Krochmalenie pozwala na wygładzenie i usztywnienie różnego rodzaju materiałów. Krochmal domowej roboty jest bardzo prosty do przygotowania. Trzeba tylko wiedzieć, jak dobrać proporcje skrobi i wody do pożądanej sztywności tkaniny.

Spis treści

  Najsilniejszy domowy krochmal może usztywnić materiał w taki sposób, że twardością będzie przypominał tekturę. Przy mniejszych stężeniach efektem będzie wygładzenie tkaniny.

   

  Co to jest krochmal?

  Krochmal to mieszanka skrobi roślinnej z wodą. Ma konsystencję kisielu, który po zastygnięciu usztywnia tkaniny. Stosuje się go do płukania lub po praniu. Po nałożeniu krochmalu na tkaninę należy ją delikatnie wysuszyć, a następnie wyprasować.

  Najwygodniejszy jest krochmal w sprayu, a najbardziej tradycyjną metodą jest moczenie rzeczy w misce wypełnionej krochmalem. Krochmal domowej roboty można wykorzystywać na obydwa sposoby. Przy pierwszym z nich trzeba jedynie pamiętać, aby regularnie potrząsać butelką z rozpylaczem, by skrobia nie opadała na dno.

  Zobacz także: Czym jest krochmal?

   

  Jakie tkaniny najczęściej się krochmali?

  Krochmali się tkaniny, które powinny zachować pewną sztywność, oraz takie, które nie muszą lub nie powinny być zbyt chłonne, czyli np.:

  • poszewki pościelowe i prześcieradła (przy niewielkim stężeniu krochmalu pościel jest bardziej „szeleszcząca” w dotyku i zdecydowanie dłużej pozostaje niepomięta),
  • koszule (usztywnia się szczególnie kołnierzyki i mankiety, ale reszta koszuli też będzie korzystniej wyglądać, a także mniej chłonąć pot i lekkie zabrudzenia),
  • obrusy i serwetki (warto wykrochmalić białe obrusy przed świętami, aby dłużej wyglądały świeżo na stole),
  • firanki,
  • bluzki i spodnie (szczególnie lniane, które po potraktowaniu krochmalem zdecydowanie mniej się mną),
  • ozdoby choinkowe robione na szydełku.

  Krochmali się jedynie rzeczy zrobione z bawełny lub lnu. Nie krochmali się tkanin takich jak flanela, satyna i wszelkie tkaniny syntetyczne. Raczej unika się krochmalenia ręczników i ścierek ze względu na pogorszenie ich chłonności.

   

  Jak zrobić krochmal z mąki ziemniaczanej?

  Składniki na mocny krochmal (np. do usztywniania szydełkowych ozdób choinkowych):

  • 2 łyżki mąki ziemniaczanej,
  • 1 litr wody (najlepiej destylowanej lub z kranu, jeśli jest miękka).

  Przygotowanie:

  1. Wlej do garnka większość wody (zostaw pół szklanki).
  2. Zagotuj wodę w garnku. W tym czasie wymieszaj dokładnie 2 łyżki mąki ziemniaczanej z pozostałą wodą (najlepiej, aby była w temperaturze pokojowej). Dokładnie wymieszany płyn powinien wyglądem przypominać mleko.
  3. Odstaw garnek z gazu i powoli dolewaj do wrzącej wody mieszankę z mąką ziemniaczaną. Energicznie mieszaj, aby nie powstały grudki.

  Inne proporcje krochmalu z mąki ziemniaczanej:

  • krochmal do pościeli i obrusów: 1 łyżka mąki na 1 litr wody,
  • krochmal do ubrań: 1 łyżeczka mąki na 1 litr wody.

   

  Jak przygotować domowy krochmal z ryżu?

  Aby zrobić krochmal z ryżu, ugotuj 4 łyżki ryżu w 2 litrach wody. Do krochmalenia wykorzystaj odcedzoną wodę z gotowania. Krochmal w takim stężeniu nadaje się do całkowitego usztywnienia tkaniny. Możesz go także rozrzedzić:

  • do krochmalenia obrusów i pościeli: 1 szklankę krochmalu z ryżu wymieszaj z 2 szklankami wody,
  • do krochmalenia ubrań: 1 szklankę krochmalu z ryżu wymieszaj z 4 szklankami wody.

   

  Jak zrobić „krochmal” z cukru?

  „Krochmal” cukrowy nie wykorzystuje skrobi, nie jest więc tak naprawdę krochmalem. Można go jednak z powodzeniem wykorzystywać do usztywniania tiulu i szydełkowych robótek.

  Składniki:

  • 4 łyżki wody,
  • 4 łyżki cukru.

  Przygotowanie:

  1. Zagotuj wodę.
  2. Rozpuść w niej cukier.
  3. Otrzymaną mieszankę nieco przestudź i zanurz w niej rzeczy, które chcesz mocno usztywnić.

   

  Jak krochmalić firany, obrusy i ubrania?

  Najbardziej tradycyjną metodą zastosowania krochmalu jest moczenie w nim tkanin. Jak to dokładnie zrobić?

