Terakota powstaje z poddawanej procesom termicznym drobnej gliny. Efektem są piękne i niepowtarzalne płytki, które przypominają beton, a nawet drewno. Jak dbać o taką podłogę?

Spis treści

  Terakota jest mrozoodporna, wytrzymała i naturalna. Aby nie doprowadzić do niekorzystnego wyglądu płytek, należy o nie odpowiednio dbać. Jak nadać blask kafelkom z terakoty?

  Co to jest terakota?

  Terakota to wyrób z gliny popularny w czasach starożytnej Grecji i Rzymu. Dawniej tworzono z niej figurki, a obecnie służy do wyrobu płytek do domów mieszkalnych, teatrów oraz term. Najpopularniejszym dziełem z terakoty jest bez wątpienia Terakotowa Armia, rzeźba usytuowana w chińskiej prowincji Shaanxi, przedstawiająca figury grobowe żołnierzy oraz ich koni. Popularność terakoty w krajach europejskich datuje się na okres średniowiecza. Wykorzystano ją m.in. w kaplicy w Malborku czy klasztorze w Pawii. Obecnie terakotę stosuje się przede wszystkim jako materiał wykończeniowy podłóg i ścian. Docenia się ją za praktyczność i świetny wygląd. Jest przeznaczona do łazienek, kuchni, przedpokoju, a nawet garaży. Stworzone z terakoty płytki mogą imitować beton, kamień, ale też drewno. Poza tym za metr kwadratowy terakoty można zapłacić jedyne 30 zł, dlatego materiał ten jest dużo lepszym rozwiązaniem niż inne, droższe, płytki, zwłaszcza te wykonane z kamieni naturalnych.

  Jak powstaje terakota?

  Co to jest terakota i czym dokładnie się różni od pozostałych płytek? Terakota to podłoga wykonana z oczyszczonej i poddanej wypaleniu gliny. Dzięki obróbce termicznej gliny powstają płytki o różnej grubości, najczęściej w przedziale od 0,6 do 1 cm. Płytkę z terakoty poddaje się procesowi spiekania lub prażenia, pokrywa się ją również szkliwem, dzięki czemu jest gładka i łatwa w utrzymaniu. Gładkość płytki to jedna z najważniejszych cech terakoty, sprawia, że czyszczenie powierzchni tego materiału jest wygodne i szybkie. Poza tym terakota podłogowa lub ścienna jest materiałem naturalnym, w związku z czym nie wykazuje działania toksycznego i szkodliwego dla zdrowia. Kolejną zaletą terakoty jest fakt, że istnieje możliwość zakupu zarówno płytki matowej, jak i błyszczącej, a także gładkiej, chropowatej lub wzorzystej. Wybór jest bardzo szeroki, dlatego pośród szeregu płytek to właśnie terakota kupowana jest najczęściej. Wielu inwestorów decyduje się na ten materiał przede wszystkim ze względu na łatwość utrzymania go w czystości. Równie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie terakoty na podłogę zewnętrzną. Z powodu mrozoodporności i dużej wytrzymałości na czynniki atmosferyczne materiał ten świetnie sprawdza się również poza budynkiem.

  Najważniejsze cechy terakoty

  Terakota to materiał mało nasiąkliwy, bardzo estetyczny i łatwy w utrzymaniu. Terakota zewnętrzna stanowi dobre wykończenie, zwłaszcza przy zastosowaniu materiału mrozoodpornego o lepszej przyczepności do podłoża. Terakotę wyróżnia bogata kolorystyka i wzornictwo, a także bardzo dobre parametry techniczne. Może imitować drewno, dlatego stosuje się ją nie tylko w łazience, ale też w korytarzu czy salonie. W ofercie firm płytkarskich znaleźć można również imitację kamienia i betonu. Płytki z terakoty o wyglądzie betonu wyglądają naturalnie i minimalistycznie, a przy tym bardzo modnie.

  Terakota jest dość odporna na ścieranie i zarysowania, jednak lepiej nie narażać jej na nadmierne działanie piasku i zanieczyszczeń wnoszonych na butach. Wybór terakoty do kuchni ochroni ściany przed towarzyszącymi gotowaniu zabrudzeniami i tłustymi plamami.

  Sprzątanie terakoty

  Do usuwania kurzu, piasku i innych zanieczyszczeń z terakotowej podłogi wystarczy odkurzanie. W przedpokojach, gdzie ryzyko wcierania piasku butami jest większe, warto regularnie odkurzać podłogę – najlepiej z wykorzystaniem szczotki umożliwiającej ustawienie czyszczenia powierzchni twardych. Do sprzątania blatów terakotowych wystarczy miękka szmatka.

  Jak myć terakotę?

  Terakota to mało nasiąkliwy materiał, bardzo dobrze sprawdza się w miejscach podatnych na pojawianie się plam. Można ją zastosować w pomieszczeniach z dużą wilgotnością powietrza, takich jak przedpokój, łazienka czy kuchnia, ale i na zewnątrz. Duża gładkość płytek terakotowych sprawia, że są one doskonałym wykończeniem podatnych na zabrudzenia przedpokoi – czyszczenie z błota czy piachu jest szybkie i skuteczne. Poza tym terakota łazienkowa sprawdza się w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ doskonale przewodzi ciepło. Terakota to materiał, który nie posiada szczególnych wymagań w kwestii czyszczenia i konserwowania. Dla osiągnięcia efektu lśniących płytek wystarczy jedynie regularnie usuwać zabrudzenia i dobierać odpowiednie środki czyszczące. Do usuwania z terakoty kuchennej nalotu, osadu czy nawet pleśni stosuje się delikatne detergenty, a także roztwory domowej roboty. Do czyszczenia takiej powierzchni warto używać produktów przeznaczonych konkretnie do tychże płytek. Środek czyszczący powinien być delikatny, a narzędzie do czyszczenia terakoty niezbyt ostre. Zachowanie tych podstawowych zasad pomaga chronić płytki przed nieodwracalnymi uszkodzeniami. Mycie terakoty środkiem przeznaczonym do całkowicie innego materiału może skutkować rysami, przebarwieniami i przetarciami. Nie należy też przesadzać z ilością detergentu, ponieważ może dojść do pogorszenia kondycji podłogi.

  Domowe sposoby na czyszczenie terakoty

  Oprócz świetnych i skutecznych preparatów, do czyszczenia terakoty można zastosować także jeden z najpopularniejszych naturalnych środków czyszczących, czyli ocet. Mieszanka z wody i octu jest w stanie zdezynfekować płytki oraz usunąć z nich wszelkie zabrudzenia. W wyniku zastosowania octu i wody w proporcji 1:3 terakota jest lśniąca, a wszelkie odbarwienia usunięte. Do roztworu można dodać odrobinę mydła i sody oczyszczonej, które nie tylko usuną intensywny zapach octu, ale również ewentualne uciążliwe zacieki i drobnoustroje. Terakota łazienkowa jest szczególnie narażona na działanie pleśni, grzybów i kamienia, dlatego do jej czyszczenia warto od czasu do czasu zastosować specjalny środek do ochrony podłóg. Zarówno silnie zabrudzoną terakotę mrozoodporną, jak i tę wewnętrzną, można czyścić np. płynem do mycia podłóg z dodatkiem amoniaku lub wodą z denaturatem. Piękny wygląd płytek zapewni również nabłyszczacz, a nawet szampon lub odżywka do włosów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2