Odkurzanie obrazów należy zacząć od zabezpieczenia dzieł na płótnie – można to zrobić za pomocą sztywnej tektury. Ramę czyści się z kolei przy użyciu specjalnych końcówek odkurzacza. Można do tego wykorzystać ssawkę t-kształtną, typu pędzel lub z cienkich rurek albo popularną szczelinówkę teleskopową.

Spis treści

  Na odkurzoną ramę obrazu można nanieść podgrzaną w kąpieli wodnej pastę do drewnianych podłóg. Do polerowania opraw używa się z kolei oleju lnianego, a kurz z malowidła ściera się za pomocą delikatnej ściereczki lub miotełki.

  Od czego należy zacząć odkurzanie obrazu?

  Każdy miłośnik sztuki ma w swoim domu choć jeden obraz na płótnie. Tego typu dzieła oprawiane są zazwyczaj w dekoracyjne ramy. Nierzadko są one dużo cenniejsze i bardziej efektowne niż wiszące w nich malowidła. Należy mieć świadomość, że bezcenne obramienia wymagają systematycznego czyszczenia. Usuwanie z nich kurzu nie jest łatwym zadaniem, trzeba uważać, aby nie zniszczyć delikatnych, dekoracyjnych rzeźbień. Aby okazać należytą troskę wszystkim posiadanym dziełom, należy dowiedzieć się, jak skutecznie oczyścić stare ramy.

  Wiszące na ścianach pejzaże i portrety nie zniszczą się, jeśli przed przystąpieniem do odświeżania zostaną właściwie zabezpieczone. Na obrazy na płótnie należy nałożyć odpowiednio przycięty kawałek tektury – musi on odpowiadać wielkości dzieła. Nowoczesne malowidła i zdjęcia na czas czyszczenia dobrze jest wyjąć z ramy. W ten sposób można uniknąć ewentualnych zniszczeń. O czynnościach tych nie można zapomnieć szczególnie wtedy, gdy ma się do czynienia z cennym dziełem znanego artysty.

  Zarówno proste, rzeźbione (ale bez złoceń!) i drewniane obramowania można odkurzyć zwykłym odkurzaczem i dołączonymi do niego końcówkami.

  Ssawki – końcówki do odkurzacza dla każdego miłośnika sztuki

  Bogato zdobione i rzeźbione ramy, które wyróżniają się mnogością trudnych do wyczyszczenia zakamarków, najlepiej jest odkurzać za pomocą ssawek. Niczym nie przypominają one powszechnie używanych szczotek i turboszczotek, które nie nadają się do odświeżenia obrazów.

  Niestety, końcówki ssące do odkurzacza, mimo że często znajdują się w podstawowym wyposażeniu sprzętu sprzątającego, są niedoceniane przez osoby zajmujące się utrzymaniem porządku w domu. Za stosowaniem ich przemawia jednak niewielka średnica (kilka centymetrów), która pozwala na odkurzanie trudno dostępnych miejsc, do których nie jest w stanie dotrzeć zwykła szczotka. Niektóre z nich mają otwory zapobiegające całkowitemu przyssaniu się do podłoża. Dzięki temu prowadzenie końcówki odkurzacza jest zdecydowanie łatwiejsze, możliwe jest też skrócenie czasu sprzątania. Ssawkami można czyścić nie tylko obrazy. Nadają się one również do mebli tapicerowanych.

  Rodzaje ssawek do odkurzania obrazów

  Obrazy do salonu i te do sypialni można odkurzyć ssawką t-kształtną. Jest to najpopularniejsza ze wszystkich końcówek – służy ona do czyszczenia grubych ram bez dekoracyjnych żłobień. Malowidła można też odświeżyć za pomocą okrągłej ssawki, która posiada syntetyczne włosie. Nie nadaje się ona jednak do sprzątania podłóg, ale można ją za to wykorzystać do czyszczenia mebli.

  Przy okazji odkurzania cennych dzieł sztuki nieodzowna jest ssawka szczelinowa, czyli tzw. szczelinówka. Dostępna jest ona w wersji teleskopowej, a jej długość wynosi od 15 do 50 cm. Polecana jest alergikom, dla których bardzo ważne są sprzęty umożliwiające usuwanie kurzu z każdego zakamarku. Wykonana z tworzywa sztucznego ssawka wyróżnia się zwężonym, wydłużonym kształtem i brakiem włosia. Wykorzystuje się ją do odkurzania nieregularnych zaułków, odległych narożników i szczelin ram obrazów oraz luster. Usuwa kurz z listew przypodłogowych, można jej użyć do sprzątania miejsc pod i za meblami. Za jej pomocą z łatwością wyeliminuje się pył i brud zgromadzony w kaloryferach, szafkach, komodach, półkach na książki, szufladach.

  Obrazy na ścianę, a dokładnie ich ramy, można też wyczyścić za pomocą elastycznej szczelinówki. Jest to końcówka odkurzacza, której można używać do codziennego czyszczenia malowideł. Nadaje się ona również do usuwania zabrudzeń z wywietrznika ściennego, który wymaga czyszczenia minimum raz na miesiąc.

  Nowością na rynku jest ssawka magnetyczna. Usuwa ona brud, który napotyka przed sobą, z boku i tyłu. Dzięki temu możliwe jest skrócenie czasu odkurzania. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc używa się też wąskiej ssawki 2w1 wyposażonej w szczotkę z delikatnego włosia. Nadaje się ona do odświeżania trudno dostępnych miejsc i delikatnych powierzchni, jakimi są np. zabytkowe obramowania malowideł ściennych. Można ją też wykorzystać do sprzątania grzejników, telewizorów, samochodu.

  Do podatnych na uszkodzenia powierzchni przeznaczona jest również ssawka typu pędzel z delikatnym włosiem. Można nią usuwać zabrudzenia nie tylko ze starych obrazów, ale przeznaczona jest też do odkurzania księgozbiorów, mebli, sprzętu RTV.

  Ponadto dzieła sztuki można czyścić przy użyciu ssawki szczelinowej rurkowej. Wykonana jest ona z tworzywa sztucznego, a jej skuteczność jest zasługą cienkich rurek, które zasysają kurz nie tylko z dekoracyjnych ram. Nadaje się też do usuwania zabrudzeń z rolet okiennych, klawiatury, mebli, samochodów, szuflad i otworów wentylacyjnych.

  Odkurzanie obrazu to nie wszystko

  Po usunięciu kurzu z ramy warto nałożyć na nią podgrzaną w kąpieli wodnej pastę do podłogi drewnianej. Robi się to bardzo delikatnie. Po ok. 2 godzinach można przejść do polerowania obramowania za pomocą bawełnianej szmatki. Aby uzyskać połysk, warto wetrzeć w ramę niewielką ilość oleju lnianego. Kilka godzin później można usunąć tekturę, której celem było zabezpieczenie płótna. Obrazu lepiej nie odkurzać, bo nawet najdelikatniejsze końcówki mogą uszkodzić dzieło. Aby pozbyć się kurzu, najlepiej użyć po prostu miękkiej ściereczki lub delikatnej miotełki. Do czyszczenia malowideł olejnych najlepiej sprawdzą się z kolei specjalne środki przeznaczone do odświeżania dzieł wykonanych właśnie w tej technice.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1