Podstawowym przeznaczeniem pomieszczenia, jakim jest garaż, jest przechowywanie samochodu, by chronić go przed wpływem warunków atmosferycznych. Jednak w praktyce służy ono również do przechowywania różnego rodzaju rzeczy, na które nie ma miejsca w domu.

Spis treści

  Dlatego z czasem powstaje tutaj „składzik”, który zniechęca do regularnego sprzątania. To z kolei prowadzi to tego, że garaż staje się zagracony i brudny. Kiedy przychodzi do jego sprzątania trudno wykonać to jednego dnia. Dlatego tak ważne jest jego regularne sprzątanie, by nie dopuścić do takiej sytuacji. Jak zatem sprzątać garaż? Czy można do tego wykorzystać odkurzacz bezworkowy, czy lepsze będą inne urządzenia sprzątające? O czym jeszcze należy pamiętać przy sprzątaniu garażu, by zawsze prezentował się on dobrze i panował w nim porządek?

  Sprzątanie garażu – od czego zacząć?

  Niezależnie od tego, czy mamy garaż blaszak, czy też garaż murowany bądź wykonany z drewna, ważna jest regularność sprzątania. Przynajmniej raz w tygodniu warto w nim posprzątać podłogi i odkurzyć ściany oraz przedmioty, które się w nim znajdują. Raz na jakiś czas przydadzą się też większe porządki. Tutaj bardzo ważne jest to, aby odpowiednio rozplanować wszystkie prace. Na czas sprzątania garażu, zawsze należy z niego wyprowadzić samochód czy inny pojazd, który jest w nim na co dzień przechowywany. To pozwoli uniknąć przypadkowych uszkodzeń. Jeżeli chcemy czyścić również ściany, a są na nich umieszczone różnego rodzaju haki z rowerami czy innymi dużymi przedmiotami, również je należy przenieść do innego pomieszczenia lub chwilowo postawić na zewnątrz. W związku z tym sprzątanie garażu warto zaplanować na dzień, kiedy będzie ładna pogoda. Okresowe porządki warto wykonać przynajmniej raz do roku np. wiosną lub wczesnym latem. Pozwoli to również na skontrolowanie stanu technicznego garażu.

  Gruntowne, okresowe porządki w garażu to także dobra okazja do posegregowania rzeczy w nim trzymanych. Te, które są nieużywane, a sprawne można wystawić na „wyprzedaży garażowej” lub komuś oddać, a zepsute wyrzucić.

  Sprzątanie garażu – czego użyć do sprzątania?

  Dużym sprzymierzeńcem w sprzątaniu garażu będzie odkurzacz. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy odkurzacz sprawdzi się przy porządkowaniu garażu. Jakie zatem urządzenie sprzątające wybrać? Zazwyczaj przy sprzątaniu przydomowego garażu o klasycznym przeznaczeniu sprawdzi się odkurzacz pionowy (warto wybrać odkurzacz bezprzewodowy, co ułatwi sprzątanie w pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do prądu) lub klasyczny odkurzacz, który wyposażony jest w odpowiednie końcówki (przydatna będzie szczególnie końcówka do odkurzania ścian, końcówka szczelinowa i standardowa końcówka do gładkich podłóg). Dodatkowo warto zaopatrzyć się w odkurzacz ręczny, który pozwoli odkurzyć trudno dostępne miejsca, np. na regałach znajdujących się w garażu.

  Jednak, kiedy w garażu wykonywane są prace generujące duże zabrudzenia – prowadzony jest np. warsztat czy pracownia techniczna, warto dodatkowo zaopatrzyć się w dobry odkurzacz przemysłowy lub warsztatowy, który bez problemu poradzi sobie z większymi zabrudzeniami. Taki odkurzacz można też wypożyczyć np. na czas remontu w garażu, jeżeli będą skuwane ściany.

  Garaże betonowe w środku często są wyłożone płytkami ceramicznymi, do których czyszczenia można stosować odkurzacz wodny z funkcją mycia, co znacznie usprawnia sprzątanie na sucho i mokro pomieszczenia.

  Oprócz tego przy sprzątaniu garażu przydadzą się standardowe akcesoria do sprzątania – zmiotka, szufelka, miska z wodą, wiadro, mop, detergenty dobrane do czyszczonych powierzchni oraz duża ilość szmatek. Warto zaopatrzyć się również w rękawiczki ochronne na ręce.

  Porządki w garażu – jak je przeprowadzić sprawnie?

  Przy rozpoczynaniu sprzątania garażu, ale także innych pomieszczeń, warto trzymać się zasady, że sprzątanie zaczynamy od góry i przechodzimy ku dołowi. Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli podłoga jest mocno zakurzona lub zabrudzona, warto ją wcześniej wstępnie odkurzyć, by ułatwić sobie poruszanie po pomieszczeniu. Pozwoli to również uniknąć roznoszenia się większych zabrudzeń poza garaż.

  W pierwszej kolejności przeprowadza się sprzątanie na sucho, w tym odkurzanie ścian z pajęczyn, zanieczyszczeń i kurzu, czyszczenie półek i regałów, jeżeli takie są w garażu i odkurzanie podłóg. Następnie przeprowadza się czyszczenie na mokro. Niekiedy, szczególnie przy bardzo dużych zabrudzeniach tę czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. Za każdym razem trzeba pamiętać o zmianie wody i szmatki na czystą oraz o regularnym jej przepłukiwaniu. Po zakończeniu mycia ścian i półek można umyć podłogę. W tym celu można wykorzystać mop lub odkurzacz czyszczący na mokro.

  Jeżeli w czasie sprzątania zauważymy, że stan ścian czy podłogi w garażu wymaga napraw, warto je od razu wykonać po wstępnym czyszczeniu na mokro. Z naprawami należy jednak poczekać, aż wszystko wyschnie. Po wykonaniu wszystkich prac należy ponownie, dokładnie wysprzątać pomieszczenie.

  Kolejnym etapem sprzątania garażu, jest ponowne ułożenie w nim rzeczy, które są tam na co dzień przechowywane. Zanim wniesiemy je do czystego garażu, należy je również oczyścić z zabrudzeń (najczęściej wystarczy przetarcie z kurzu). Następnie należy je ułożyć garażu. Mniejsze rzeczy warto włożyć do opisanych kartonów. Jeżeli w garażu jest na to miejsce, warto umieścić w nim zamykany regał lub szafę, dzięki czemu na przechowywanych tam rzeczach nie będą osadzały się szybko różnego rodzaju pyły i zabrudzenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?