Silikon używany jest głównie w kuchni i w łazience. Po zakończeniu prac wykończeniowych czasami konieczne jest usunięcie jego nadmiaru z płytek, wanny lub okna. Z biegiem czasu materiał ten niszczeje – wtedy również trzeba się go pozbyć. Warto więc wiedzieć, jak wygląda poprawne usuwanie silikonu.

Spis treści

  Usuwanie silikonu należy przeprowadzić przy użyciu odpowiednich środków lub narzędzi. Wykorzystanie sprawdzonych sposobów nie tylko pozwala na pozbycie się tego materiału, lecz także jest bezpieczne dla powierzchni, na których się on znajduje, np. płytek lub szkła. Warto pamiętać, że cały zabieg wygląda inaczej, gdy silikon jest świeży, a inaczej, gdy jest już stary i zaschnięty.

  Usuwanie silikonu z płytek – co trzeba zrobić?

  Silikon aplikuje się często w kuchni i łazience. Wypełnia się nim np. szczeliny przy umywalkach, wannach i brodzikach oraz na złączach urządzeń sanitarnych ze ścianą. Gdy nałoży się zbyt wiele materiału uszczelniającego, daje to bardzo brzydki efekt. Wystarczy jednak przeprowadzić prosty zabieg, czyli usuwanie nadmiaru silikonu. Gdy jest on jeszcze całkiem miękki, cały proces trwa dosłownie kilka chwil i nie wymaga stosowania specjalistycznych preparatów. Usuwanie silikonu z płytek polega wówczas na zalaniu go sporą ilością zwykłego płynu do mycia naczyń (bez dodatku wody), odczekaniu kilku minut, a następnie zebraniu go przy pomocy miękkiej gąbki, szmatki, papieru toaletowego czy ręcznika kuchennego.

  Jeśli jednak materiał zacznie tężeć, należy pozwolić mu zupełnie stwardnieć, a dopiero później przejść do zabiegu mającego na celu pozbycie się jego resztek. Usuwanie zaschniętego silikonu wygląda wówczas nieco inaczej. Najlepiej zastosować metodę mechaniczną, czyli podważyć go przy pomocy szpachelki, a następnie stopniowo zacząć zdejmować go skrobakiem.

  Dobrym sposobem jest też obłożenie silikonu kostkami lodu – dzięki temu materiał szybciej stwardnieje i dodatkowo pokruszy się. Następnie wystarczy usunąć jego resztki, wykorzystując do tego żyletkę lub nożyk. Trzeba pamiętać, aby robić to bardzo delikatnie – w innym przypadku można porysować kafelki.

  Należy pamiętać, że usuwanie silikonu z glazury poprzez jego zeskrobywanie często powoduje drobny bałagan w kuchni lub w łazience. Zaschnięte resztki mogą bowiem roznieść się po podłodze pomieszczenia. Wystarczy jednak szybko posprzątać je dobrym odkurzaczem. Warto zastosować bezprzewodowy model odkurzacza Tefal Air Force 360 Flex Ultimate, który dzięki elastycznej rurze i technologii Flex dociera we wszystkie zakamarki. Z wykorzystaniem mocy ssącej o wartości aż 180 Air Wattów i elektroszczotce „Off road technology” świetnie usuwa zarówno drobne zanieczyszczenia, jak i większe drobiny, sprawiając, że posadzka w kilka chwil jest doskonale oczyszczona.

   

  Przeczytaj także jak efektywnie czyścić i pielęgnować glazurę

  Jak przeprowadzić usuwanie starego silikonu?

  Czasami konieczne jest pozbycie się starego silikonu. Z biegiem czasu zaczyna on bowiem pękać i traci swoją przyczepność i inne właściwości. Usuwanie silikonu z wanny czy płytek można wówczas przeprowadzić na dwa sposoby. Są to:

  metoda „na sucho” – wymaga zeskrobania silikonu pod odpowiednim kątem przy pomocy nożyka do cięcia płyt gipsowych lub szpiczastego noża kuchennego. Zabieg ten wymaga dużej uwagi i ostrożności i jest stosunkowo czasochłonnym rozwiązaniem;

  zastosowanie środków chemicznych – usuwanie silikonu przebiega przy pomocy specjalistycznych preparatów, które zmiękczają materiał, osłabiają jego przyczepność i odrywają go od podłoża. Należy nałożyć je na silikon przy pomocy pędzelka, odczekać kilkanaście minut, a następnie zdjąć całość, stosując do tego szpachelkę. W razie potrzeby można powtórzyć cały zabieg.

