Schody z kamienia w domu wymagają regularnych zabiegów czyszczących. Podstawą pielęgnacji jest ich odkurzanie za pomocą szczotki, która nie porysuje powierzchni schodów. W czyszczeniu schodów z kamienia konieczne jest także ich mycie przy użyciu kupionych lub domowych preparatów i impregnacja.

Spis treści

  Schody z kamienia są dekoracyjnym i nadającym elegancji elementem domów i mieszkań. Wymagają jednak starannej i systematycznej pielęgnacji. Podstawowym zabiegiem w czyszczeniu schodów z kamienia jest odkurzanie. Należy jednak używać odpowiednich końcówek odkurzacza, aby nie dopuścić do trwałych uszkodzeń powłoki zewnętrznej schodów.

  Schody z kamienia – czyszczenie

  Schody z kamienia nie tylko dobrze się prezentują i dodają dekoracyjności budynkom, ale co najważniejsze odznaczają się wysoką odpornością na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. W czyszczeniu i pielęgnacji schodów z kamienia należy zwrócić szczególną uwagę na dobór narzędzi, m.in. końcówek do odkurzacza, a także środków myjących i impregnujących. W przeciwnym razie może dojść do trwałego uszkodzenia zewnętrznej powłoki schodów. Przy odkurzaniu schodów z kamienia zalecane są przede wszystkim miękkie szczotki, które nie porysują ich powierzchni.

  Schody z kamienia – jaki odkurzacz?

  Do czyszczenia schodów z kamienia w domu można wykorzystywać różnego rodzaju odkurzacze. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nowoczesnych odkurzaczy wyposażonych w liczne końcówki i szczotki, które służą do pielęgnacji rozmaitych typów powierzchni. Urządzenia te odznaczają się również cichą pracą, kompaktowymi rozmiarami i wydajnością. W codziennym czyszczeniu schodów z kamienia sprawdzą się zarówno odkurzacze workowe, jak też odkurzacze bezworkowe (nazywane inaczej odkurzaczami cyklonowymi). Dobrym rozwiązaniem są także odkurzacze bezprzewodowe. Inną propozycją jest urządzenie z wbudowanym specjalnym filtrem wodnym. To doskonały odkurzacz dla alergika, gdyż filtr zwiększa efektywność odkurzania i zatrzymuje więcej zanieczyszczeń. Alternatywą jest odkurzacz parowy, który rozprowadzając parę wodną po czyszczonej powierzchni, przyczynia się do usuwania zarodków pleśni i roztoczy odpowiadających za alergie wziewne. Osobom z alergią bardziej zaleca się odkurzacze workowe, które posiadają wymienne worki. W ten sposób ogranicza się do minimum kontakt z zawartością odkurzacza. W przypadku odkurzaczy bezworkowych konieczne jest opróżnianie pojemników, a następnie ich dokładne umycie, co może powodować rozprzestrzenianie się kurzu i alergenów po najbliższym otoczeniu.

  Schody z kamienia – końcówki do odkurzacza

  Producenci nowoczesnych odkurzaczy zapewniają szeroki wybór końcówek do odkurzacza. Poszczególne ssawki są przeznaczone do czyszczenia i pielęgnacji konkretnych powierzchni. Podstawowym wyposażeniem każdego odkurzacza jest szczotka uniwersalna, służąca do czyszczenia dużych powierzchni gładkich oraz dywanów i wykładzin. Tego typu końcówka ma zazwyczaj specjalny przełącznik, który pozwala na wysuwanie i chowanie się włosia. Dzięki temu szczotka uniwersalna nie porysuje podłogi, a tym samym może być bezpiecznie stosowana w pielęgnacji schodów z kamienia. W czyszczeniu tego rodzaju powierzchni raczej nie stosuje się turboszczotek i elektroszczotek, które najlepiej sprawdzają się do dywanów i wykładzin, zwłaszcza u właścicieli zwierząt. Wiele nowoczesnych odkurzaczy zawiera także szczotkę do parkietu i paneli, która jest przystosowana do pracy na delikatnej powierzchni, m.in. podatnej na zarysowania. Zwykle tego rodzaju końcówki do odkurzacza posiadają naturalne końskie włosie zapobiegające uszkodzeniom odkurzanej powierzchni. Dla lepszego prowadzenia i wygody użycia szczotki te mają zamontowane kółka, nierzadko z filcu, co niweluje ryzyko porysowania podłogi. Szczotka do parkietu i paneli może być wykorzystana do odkurzania schodów z kamienia.

  Schody z kamienia – jakie końcówki do odkurzacza się nie sprawdzą?

  Odkurzacze poza szczotką uniwersalną, turboszczotką oraz szczotkami przeznaczonymi do odkurzania parkietów wyposażone są także w inne rodzaje końcówek. Nie wszystkie jednak można stosować w czyszczeniu schodów z kamienia. Jedną z nich jest końcówka szczelinowa do odkurzacza (nazywana także ssawką szczelinową), która łatwo dociera do trudno dostępnych miejsc, zakamarków i szczelin. Doskonale sprawdzi się m.in. przy odkurzaniu wnętrza samochodów oraz kaloryferów. Inną popularną końcówką do odkurzacza jest ssawka tapicerska wzbogacona o paski elektrostatyczne, które pod wpływem tarcia elektryzują się, dzięki czemu lepiej zbierają włosy i sierść z czyszczonej powierzchni. W wyposażeniu odkurzaczy zwykle znajduje się także szczotka tapicerska, którą wykorzystuje się do odkurzania tapicerki samochodowej, kanap i sof..  

  Schody z kamienia – jak usunąć znaczne zabrudzenia?

  Czyszczenie schodów z kamienia nie polega wyłącznie na ich odkurzaniu. Konieczne są również inne zabiegi pielęgnacyjne, takie jak mycie i impregnacja. Ważne jest, aby w tym celu stosować wyłącznie specjalne preparaty i dedykowane tego rodzaju powierzchniom. Domowym sposobem na silniejsze zabrudzania schodów z kamienia granitowego jest umycie ich powierzchni  za pomocą szmatki z mikrofibry namoczonej w mieszaninie płynu do mycia naczyń oraz ciepłej wody. W sytuacji, gdy na schodach kamiennych pojawi się rdza, warto zastosować preparat przyrządzony z sody oczyszczonej i wody utlenionej. Gotową pastę wciera się w plamę, a następnie zmywa ciepłą wodą. Na koniec schody należy wytrzeć do sucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?