Regał na książki należy odkurzać przede wszystkim regularnie. Sprzątanie powinno obejmować nie tylko same półki, lecz także woluminy, na których gromadzą się czasem naprawdę spore ilości pyłów. Miotełka do kurzu w takim przypadku może nie wystarczyć.

Spis treści

  Regał na książki to równie ważne miejsce podczas odkurzania, jak wszelkiego rodzaju stoliki kawowe, półki i szafki. Trzeba go sprzątać regularnie, a raz na jakiś czas przeprowadzić generalne porządki, szczególnie jeśli woluminów jest dużo.

  Regał na książki, czyli zbieracz kurzu

  Regał na książki to jeden z tych mebli w mieszkaniu, które zbierają kurz najszybciej i w największych ilościach. Dzieje się to przede wszystkim w sytuacji, gdy woluminów na półkach jest naprawdę dużo. Ich regularne czyszczenie wymaga kilku godzin pracy, które nie każdy jest w stanie wygospodarować. Dlatego też odkurzanie często ogranicza się tylko do przetarcia tych elementów mebla, które nie są zakryte publikacjami. Trzeba jednak przyznać, że jest to sposób mało efektywny. Pył zgromadzony na książkach błyskawicznie ponownie pojawi się na odsłoniętej części regału. Miotełka do kurzu z pewnością pomoże pozbyć się części brudu, natomiast zaraz po tego typu sprzątaniu koniecznie należy odkurzyć pokój. Inaczej wszystkie zanieczyszczenia będą cały czas unosiły się w pomieszczeniu.

  Jak sprzątać regały na książki?

  Regały drewniane na książki trzeba oczywiście regularnie sprzątać. Podobnie zresztą jak półki oszklone – tyle tylko, że te ostatnie wolniej się kurzą. Podstawowe czyszczenie powinno wyglądać następująco:

  • z pojedynczej półki zdejmujemy wszystkie książki,
  • elektrostatyczną ściereczką do kurzu przecieramy półkę,
  • na drewniane regały możemy zastosować środek spowalniający osadzanie się kurzu,
  • wkładamy wszystkie książki ponownie na półkę.

  Najczęściej problem polega jednak na tym, że osoba sprzątająca nie zbiera za każdym razem z półek ani książek całego kurzu. Część zanieczyszczeń zostaje jedynie podbita do góry i unosi się w powietrzu, aż zacznie na nowo powoli opadać na meble. Stąd też wielu ekspertów od domowych porządków poleca, aby najpierw odkurzyć przestrzeń odkurzaczem, usunąć zanieczyszczenia z całego wyposażenia mieszkania (w tym z regałów na książki), a następnie umyć podłogę odpowiednim środkiem. Taka procedura miałaby zdaniem specjalistów przeciwdziałać szybkiemu ponownemu osadzaniu się kurzu na meblach, książkach i innych elementach wystroju wnętrza.

  Przeczytaj również: Miotła czy odkurzacz? Co jest bardziej efektywne?

  Jak pozbyć się kurzu z regałów za pomocą odkurzacza?

  Regał na książki można również odkurzać za pomocą specjalnych końcówek do odkurzaczy. Tefal do sporej części swoich urządzeń – zarówno workowych, bezworkowych, jak i pionowych bezprzewodowych proponuje szczotki, które pozwalają bezpiecznie wyczyścić meble, w tym półki, nie niszcząc stojących tam woluminów. Ciekawym rozwiązaniem jest moduł ręczny pojawiający się w części odkurzaczy bezprzewodowych, który umożliwia sprawne odkurzanie regałów, w tym także ścian, do których dosunięte są meble. Podczas sprzątania wiele osób zapomina, że również na części tych powierzchni osadza się kurz, który należy usunąć.

  Oczywiście za każdym razem tego typu zadanie trzeba wykonywać z odpowiednią precyzją, aby nie uszkodzić samych książek. Natomiast końcówki do odkurzaczy, które obecnie proponują producenci, są na tyle małe i tak łatwo nimi manewrować, że ryzyko naruszenia jakiejś pozycji jest naprawdę niewielkie.

  Szczotka do kurzu nie może się równać z końcówkami do odkurzaczy przede wszystkim pod jednym względem. Miotełka właściwie nie usuwa pyłów, a jedynie zmiata je z książek, co oznacza, że cały brud zostaje w pomieszczeniu i swobodnie się unosi w powietrzu. Wykorzystanie odkurzacza pozwala na natychmiastowe zasysanie zanieczyszczeń, a dzięki niskiej reemisji kurzu, którą cechują się nowoczesne urządzenia, można być prawie pewnym, że nic ponownie nie wydostanie się na zewnątrz.

  Po odkurzaniu warto jednak sięgnąć po elektrostatyczne ściereczki do kurzu (najlepiej, żeby były nieco wilgotne) i jeszcze raz przetrzeć nimi wszystkie półki. Dzięki temu można usunąć ewentualne zanieczyszczenia, które jeszcze pozostały na drewnie. Warto również stosować środki przeciwdziałające osadzaniu się kurzu. W ten sposób nie zapobiegnie się co prawda całkowicie zaleganiu pyłów, natomiast można sprawić, że proces ten będzie postępował wolniej.

  Jak walczyć z kurzem na książkach?

  Nowoczesne regały na książki – wiszące, metalowe lub drewniane – wszystkie one się kurzą i nie da się do końca temu zapobiec. Ważną czynnością, która spowalnia jednak proces osadzania się pyłu na woluminach, jest ich regularne czyszczenie. Odkurzać należy zarówno sam mebel, jak i dzieła na nim zgromadzone.

  Przed użyciem odkurzacza należy wziąć każdą książkę do ręki, skierować ją w dół i energicznie przekartkować, tak aby usunąć zalegający wewnątrz pył. Nie jest to oczywiście cały brud, który gromadzi się na woluminach, natomiast tzw. luźny kurz, który podczas wykonywania tej czynności z pewnością spadnie. Następnie warto przetrzeć grzbiety książek suchą ściereczką. Warto użyć także miotełki lub też tzw. pióropusza do kurzu. Niestety, w przypadku tych akcesoriów do sprzątania pyły mogą zostać jedynie podbite do góry, co dla alergików jest nie do zniesienia. Stosowanie wilgotnej szmatki może z kolei pomóc w sprzątaniu, natomiast może zaszkodzić samym książkom.

  Najskuteczniejszym rozwiązaniem w takim przypadku jest specjalna przyssawka do odkurzacza z wąską końcówką i odpowiednio dobraną szczotką. Powinna ona być okrągła i mieć dość długie włosy. Dzięki niej łatwo i bezpiecznie można usunąć kurz z książek. Samo odkurzanie jest dość proste, do wykonania również przez alergików, a jednocześnie w żaden sposób nie szkodzi ono dziełom zgromadzonym na meblu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1