Naszywki na ubrania są nie tylko ozdobą, ale bywają także użyteczne, gdy wykorzystuje się je do ukrycia trwałego zabrudzenia czy przetarcia. Te termoprzylepne przymocowuje się do materiału za pomocą żelazka. Należy pamiętać przy tym, aby wyłączyć funkcję pary.

Spis treści

  Naszywki na ubrania są popularną ozdobą umieszczaną na spodniach, bluzkach, pleckach oraz innych częściach garderoby. W sklepach i pasmanteriach dostępnych jest wiele ich rodzajów, a różnią się one m.in. sposobem przymocowywania. Jednym z nich są prasowanki, które przytwierdza się do materiału za pomocą żelazka.

  Naszywki, czyli modne ozdoby na ubrania

  Naszywki stanowią modną ozdobę różnych części garderoby. Wiele ubrań i codziennych akcesoriów, jak np. torby i plecaki można kupić już z gotowymi prasowankami. Istnieje również możliwość samodzielnego umieszczenia ich na bluzkach, spodniach czy kurtce. Największą popularnością cieszą się naszywki dla dzieci, które zwykle mają kształty pojazdów, zwierząt lub bajkowych postaci. Te okazują się przydatne w sytuacjach, gdy np. maluch trwale zaplami nową rzecz lub ulegnie ona przetarciu. Wówczas są skutecznym sposobem na ukrycie uszkodzeń. Innym typem użytecznych naprasowanek dla dzieci uczęszczających do przedszkola lub szkoły są naszywki z imieniem, które są niezastąpione do podpisania elementów garderoby.

  Na rynku można znaleźć wiele rozmaitych rodzajów ozdób, które przymocowuje się do ubrań za pomocą zróżnicowanych metod. Jednym z częściej wybieranych rozwiązań są naszywki – prasowanki, nazywane inaczej termonaszywkami. Do ich umieszczenia na ciuchach czy plecaku potrzebne jest żelazko, które należy ustawić na odpowiednią temperaturę, dostosowaną do materiału, z jakiego wykonana jest kolorowa aplikacja.

  Dowiedz się także, co to są naprasowanki i jak nanieść je na ubrania?

  Naprasowywanie naszywek termoprzylepnych – jaką temperaturę żelazka ustawić?

  Naszywki termoprzylepne można skutecznie przymocować do ubrania lub innej części garderoby, postępując zgodnie z poniższą instrukcją. Do ich naniesienia na ciuch potrzebne jest przede wszystkim żelazko, które ustawia się na odpowiednią temperaturę, zależną od materiału, z jakiego została wykonana dana ozdoba. Wymagany jest także fragment dodatkowej tkaniny, np. cienka bawełniana szmatka, przez którą naprasowuje się naszywkę. Ważne również jest to, aby wyłączyć funkcję parowania w żelazku. Gumowane aplikacje umieszcza się na ubraniach za pomocą urządzenia nagrzanego do temperatury 160°C. W przypadku innych rodzajów prasowanek temperatura przedstawia się następująco:

  • folia odblaskowa – 150°C,
  • folia brokatowa – 155°C,
  • folia flock z meszkiem – 160–180°C,
  • folia kolorowa matowa oraz metalik (złoty lub srebrny) – 170°C.

  Termonaszywki – instrukcja przymocowywania do ubrań

  Przed naprasowaniem termonaszywki konieczne jest wygładzenie żelazkiem całej powierzchni ubrania, na którym ma zostać ona umieszczona. Materiał powinien być idealnie prosty, pozbawiony wszelkich zagnieceń i zmarszczeń. To wstępne przeprasowanie przyczynia się do odparowania wilgoci, zwiększając przy tym przylepność łaty. Kolejnym krokiem jest odklejenie od wybranej ozdoby cienkiej folii celofanowej, pełniącej funkcję zabezpieczającą. W przypadku naszywki gumowanej zamiast celofanowej odkleja się folię perforowaną o mlecznobiałym zabarwieniu. Następnie przykłada się ją w wybrane miejsce. W celu uniknięcia przesuwania się aplikacji w trakcie prasowania można ją delikatnie przyszyć przy użyciu igły i nitki (najlepiej w dwóch miejscach). Ubranie wygładza się rozgrzanym żelazkiem, pamiętając przy tym, aby było ono cały czas w ruchu. Urządzenie należy przesuwać od jednej krawędzi obrazka do drugiej, kilkakrotnie dociskając je do materiału. Zwykle czynność ta trwa około 20–25 sekund. Ważne, aby żelazka nie przykładać bezpośrednio do naszywki. Prasowanie powinno odbywać się na lewej stronie ubrania bądź przez osłonę w postaci szmatki lub papieru. Naprasowanka zyska pełną odporność po upływie 48 godzin od momentu przytwierdzenia jej do wybranej powierzchni. Przez ten czas ubrania nie powinno się naprężać, napinać, nosić ani prać.

  Przyczyną odklejania się naszywki jest zwykle zbyt krótki czas jej prasowania lub niewłaściwa temperatura żelazka. Aplikacje termoprzylepne zaleca się umieszczać na materiałach naturalnych, takich jak bawełna, tkanina bambusowa czy wełna.

  Jakim żelazkiem naprasować naszywki?

  Naszywki – prasowanki można skutecznie przymocować do ubrań niezależnie od modelu żelazka. Na rynku dostępne są rozmaite urządzenia łączące w sobie prostotę, wysoką wydajność, szybkość i precyzję prasowania, a także kompaktowe rozmiary zwiększające wygodę codziennego użytkowania. Alternatywą dla tradycyjnych sprzętów (podłączanych do źródła prądu) są żelazka bezprzewodowe zapewniające pełną swobodę ruchu. Nowoczesne urządzenia często wyposażone są dodatkowo w innowacyjną powłokę stopy, która gwarantuje lepsze prowadzenie po tkaninie. Większość żelazek wyposażona jest także w przycisk wyzwalający parę, która pozwala na szybkie usunięcie trudnych zagnieceń. Należy jednak pamiętać, że naprasowując naszywkę termoprzylepną na ubranie, nie powinno się jej stosować.

  Innym, praktycznym rozwiązaniem jest stacja do prasowania składająca się z żelazka i specjalnej deski. Takie urządzenie doskonale sprawdza się zarówno do przymocowywania ozdób do ubrań, jak i systematycznego wygładzania firanek i zasłon czy ciuchów oraz do wykonywania poprawek w ostatniej chwili. Dostosowuje ono właściwą temperaturę do różnego rodzaju materiałów, co pozwala uniknąć manualnej regulacji ustawień.

  Używając żelazka możesz również wykonać decoupage. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak zrobić decoupage krok po kroku.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  5