   

  Jeśli chodzi o stosowanie środków chemicznych popularne jest usuwanie silikonu acetonem. Preparaty na jego bazie wydzielają jednak bardzo silny zapach. Decydując się na nie, trzeba pamiętać o odpowiednim przewietrzeniu pomieszczenia po ich zastosowaniu. Dobrym rozwiązaniem jest też włączenie oczyszczacza powietrza. Sprzęt Tefal Pure Air ma 3 poziomy filtracji, w tym filtr Active Carbon, który świetnie usuwa brzydkie zapachy. W przypadku pomieszczeń o powierzchni do 12 m2 cały proces oczyszczania powietrza trwa jedynie 6 minut.

  Warto pamiętać, że wybierając usuwanie starego silikonu środkami chemicznymi, można też zastosować detergenty pozbawione drażniącego zapachu. Mają one w składzie naturalne rozpuszczalniki oraz terpeny. Mogą być równie skuteczne, co preparaty na bazie acetonu.

  Usuwanie silikonu z szyby i lustra – jakie środki zastosować?

  Usuwanie silikonu ze szkła można przeprowadzić na kilka sposobów. Jeśli materiał jest jeszcze świeży, wystarczy zastosować skrobak zrobiony z pleksi lub akrylu, który jest stosunkowo bezpieczny dla tego typu powierzchni. Na koniec warto też postawić na usuwanie silikonu octem – ten domowy środek świetnie usunie resztki miękkiej masy.

  Gdy silikon zaczyna zasychać, przed całym zabiegiem należy go delikatnie zmiękczyć. Można do tego zastosować ciepłe powietrze z suszarki. Pod wpływem temperatury materiał stanie się bardziej plastyczny – wtedy można usunąć go skrobakiem, a jego pozostałości wytrzeć papierem toaletowym lub papierowym ręcznikiem. Trzeba pamiętać, że ta metoda sprawdzi się w przypadku szyb – lustra nie powinny być podgrzewane. 

  Usuwanie silikonu z szyby lub lustra, gdy materiał jest już suchy, może być nieco trudniejsze. Na początek warto zastosować płyn do mycia naczyń lub tłusty krem, a następnie zetrzeć wszystko przy pomocy szmatki lub miękkiej gąbki. W sytuacji, gdy silikon jest już naprawdę twardy, pomocny może się okazać specjalistyczny środek chemiczny lub zmywacz do paznokci na bazie acetonu. Stosując takie mocne preparaty, trzeba jednak uważać, aby nie nałożyć ich na ramę lustra lub futrynę okna, ponieważ może to doprowadzić do zniszczenia lakieru lub farby, która je pokrywa.

  Usuwanie silikonu z ubrania krok po kroku

  Podczas prac remontowo-wykończeniowych łatwo pobrudzić ubrania. Usuwanie silikonu z tkaniny nie musi być jednak trudne, o ile stosuje się odpowiednie metody. Przede wszystkim nie wolno próbować czyścić plam ze świeżej masy – należy poczekać, aż całkowicie zaschnie. Następnie ubrudzone silikonem ubrania należy włożyć do foliowej reklamówki i umieścić w zamrażarce. Dzięki temu plamy będzie można później pokruszyć i zetrzeć. W przypadku mocnych tkanin, jak jeans, warto do tego zastosować np. pumeks. Jeśli zaś chodzi o delikatniejsze materiały, dobrym sposobem na pozbycie się resztek silikonu jest zastosowanie twardej gumki do ścierania atramentu i tuszu długopisów. Na koniec w pozostałości masy na odzieży warto wetrzeć mydło galasowe, a następnie uprać ubranie w pralce.

   

  Dowiedz się również jak usunąć gumę do żucia z ubrania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?