Pieluchy tetrowe powoli wracają do łask. Mimo że nie zastąpią tak powszechnie używanych obecnie pampersów, wielu rodziców stosuje je także jako otulacze, myjki, kocyki, podkłady do przewijania czy moskitiery. Jak należy prasować pieluchy tetrowe?

Spis treści

  Pieluchy tetrowe wyróżniają się bardzo dużą odpornością, chłonnością oraz wytrzymałością na rozdarcia. To rozwiązanie nie tylko bardzo ekonomiczne, ale także przyjazne dla środowiska. Rodzice cenią je za przewiewność oraz korzystny wpływ na skórę dziecka. Z uwagi na bawełnę, z której się składają, są bardzo łatwe w pielęgnacji. Zabrudzoną pieluchę tetrową należy od razu przepłukać, a następnie wyprać w temperaturze 90°C z użyciem płatków mydlanych lub delikatnych proszków przeznaczonych do ubrań niemowlęcych. Ich prasowanie jest natomiast kwestią sporną. Z jednej strony odradza się tej czynności, gdyż wygładzanie tetry żelazkiem może obniżać jej chłonność, z drugiej jednak strony dezynfekcja rzeczy dziecięcych to niezbędny element higieny niemowląt. W jaki zatem sposób oraz przy użyciu jakiego urządzenia najlepiej jest prasować pieluchy tetrowe?

  Dlaczego pieluchy tetrowe wracają do łask?

  Pieluchy tetrowe wykonane są z tkaniny bawełnianej lub bawełnianej z domieszką (np. bambusa). Charakteryzują się dużą gramaturą, która zapewnia sporą chłonność oraz splotem w kwadraty. Tetra jest bardzo wytrzymała, odporna na spieranie i czynniki chemiczne, a dodatkowo bardzo szybko schnie. Materiał ten idealnie sprawdza się w przypadku delikatnej skóry niemowląt, ponieważ jest przepuszczalny, lekki, nie wywołuje podrażnień. Należy dodać, że pielucha tetrowa może mieć także inne zastosowania. Posłuży jako myjka do wrażliwego ciała malucha, ręcznik do wycierania niemowlęcej buzi oraz jako otulacz, w który można zawinąć dziecko wkładane do wanienki. Pieluszki te okażą się także świetnym kocykiem na gorące dni, moskitierą oraz podkładem do przewijania. Zestaw pieluch tetrowych będzie zatem świetnym prezentem na wyprawkę dla niemowlaka.

  Spora część niemowląt nie toleruje jednorazowych pampersów. Ich skóra jest zaczerwieniona, niekiedy odparzona lub pokrywa ją wysypka alergiczna. Wynika to z braku przewiewności i nagromadzenia wilgoci. Nie można również zapomnieć o tym, że pieluchy tetrowe to rozwiązanie o wiele bardziej ekonomiczne – są wielorazowe oraz znacznie tańsze niż pampersy. Używanie tetry sprzyja także ochronie środowiska. Pampersy zawierają bardzo niekorzystne dla otoczenia związki toksyczne, a ich biodegradacja zajmuje od trzystu do pięciuset lat. Tradycyjne pieluchy tetrowe są dość duże – najczęściej można spotkać kwadraty 80 × 80 cm lub prostokąty 60 × 80 cm. Im większa gramatura tetry, tym pieluszki okażą się bardziej chłonne.

  W jaki sposób należy prać pieluchę tetrową?

  Tetra jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Ubrudzoną pieluchę dobrze jest od razu wypłukać. Tkaninę tę należy prać w temperaturze 90°C, z użyciem płatków mydlanych albo bardzo delikatnych proszków dedykowanych pielęgnacji ubrań niemowlęcych. W przypadku pieluch wykonanych z tetry nie powinno się stosować zmiękczających płynów do płukania.

  Przeczytaj również: Materiał minky – ulubieniec rodziców i najmłodszych. Jak go prasować?

  Dlaczego prasowanie pieluch tetrowych jest tak ważne?

  Wielu młodych rodziców zadaje sobie pytanie, czy pieluchy tetrowe należy prasować. Nic dziwnego, ponieważ spotkać się można ze sprzecznymi zdaniami na ten temat. Z jednego punktu widzenia ich wygładzanie żelazkiem nie jest wskazane, gdyż istnieje ryzyko, że materiał zmniejszy swoją chłonność. Nie można jednak zapomnieć, że prasowanie pościeli, ubranek, nakryć czy właśnie pieluszek ma bardzo ważną zaletę – zapewnia ich sterylizację. Według lekarzy pediatrów przez pierwsze dwa miesiące życia dziecka prasować trzeba wszystkie rzeczy, z którymi niemowlę ma kontakt, a zatem ciuszki, kołderki, ręczniki i właśnie pieluchy tetrowe. Od trzeciego miesiąca wystarczy wygładzać żelazkiem tylko ubranka, które mają bezpośrednią styczność ze skórą dziecka.

  W jaki sposób należy prasować pieluchy tetrowe?

  Jak zostało już wcześniej wspomniane, tetra jest materiałem wykonanym z bawełny. Wiąże się to z tym, że pieluchy są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne. Odznaczają się wytrzymałością na rozdarcia oraz działanie czynników chemicznych. Pozbawiona domieszek bawełna ma sporą tendencję do odgnieceń. Jednak w wypadku użytkowanych przez malucha pieluch tetrowych o wiele ważniejsze od względów estetycznych są względy higieniczne – wysoka temperatura zabija wszelkiego rodzaju zarazki. W jaki sposób prasować pieluchy tetrowe? Stopa żelazka powinna być nagrzana do temperatury wynoszącej od 150 do 180°C.

  Parownica – delikatne urządzenie, które odświeża i dezynfekuje

  Świetnym urządzeniem, które stanowi alternatywę dla tradycyjnego żelazka, jest parownica do ubrań. Dzięki niej można w szybki sposób odświeżyć i zdezynfekować pieluchy tetrowe, bez potrzeby rozkładania deski do prasowania. Urządzenie to jest wyposażone w grzałkę wytwarzającą parę wodną, a jego płyta, mimo stałego podgrzewania, jest bezpieczna dla wszystkich materiałów. Parownica zawiera zbiornik wody, który umożliwia odświeżenie od kilku do kilkunastu sztuk odzieży. Jest to sprzęt wielofunkcyjny, dzięki któremu można nie tylko prasować, ale jak zostało wyżej wspomniane – także odświeżać i dezynfekować tkaniny (gorąca para zabija bakterie). Z uwagi na słabszy wyrzut pary parownica jest zalecana przede wszystkim do pielęgnacji delikatnych oraz skłonnych do odkształceń i zniszczeń materiałów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1