  1. Nalej krochmal w odpowiednio dobranym stężeniu do miski.
  2. Wkładaj po jednej lub kilka niewielkich rzeczy i delikatnie wymieszaj. W ten sposób zapewnisz równomierne nakrochmalenie (i usztywnienie) całej powierzchni tkaniny.
  3. Delikatnie odciśnij tkaninę z krochmalu.
  4. Rozwieś tkaninę, aby lekko przeschła.
  5. Kiedy tkanina będzie jeszcze wilgotna, zacznij prasowanie.

  Drugim sposobem jest wykorzystanie pustej butelki ze spryskiwaczem. W tym przypadku możesz spryskać wysuszone tkaniny po praniu (dbając, by pokryć całą powierzchnię materiału) i od razu zacząć prasować.

   

  Prasowanie po krochmaleniu – porady

  Pamiętaj, aby przy prasowaniu ustawić temperaturę odpowiednią do danego rodzaju tkaniny. Jeśli będzie zbyt wysoka, ryzykujesz wypalenie dziury, bo krochmal lubi się przypalać. Ryzyka zniszczenia tkaniny można uniknąć, wykorzystując żelazko z generatorem pary lub stojącą stację parową. Te coraz popularniejsze w domu sprzęty pozwalają na prasowanie parowe także w pionie, bez deski do prasowania. Najlepsze modele same dopasowują temperaturę pary do prasowanej powierzchni.

   

  Generator pary

  Generator pary to urządzenie, które funkcjonuje na zasadzie wyrzucania wodnej pary pod wysokim ciśnieniem. Marka Tefal ma w swojej ofercie nowoczesne żelazka wyposażone w generator pary, które świetnie sprawdzają się zarówno do profesjonalnego użytku, jak i na domowe potrzeby, np. do prasowania wykrochmalonych tkanin. Przykładem takiego urządzenia jest Pro Express Ultimate GV9581, w którym moc uderzenia pary sięga 600 g/min, umożliwiając szybkie i efektywne wygładzanie zagnieceń nawet na bardzo grubych materiałach. Dodatkowo sprzęt wyposażony jest w specjalną szufladkę antywapienną Calc Collector, służącą do gromadzenia nawet najdrobniejszych cząsteczek kamienia, które w razie potrzeby z łatwością można usunąć, zapewniając tym samym zawsze idealnie mocny i skuteczny wyrzut pary. Żelazko z generatorem pary Pro Express Ultimate GV9581 ma również nowoczesny panel Direct Control, czyli możliwość szybkiego wyboru jednego z 4 dostępnych programów, który można łatwo dostosować do rodzaju prasowanej tkaniny. 

   

  Stacja do prasowania 

  W domowym zaciszu doskonale sprawdzi się również innowacyjna stacja do prasowania. Przykładem takiego urządzenia jest Tefal IXEO POWER QT2020 ‒ połączenie żelazka parowego z klasyczną deską do prasowania. Wyposażone jest ono w lekką podstawę, dzięki której można korzystać z urządzenia w dowolnym miejscu i czasie. Świetnie sprawdzi się do prasowania materiałów o dużych rozmiarach, takich jak poszewki na pościel, prześcieradła, zasłony czy firany. Taką nowoczesną deskę do prasowania można dowolnie ustawić i wygodnie prasować w pionie, poziomie, jak też pod kątem 30 stopni. Urządzenie jest wyposażone w wyjątkowo lekkie żelazko (o połowę lżejsze niż klasyczne żelazko parowe), które dzięki technologii Turbo Steam wyrzuca parę wodną pod ciśnieniem do 5 barów, co pozwala na idealne wygładzenie nawet największych zagnieceń. Dodatkowo nowoczesny System Smart Protect dostosowuje temperaturę prasowania do konkretnej tkaniny, dzięki czemu nie ma potrzeby manualnej regulacji, gdy prasujemy rzeczy wykonane z różnych materiałów.

  W przypadku firanek lub zasłon najlepiej rozwieszać je wykrochmalone i lekko wilgotne, a po powieszeniu wyprasować je w pionie przy użyciu żelazka z generatorem pary lub stacji parowej. Wtedy cały proces jest najmniej pracochłonny. Przy dobrym generatorze pary użycie krochmalu jest już właściwie niepotrzebne. Zależy to jednak od naszych indywidualnych preferencji co do sztywności materiału.

   

  Kiedy nie warto krochmalić?

  Krochmalenie pozwala nadać tkaninom pożądaną sztywność i gładkość. Jego wadą jest to, że jest dość pracochłonne.
  Krochmal sprawia, iż na powierzchni tkaniny mogą namnażać się roztocza. Dla alergików zdecydowanie lepsze jest po prostu prasowanie (najlepiej przy użyciu gorącej pary), które usunie bakterie i zapachy, a także odpowiednio wygładzi materiał. Najwygodniejszą opcją są żelazka stojące lub z generatorami pary – można nimi prasować np. wiszące na karniszu firany czy ubranie na wieszaku.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2