Taras jest miejscem, gdzie chętnie wypoczywamy w czasie cieplejszych dni. Jednak, aby w pełni cieszyć się urokami tego miejsca, należy o nie odpowiednio dbać, w tym regularnie sprzątać.

Spis treści

  Warto przy tym pamiętać, że sposób sprzątania czy konserwacji w dużej mierze musi być dostosowany do tego, z jakiego materiału wykonany jest taras, gdyż innych zabiegów będzie wymagał taras drewniany, a innych pokryty płytkami ceramicznymi. Jak zatem sprzątać taras? Jakie akcesoria i urządzenia się przydadzą? Lepiej wybrać odkurzacz bezworkowy czy klasyczny? A może najlepiej posprzątamy taras, wykorzystując odkurzacz wodny?

  Jak często sprzątać taras?

  Bardzo ważne jest regularne sprzątanie tarasu z zabrudzeń, jakie pojawiają się na bieżąco. Chodzi tutaj przede wszystkim o drobiny piasku czy kurzu, które mogą być naniesione w czasie wchodzenia na taras od strony ogrodu czy podwórka. Jest to szczególnie istotne w przypadku tarasów wykończonych materiałami wrażliwymi na ścieranie np. lakierowane drewno. Drewniany taras będzie też wrażliwy na wszelkiego rodzaju plamy z jedzenia (tłuszcz), odbarwienia i wilgoć. Dlatego, jeżeli na tarasie spożywamy czy przygotowujemy posiłki i coś spadnie na podłogę, również należy usunąć takie zabrudzenie praktycznie od razu. Jeżeli blisko tarasu znajdują się drzewa lub krzewy, należy liczyć się z tym, że liście mogą opadać na taras. Jeżeli tak się dzieje, nie należy czekać, aż wiatr je zwieje, tylko samodzielnie usunąć. Regularne usuwanie drobnych zabrudzeń pozwoli na uniknięcie nawarstwiania się zabrudzeń czy zasychania plam, co powoduje, że później są one trudniejsze do usunięcia i powstaje ryzyko uszkodzenia powierzchni tarasu. Zazwyczaj w sezonie letnim warto odkurzyć czy zamieść powierzchnię tarasu raz dziennie. Zadaszony i osłonięty taras może być odkurzany nieco rzadziej – kilka razy w tygodniu.

  Co będzie przydatne w czasie robienia porządków na tarasie?

  Do bieżących porządków można wykorzystać szufelkę i zmiotkę. Przyda się też szczotka do zamiatania na długim kiju oraz wiadro i mop, ewentualnie miska i szmatki. Ułatwieniem w usuwaniu naniesionych drobin będzie odkurzacz pionowy. Dobrze, aby to był odkurzacz akumulatorowy (bezprzewodowy). Pozwoli to na bezproblemowe dotarcie nawet w najodleglejsze miejsca. Taki odkurzacz przyda się również wszędzie tam, gdzie jest utrudniony dostęp do gniazdek elektrycznych. Ciekawym „dodatkiem” do regularnego sprzątania może być odkurzacz ręczny (wiele modeli odkurzaczy pionowych ma również opcję odkurzacza ręcznego). Przyda on się przy odkurzaniu mebli ogrodowych czy trudno dostępnych miejsc, np. szczelin pomiędzy deskami.

  W czasie gruntownych porządków warto zaopatrzyć się w myjkę ciśnieniową lub dobry mop. Będą one pomocne przy czyszczeniu tarasu po zimie, kiedy znajduje się na nim dużo osadu. Oprócz tego przydadzą się wszystkie wyżej wymienione rzeczy oraz dodatkowo detergenty dostosowane do materiałów, z jakich wykonany jest taras. Szczególnie należy uważać przy czyszczeniu drewna. Warto mieć też na uwadze to, że tarasy drewniane będą wymagały przeprowadzenia prac konserwatorskich przynajmniej raz w roku. Okresowe sprzątanie po zimie jest najlepszą okazją ku temu.

  Sprzątanie tarasu – porządki po zimie. O czym należy pamiętać?

  Gruntowne czyszczenie tarasu wymaga wcześniejszego jego przygotowania. Dlatego, jeżeli znajdują się na nim jakiekolwiek przedmioty np. meble ogrodowe czy donice, należy chwilowo je usunąć. Warto też zdjąć półki i wiszące donice, aby łatwiej było wyczyścić elewację od strony tarasu. Jeżeli w czasie przygotowywania tarasu do sezonu letniego planujemy również czyszczenie ścian i balustrady, to właśnie te elementy powinny być wyczyszczone w pierwszej kolejności, po uprzednim opróżnieniu i wstępnym odkurzeniu tarasu.

  Najłatwiejszy w czyszczeniu jest taras wykonany z płytek ceramicznych. Zazwyczaj wystarczy przy pomocy zmiotki usunąć większe zabrudzenia np. nagromadzone liście, następnie odkurzyć i dokładnie wymyć. Czasami może okazać się, że mycie będzie trzeba wykonać kilkukrotnie, gdyż często po zimie na podłodze tarasu mogą pojawić się zabrudzenia z błota czy naloty z soli naniesionej wraz ze śniegiem na butach. Ze wstępnym oczyszczeniem tarasu z większych zabrudzeń poradzi sobie również dobry odkurzacz o dużej mocy ssącej.

  W czasie porządkowania tarasu z płytek warto ocenić ich stan, a także sprawdzić stan fug. Jeżeli pojawi się taka konieczność, fugi należy odświeżyć. W przypadku, gdy są popękane lub zaobserwujemy pęknięcia na płytkach, konieczne będą prace naprawcze. Po wykonaniu wszystkich prac i odczekaniu aż podłoże wyschnie, można zastosować specjalny preparat ochronny przeznaczony do płytek położonych na zewnątrz. Taki preparat zazwyczaj stosuje się raz na kilka lat. Ma to na celu przedłużenie żywotności płytek tarasowych.

  Podobnie postępuje się przy tarasie wykonanym z kamienia. Najłatwiejszy w pielęgnacji są płytki granitowe, gdyż nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów. Te wykonane z piaskowca czy wapienia, będą wymagały dodatkowej impregnacji raz na kilka lat. Impregnacji będzie wymagać również podłoże betonowe. Przy tych materiałach, a także przy drewnie, należy uważać, by nie zmoczyć ich za bardzo, gdyż są one mocno nasiąkliwe. Dlatego przy ich czyszczeniu na mokro warto postawić na myjki ciśnieniowe lub odkurzacze czyszczące na mokro.

  Jeżeli chodzi o tarasy wykonane z drewna, tutaj jest o wiele więcej pracy, szczególnie konserwatorskiej. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na nowoczesny taras wykonany z deski kompozytowej, która nie wymaga aż tak dużo uwagi, jak naturalne drewno. Po wyczyszczeniu na sucho i mokro desek tarasu należy ocenić ich stan, a także sprawdzić mocowanie. W razie konieczności niewielkie ubytki w drewnie wypełnia się specjalną szpachlówką. Mocowanie i łączniki, które się poluzowały, należy dokręcić. Po ponownym wyczyszczeniu i wyschnięciu desek należy je pokryć preparatem zabezpieczającym i wykańczającym (do drewna tarasowego zaleca się olejowanie).

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?