Serwetki materiałowe to niewielkie kwadraty zrobione z bawełny lub lnu. Służą do wycierania ust po posiłku lub do dekoracji stołu. Zazwyczaj są białe lub dopasowane do koloru obrusa. Jak dbać o serwetki z materiału? Jak wybrać najlepsze żelazko do prasowania ich? Czy je krochmalić?

Spis treści

  Materiałowe serwetki obiadowe są najczęściej zrobione z bawełny lub lnu. To tkaniny wymagające prania i prasowania po każdym użyciu, jednak są dość odporne na wysokie temperatury.

  Serwetki materiałowe mają wady i zalety…

  Mimo że materiałowe serwetki coraz częściej wypierają ich papierowe odpowiedniki, to wciąż tkanina sprawdza się najlepiej. Nic tak nie podkreśli wagi imprezy i świątecznego nastroju jak odpowiednio dobrane, eleganckie serwetki z materiału. Niestety, wiąże się to z większą ilością pracy: trzeba je uprać, uprasować i ewentualnie wykrochmalić.

  Serwetki obiadowe najlepiej wybrać w klasycznym, białym kolorze. Dzięki temu nie stracą swojego eleganckiego wyglądu nawet po wielu praniach i będą pasować do właściwie każdej aranżacji stołu.

  Pranie serwetek z materiału

  Dzięki temu, że bawełna i len są bardzo odporne, można je prać w 90℃, a nawet i gotować. Ale uwaga! Niektóre bawełniane lub lniane serwetki dekoracyjne, ze wzorami albo wstawkami, mogą mieć inne wymagania dotyczące temperatury. Zawsze trzeba to sprawdzić na metce lub opakowaniu.

  Przy stosunkowo czystych serwetkach wystarczy pranie w 40℃ lub 60℃. Jeśli na powierzchni są plamy, lepiej wybrać opcję 90℃. Aby uprać białe serwetki obiadowe, do proszku do prania powinno się dodać pół szklanki sody. Jeśli plamy są uporczywe, można wygotować je lub skorzystać z wybielacza.

  Zobacz także: Jak dbać o ubrania i akcesoria z lnu?

  Prasowanie serwetek materiałowych

  Ze względu na swoje niewielkie rozmiary (zazwyczaj ok. 40 × 40 lub 50 × 50 cm) materiałowe serwetki stołowe są dość proste do prasowania. Trzeba jednak trzymać się kilku zasad.

  1. Nigdy nie rozciągaj materiału podczas prasowania. Najlepszy efekt daje idealnie kwadratowa serwetka. Jeśli zbyt mocno naciągniesz jeden z rogów, tkanina straci swój kształt. Będzie źle wyglądać, a do tego trudniej ją złożyć w efektowny kształt.
  2. Obecnie niemal każde żelazko jest na parę. Korzystaj z niej.
  3. Prasuj lekko wilgotne serwetki, niedługo po praniu lub wykrochmaleniu.

  Jakie żelazko wybrać do materiałowych serwetek?

  Prasowanie serwetek może być dość uciążliwe, szczególnie jeśli są wykonane z lnu. Tutaj istotną rolę odgrywa dobre żelazko. Jeśli jesteś na etapie kupowania tego sprzętu, poniżej znajdziesz kilka porad, jak wybrać najlepszy.

  1. Dobre żelazko do prasowania serwetek na stół powinno mieć dużą siłę wyrzutu pary. Najlepiej sprawdzą się generatory pary, gdyż mają wyższe parametry (są jednak większe ze względu na zewnętrzny pojemnik na wodę z bojlerem). 180 g/minutę przy stałym wyrzucie pary i dodatkowo 650 g/minutę przy trudniejszych zagnieceniach poradzi sobie nawet z mocno wymiętymi lnianymi serwetkami. Takie parametry ma np. generator Tefal Pro Express Ultimate Care. Żelazko z parownicą (czyli z generatorem pary) umożliwia także prasowanie w pionie.
  2. Jeśli masz mniej miejsca, możesz prasować za pomocą pary. Obecnie większość „klasycznych” urządzeń to żelazka parowe. Mają nieco niższe parametry, ale są bardziej kompaktowe i tańsze. Jedno z mocniejszych żelazek tego typu – Tefal Turbo Pro Anti-Calc – ma stały wyrzut pary na poziomie do 50 g/minutę, a dodatkowy – 220 g/minutę. Pamiętaj, że nawet najlepsze żelazko parowe nie dorówna skutecznością generatorowi pary.
  3. Im wyższe ciśnienie pary, tym głębiej sięga ona w strukturę tkaniny. Zwiększa się także skuteczność prasowania „trudnych” tkanin, takich jak len.
  4. Zwróć uwagę na gładkość stopy żelazka. Im gładsza, tym mniej przyczepia się do niej zabrudzeń, a „prowadzenie” jest łatwiejsze. Warte rozważenia są technologie Durilium AirGlide i AutoClean (żelazka, które je wykorzystują, mają bardzo gładkie powłoki, których nie trzeba czyścić).
  5. Żelazko ze stopą szafirową jest bardzo wytrzymałe i gładkie, mimo lat użytkowania. Z kolei te aluminiowe czy teflonowe łatwo zarysować.
  6. Serwetki muszą być nieskazitelne. Dlatego warto zabezpieczyć się przed niechcianym „wyciekiem” wody z otworów żelazka, który może pozostawić plamy. Zwróć uwagę, by żelazko miało funkcję Anti-Grip lub inną przeciwdziałającą kapaniu wody, kiedy żelazko nie jest jeszcze dobrze nagrzane.
  7. Nie ma znaczenia, czy wybierzesz żelazko bezprzewodowe, czy z kablem. Musisz pamiętać, że przy dłuższym prasowaniu bez przewodu sprzęt trzeba ponownie naładować. Ale z drugiej strony – wielu osobom przeszkadza plączący się kabel. Wszystko więc zależy od preferencji.
  8. Turystyczne miniżelazka prawdopodobnie poradzą sobie z dość gładkimi serwetkami bawełnianymi przed niezbyt oficjalną kolacją. Przygotowując się na większe okazje lepiej wybrać porządne żelazko z generatorem pary.

  Krochmalenie materiałowych serwetek

  Po wykrochmaleniu serwetki można składać niemal w dowolne kształty. Oczywiście to zależy także od ich rozmiaru i grubości materiału (im bardziej skomplikowany wzór, tym większa musi być serwetka). Przy świątecznym stole można pokusić się o złożenie ich w kieszonkę na sztućce albo nawet łabędzia (przypomina to składanie origami). Bez wykrochmalenia serwetki z materiału nie będą miały odpowiedniej sztywności. Jeśli więc planujesz złożyć je w fantazyjne kształty, nie zapomnij o tym kroku przed prasowaniem!

  Jak zrobić krochmal do serwetek na stół? Odpowiednie proporcje to 3–4 łyżki mąki ziemniaczanej na ok. 3 litry wody. Dzięki temu materiał nie będzie zbyt sztywny, a równocześnie osiągniesz elegancki efekt. Najpierw zagotuj wodę, potem rozpuść mąkę ziemniaczaną w połowie szklanki zimnej wody, dolej do wrzątku i zamieszaj. Zdejmij z gazu, gdy zacznie bulgotać. Suche tkaniny włóż do krochmalu lub spryskaj je po przelaniu mikstury do butelki z rozpylaczem. Prasuj lekko wilgotne.

  Uwaga! Serwetek do wycierania ust (nie do dekoracji) nie musisz krochmalić. Mają chłonąć zabrudzenia i być jak najbardziej miękkie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?