Nawilżacz powietrza na kaloryfer to z pewnością jedna z najtańszych opcji, która pozwala na przywrócenie w domu lepszej jakości powietrza. To rozwiązanie niedrogie, a przy tym funkcjonalne i występujące w wielu wzorach. Jego niezaprzeczalną zaletą jest to, że działa bez prądu.

Spis treści

  Nawilżacz powietrza na kaloryfer to rozwiązanie, na które może sobie pozwolić każdy. Dzięki niemu można zadbać o poprawę wilgotności powietrza w sypialni oraz w innym małym pokoju.

  Nawilżacz i oczyszczacz powietrza – czy warto kupić je do mieszkania?

  Nawilżacze i oczyszczacze powietrza jeszcze do niedawna uchodziły za ekstrawagancję i niepotrzebny wydatek. Dzisiaj jednak coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że w sezonie grzewczym jakość powietrza w mieszkaniach radykalnie się pogarsza. Ilość zanieczyszczeń unoszących się w domu, bakterii przedostających się do ludzkiego organizmu wraz z różnorodnymi pyłami niepokoi. Coraz więcej alergików bardzo źle znosi okres jesienno-zimowy, właśnie ze względu na smog. Rosnąca liczba dzieci skarży się również na złe samopoczucie.

  W świetle tych informacji nawilżacz powietrza na kaloryfer, a nawet specjalistyczny oczyszczacz, przestają jawić się jedynie jako dodatki do wyposażenia mieszkania, lecz często jako niezbędne sprzęty poprawiające komfort życia i wpływające na zdrowie człowieka.

  Jak działa nawilżacz powietrza na kaloryfer?

  Nawilżacz na kaloryfer to najprostszy i najtańszy właściwie sposób, który pozwala na poprawę wilgotności powietrza w sezonie grzewczym. Warto pamiętać, że problem nie dotyczy wyłącznie zanieczyszczeń, lecz także „suchości” powietrza. Dlatego tak popularne są dzisiaj oczyszczacze i nawilżacze w jednym.

  Parownik na kaloryfer to najprostsza wersja oczyszczacza. Zasadą jego działania jest umieszczenie na grzejniku pojemników z wodą, która pod wpływem temperatury zaczyna parować. Najpopularniejsze są ceramiczne modele, choć warto pamiętać również o ich stalowych wersjach. Osobną kategorię stanowią plastikowe nawilżacze, które mają w środku specjalny wykład. Proces parowania zachodzi właśnie w tym ostatnim. Przypomina on płaską skrzynkę: górna część to kratka oddzielona bawełną lub bibułą, dół to zbiornik na wodę. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba jednak pamiętać o wymianie wkładu minimum trzy razy w trakcie sezonu grzewczego.

  Oczyszczanie powietrza w mieszkaniu – na co zwrócić uwagę?

  Nawilżacz na kaloryfer z pozoru jest urządzeniem tak prostym, że wybór modelu odpowiedniego do potrzeb danego mieszkania nie powinien stanowić problemu. Jest jednak co najmniej kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę przed jego zakupem. Przede wszystkim na materiał, z którego jest wykonany. Warto pamiętać o tym, że woda z urządzeń ceramicznych odparowuje wolniej niż ze stalowych. W przypadku jednych i drugich regularnie należy ją wymieniać, a raz na jakiś czas myć całe urządzenie. Wybierając parownik, warto mieć na uwadze także wielkość pomieszczenia, w którym ma być on zamontowany. Chodzi przede wszystkim o to, że im większy model, tym większa będzie jego wydajność. Do pokoju dziennego lepiej zakupić duży nawilżacz. Niestety, w przypadku większych pomieszczeń może się on po prostu nie sprawdzić.

  Przeczytaj również: Nawilżacz powietrza z aromaterapią

  Nawilżacz a oczyszczacz powietrza

  Oczyszczacz powietrza jest z pewnością bardziej kompleksowym rozwiązaniem, szczególnie jeśli ma wbudowany również nawilżacz. Nowoczesne modele zakładają czterostopniowy system filtracji. Pyły zawarte w smogu (PM 10; PM 2,5) wychwytuje filtr HEPA, który skutecznie zwalcza wirusy, bakterie i grzyby. Eliminuje on z powietrza dym i różne szkodliwe opary. W niektórych oczyszczaczach zamontowana jest także lampa UV, której celem jest walka z drobnoustrojami. Pod tym względem urządzenie to w skuteczniejszy sposób dba o jakość powietrza w domu (sprzęt o odpowiedniej mocy jest w stanie usunąć do 99,98% zanieczyszczeń). Nie oznacza to jednak, że nawilżacz powietrza jest zbędny i można go zastąpić oczyszczaczem. Wybierając urządzenie elektryczne, warto zwrócić po prostu uwagę na wybór modelu, który łączy w sobie funkcje zarówno nawilżacza, jak i oczyszczacza. W ten sposób można zagwarantować dobrą jakość powietrza w domu w sezonie grzewczym, choć warto pamiętać, że problem zanieczyszczeń istnieje właściwie przez cały rok.

  Oczyszczacz powietrza inwestycją w zdrowie

  Oczyszczacz powietrza to szansa, aby uchronić się przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami atakującymi przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. To właśnie smog sprzyja rozwojowi chorób, ponieważ przenosi różnego rodzaju alergeny, roztocza i inne zanieczyszczenia odpowiadające za infekcje. To z jego winy pojawiają się niepokojące pokasływania i inne dolegliwości.

  Mechanizm, jaki stoi za chorobami układu oddechowego, jest dość prosty. Do błony śluzowej dróg oddechowych przyklejają się drobiny pyłu i innych zanieczyszczeń. Na nich z kolei wcześniej osadzają się wirusy i bakterie. W ten sposób znajdują one prostą drogę dotarcia do ludzkiego układu oddechowego. Taki sposób bytowania drobnoustrojów sprawia, że są one trudne do zwalczenia przez układ odpornościowy.

  Oczyszczacz i nawilżacz powietrza pozwalają pozbyć się tych zanieczyszczeń. Dzięki nim w domu można stworzyć przyjazny ludzkiemu układowi oddechowemu klimat. Warto też pamiętać, że domowe wietrzenie bardziej szkodzi, aniżeli pomaga. Zimne powietrze tylko z pozoru wydaje się czyste.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2