Suszarki elektryczne nie są jeszcze bardzo popularne, ale cieszą się coraz większym uznaniem. Użytkownicy doceniają przede wszystkim możliwość szybkiego odświeżenia ubrań oraz łatwość w ich rozprasowywaniu.

Spis treści

  Elektryczna suszarka na pranie to duże udogodnienie dla każdej gospodyni domowej. Przyspiesza suszenie i sprawia, że ubrania dłużej zachowują swoją świeżość. Sprawdź, dlaczego warto wyposażyć się w tego typu urządzenie.

  Jakie są rodzaje elektrycznych suszarek do bielizny?

  Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje suszarek do ubrań: kondensacyjną i ewakuacyjną. Pierwsza z nich to nowocześniejszy model, który nie wymaga podłączenia do systemu wentylacyjnego i spokojnie można go używać zarówno w domkach jednorodzinnych, jak i w blokach. Wyposażona jest w specjalny zbiornik, w którym gromadzona jest woda, wypompowana z mokrych ubrań. Suszarki ewakuacyjne (wywiewowe) to urządzenia starszego typu, które pracują jedynie po podłączeniu do instalacji wentylacyjnej i dlatego mogą z nich korzystać jedynie mieszkańcy domów wolnostojących. W tym urządzeniu woda pochodząca z mokrych ubrań usuwana jest w postaci pary wodnej.

  Większość elektrycznych suszarek do ubrań posiada zbliżone funkcje do pralek. Można je ładować zarówno od góry, jak i od frontu. Istnieje również możliwość dopasowania pod względem wielkości. W mniejszych pomieszczeniach sprawdzą się modele o 40 cm szerokości, w większych idealne będą klasyczne sześćdziesiątki. Osoby, które nie mają dużo miejsca w łazience, z pewnością zdecydują się na zakup pralko-suszarki, czyli sprzętu, który łączy w sobie funkcjonalność obydwu urządzeń. Można je także podzielić ze względu na sposób montażu, czyli suszarki do zabudowy oraz wolnostojące. Jeśli chodzi o ładowność, należy się kierować możliwościami, jakie ma pralka. Dlatego warto pamiętać, że do pralki wkładamy rzeczy suche, a do suszarki mokre.

  Zalety używania elektrycznych suszarek do prania

  Nie każdy może sobie pozwolić na posiadanie suszarki elektrycznej. To dodatkowy mebel, który zajmuje dużo miejsca. Jednakże przy odpowiednim rozplanowaniu domowej przestrzeni można ją zorganizować w taki sposób, aby elektryczna suszarka do ubrań również znalazła swój kącik. To duże udogodnienie w szczególności dla osób, które narzekają na wiecznie rozwieszone pranie na grzejnikach, balkonach i suszarkach. Dzięki temu urządzeniu raz na zawsze można się pożegnać ze sznurkami do bielizny, wiszącymi nad wanną lub w ogrodzie. Koniec ze żmudnym rozwieszaniem mokrych ubrań.

  Dzięki elektrycznej suszarce do bielizny uprane rzeczy dłużej zachowają swoją świeżość i będą ładniej pachnieć. Nie ma również ryzyka, że zatęchną, zwietrzeją lub przesiąkną domowymi zapachami. To również doskonałe rozwiązanie na oszczędzenie czasu, ponieważ wystarczy 15 minut, aby odświeżyć rzeczy. W szczególności docenią to rodzice małych dzieci, którzy robią pranie nawet po kilka razy dziennie i nie mogą się uporać z jego nadmiarem. Możliwość szybkiego wysuszenia ubranek jest dla nich niemalże zbawieniem. Elektryczna suszarka na pranie świetnie poradzi sobie również ze zwierzęcą sierścią, która w trakcie cyklu jest wydmuchiwana z tkaniny. Później wystarczy wyczyścić filtr, aby usunąć ją z urządzenia. Przede wszystkim jednak korzystanie z suszarki elektrycznej ułatwia późniejsze prasowanie.

  Czy suszarka elektryczna suszarka łazienkowa ułatwia prasowanie?

  Suszenie ubrań bywa czasochłonne, zwłaszcza w chłodniejsze miesiące, gdy nie ma możliwości wystawienia prania do ogrodu lub na balkon. Rozwieszanie ubrań na suszarce sznurkowej bywa męczące, niewygodne i nie zawsze zapewnia doskonałe efekty. Dlatego warto wyposażyć się w elektryczną suszarkę na bieliznę, która nie tylko odświeży uprane rzeczy, ale również ułatwi ich prasowanie. Ubrania po suszeniu elektrycznym są miękkie, gładkie i często nie mają żadnych zagnieceń. Wiele również zależy od ustawionego programu suszenia oraz dodatkowych funkcji. Niektóre modele mają również możliwość odświeżenia ubrań niepranych, ale wcześniej noszonych. Można także suszyć pościel, ręczniki, firanki, zasłony, buty sportowe oraz koce. Jednakże suszarki elektryczne nie zwalniają całkowicie z używania żelazka lub parownic do prasowania. Są dużym udogodnieniem, ale nigdy nie będą łączyć funkcji wszystkich urządzeń. Dlatego warto zwrócić uwagę na poszczególne tryby pracy suszarek i dostosować je do swoich potrzeb.

  Prasowanie ubrań po suszeniu elektrycznym

  Dzięki suszarkom elektrycznym prasowanie ubrań może być dużo przyjemniejsze. Niektóre urządzenia odświeżają ubrania tak, że nadają się one do założenia od razu po ich wyjęciu. Niestety nie dotyczy to wszystkich rodzajów materiałów, ponieważ może się okazać, że prasowanie delikatnych tkanin (np. szyfon lub żorżeta) będzie wymagało użycia parownicy do ubrań (steamera). Urządzenia działają na zasadzie uwalniania pary wodnej i są bardzo proste w obsłudze. Najskuteczniej pracują w pozycji pionowej, co zapewnia nie tylko większą wygodę, ale również dokładniejsze efekty. Używając steamerów manualnych, wystarczy przyłożyć je do ubrania i przesunąć po całej jego powierzchni. W ten sposób można usunąć zagniecenia oraz odświeżyć odzież i tekstylia.

  Prasowanie za pomocą parownicy zapewnia również ochronę tkanin. Dzięki temu, że urządzenia wyposażone są w specjalną nakładkę, nie ma ryzyka, że materiał może się zaciągnąć, spalić lub nabłyszczyć. Steamery sprawdzają się nie tylko do delikatnych tkanin, ale również do grubych materiałów, takich jak jeans lub odzież wierzchnia i garnitury. Wtedy najlepiej skorzystać z generatorów pary lub stojącej stacji parowej, które pracują pod wyższym ciśnieniem i doskonale sobie poradzą ze sztywnymi tkaninami oraz wyprasują kilka warstw materiału jednocześnie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1