. Na początku czasami jednak trudno określić, jak finalnie ma wyglądać dane pomieszczenie. Warto wówczas zdecydować się na stosunkowo uniwersalne, a przy tym ciekawe rozwiązanie. Oryginalnym pomysłem są więc ceglane płytki podłogowe, które mogą nadać niezwykły charakter każdemu wnętrzu.

    Ten typ posadzki sprawdzi się w mieszkaniach urządzonych w różnym stylu. Podłoga ze starej cegły świetnie wpisuje się m.in. we wnętrza rustykalne oraz zaaranżowane w stylu greckim. Oprócz tego może stanowić ciekawe dopełnienie nowoczesnych i industrialnych, a przy tym nieco minimalistycznych pomieszczeń. Płytki ceglane na podłogę dodadzą im wówczas nieco ciepła oraz podkreślą naturalność aranżacji i wprowadzą do niej szczyptę niebanalnej elegancji. Co ważne, świetnie nadają się nie tylko do kuchni, lecz także do salonu lub przedpokoju. Jako że występują w różnych rozmiarach i wariantach kolorystycznych, bez trudu można dopasować ich model do własnych preferencji.

    Należy pamiętać, że ten sposób wykończenia nie jest zarezerwowany wyłącznie dla mieszkań. Często stosowanym rozwiązaniem jest wykonanie podłogi z cegły na tarasie lub w altanie. Tego typu płytki dobrze sprawdzą się również jako wykończenie schodów. Stanowią one wówczas dobrą alternatywę dla klasycznych płytek ceramicznych, ponieważ poza oryginalnym wyglądem wyróżniają się one także dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne oraz nie absorbują wilgoci i są odporne na zmiany temperatury.

    Podłoga z cegły –  dlaczego warto ją zaimpregnować i jak to zrobić?

    Podłoga z cegły rozbiórkowej lub innego jej rodzaju powinna zostać odpowiednio zaimpregnowana. Najlepiej zrobić to od razu po jej położeniu. Dzięki temu jej powierzchnia stanie bardziej odporna na zabrudzenia, m.in. zachlapania, tłuste plamy oraz osiadanie kurzu, co sprawi, że będzie ją później łatwiej utrzymać w czystości. Przeprowadzenie takiego zabiegu ochroni też cegłę przed promieniowaniem światła UV (na które może być narażona np. w słonecznym salonie), a co za tym idzie, spowoduje, że przez długi czas nie utraci ona naturalnego koloru.

    Zanim przejdzie się do impregnacji ceglanych płytek podłogowych, należy dokładnie je oczyścić z wszelkiego brudu i pyłów. Można do tego wykorzystać sprawdzony odkurzacz. Wygodnym i szybkim rozwiązaniem jest zastosowanie sprzętu Tefal X-Force Flex 8.60 Allergy. To bezprzewodowe urządzenie jest niezwykle komfortowe w użytkowaniu, a dzięki elektroszczotce z podświetleniem LED pozwala zauważyć i usunąć każdy, nawet najmniejszy pyłek. Z kolei specjalny przycisk Boost umożliwia aktywację dodatkowej mocy ssącej, która przyda się w przypadku dużej ilości kurzu i innych uciążliwych zabrudzeń.

    Po usunięciu zanieczyszczeń z podłogi z cegły można przejść do impregnacji. Trzeba przy tym pamiętać, że aby ją wykonać, posadzka musi być idealnie sucha. Sam zabieg należy przeprowadzić przy pomocy specjalnych środków dedykowanych konserwacji cegły. Wybrany preparat powinno się rozprowadzić na podłodze natryskowo lub przy pomocy wałka. Po nałożeniu specyfiku należy odczekać maksymalnie pół godziny (tak, aby cegła nie wyschła do końca), a następnie nanieść jego drugą warstwę.

    Jak odkurzać i myć płytki ceglane podłogowe?

    Choć zaimpregnowana podłoga z cegły wykazuje dużą odporność na zabrudzenia, podobnie jak w przypadku innych posadzek należy ją regularnie czyścić. Podstawą pielęgnacji jest oczywiście odkurzanie – najlepiej przeprowadzać je przynajmniej raz w tygodniu. Warto do tego wykorzystać wspomniany bezprzewodowy odkurzacz Force Flex 8.60 Allergy. Doskonale sprawdzi się on zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub osoby ze skłonnościami do alergii. Sprzęt ten ma bowiem specjalne filtry Allergy, dzięki którym zatrzymuje on aż 99% kurzu. Wyposażony jest także w zestaw akcesoriów Allergy Kit, zawierający m.in. ssawkę szczelinową, która dotrze we wszystkie zakamarki, a także zintegrowane szczotki EasyBrush zapewniające maksymalną skuteczność odkurzania.

    Po odkurzaniu warto też umyć posadzkę. Najczęściej wystarczy zrobić to z użyciem samej wody i klasycznego mopa. W przypadku uciążliwych zabrudzeń można zastosować płyn do mycia naczyń. Jeśli podłoga z cegły ma na sobie brzydkie i trudne do usunięcia plamy z tłuszczu (co może zdarzyć się np. w kuchni), do mycia warto wykorzystać preparaty alkaliczne.   

    Dobrym sposobem na przemycie ceglanych płytek podłogowych jest też wykorzystanie specjalnej głowicy mopującej Tefal Aqua, którą nakłada się na bezprzewodowy odkurzacz. Dzięki nasadce z mikrofibry można dokładnie umyć posadzkę z użyciem samej wody. Sprzątanie jest też wygodniejsze i bardziej efektywne, ponieważ możliwe jest jednoczesne mycie i odkurzanie, co pozwala zaoszczędzić dużo czasu.

     

    Zobacz także: Jak czyścić terakotę w domu


     

    Tagi:

    Czy ten artykuł był pomocny?