Wybierając detergenty do prania ubranek niemowlęcych, nie należy kierować się ich zapachem, a składem. Ciuszki dziecięce powinno się prać w wysokiej temperaturze i regularnie prasować. O czym jeszcze warto pamiętać?

Spis treści

  Do prania ciuszków noworodka zaleca się stosowanie wysokiej temperatury wody i używanie łagodnych środków czyszczących. Dzięki temu usunięte zostaną nie tylko zabrudzenia, lecz także szkodliwe zanieczyszczenia.

  Materiał na ubranka niemowlęce

  Ubranka dla niemowląt powstają m.in. z tkanin bawełnianych konwencjonalnych i ekologicznych, poliestru, polaru, lnu, a nawet bambusa. Skóra dziecka jest niezwykle delikatna, dlatego ubranka powinny być wygodne i komfortowe. Kupując ciuszki, należy zwrócić uwagę na skład ubranek, jak najmniejszą ilość ozdób i łatwość przy zakładaniu. Guziki i cekiny są nie tylko zagrożeniem dla życia dziecka, ale też są niewygodne do prasowania. Jaki materiał będzie najlepszy? Bawełniane ubranka niemowlęce są miękkie, nie podrażniają i są przewiewne. Najlepiej, gdy nie są barwione środkami chemicznymi i powstawały w warunkach ekologicznych. Bawełna organiczna, inaczej ekologiczna, powstaje bez dodatku środków owadobójczych i nawozów sztucznych, jest jeszcze miększa od konwencjonalnej i trwalsza. Latem doskonale sprawdza się len, który jest antybakteryjny i przewiewny, natomiast tkaniny dziecięce wykonane z alg morskich i bambusa są antyalergiczne, grzybobójcze i bardzo delikatne.

  Jak prać odzież niemowlęcą?

  Skóra maluszka jest o wiele wrażliwsza od skóry dorosłych, dlatego do pielęgnacji ubrań nie należy stosować silnych środków chemicznych i wybielaczy. Odzież niemowlęca powinna być prana oddzielnie, ponieważ zwykle wymaga innej temperatury oraz łagodniejszych detergentów. Ubranka można łączyć dopiero wtedy, gdy dziecko skończy kilka miesięcy. Bardzo ważne jest upranie nowych ubranek niemowlaka ze względu na liczne bakterie, które się na nich znajdują. Nowe ciuszki dla niemowlaka należy prać w temperaturze 90℃, a pozostałe w 60℃. Ubranka używane codziennie, takie jak pieluchy tetrowe czy flanelowe, należy prać w wyższej temperaturze, ponieważ brudzą się najbardziej. Warto stosować specjalne proszki i płyny do prania typowe dla dzieci, które są znacznie delikatniejsze od pozostałych. Wybór detergentu musi być przemyślany, w składzie nie mogą się znaleźć związki chemiczne, barwniki oraz substancje zapachowe. Należy stosować taką ilość środka piorącego, jaką wskazuje producent, ponieważ zbyt duża ilość detergentu może zatrzymać się w ubrankach, powodując zmiany alergiczne na skórze dziecka. Dokładne wypłukanie płynu lub proszku gwarantują nowoczesne pralki z programami antyalergicznymi. Niektóre pralki mają programy dla osób o wrażliwej skórze, które chronią przed podrażnieniem skóry dziecka i dorosłego. Wiadomo, że dzieciom zdarzają się różne wypadki. Wymiociny, jedzenie i inne zabrudzenia należy najpierw spłukać ciepłą wodą, a dopiero później włożyć do pralki. Ubranka dla niemowlaków powinny być prane w temperaturze 60℃, ponieważ w mniejszej nie giną roztocza i inne składniki kurzu. Wysoka temperatura wody może zaszkodzić tkaninom, dlatego najlepiej kupować ciuszki z wytrzymałego materiału.

  Jak prasować ciuszki dla niemowlaka?

  Odzież niemowlęca powinna być płukana dwukrotnie, tym sposobem pozbędziemy się wszelkich detergentów do prania. Z tej zasady można zrezygnować powyżej trzeciego roku życia dziecka, ponieważ jego skóra utworzy wystarczającą barierę dla szkodliwych substancji. Należy pamiętać o regularnym prasowaniu ciuszków dziecięcych. Jest to niezbędne ze względu na zanieczyszczenia, które rozwijają się podczas suszenia czy przechowywania ubranek w szafie. Wysoka temperatura żelazka i ciepła para wodna zabijają bakterie, roztocza oraz alergeny mające negatywny wpływ na zdrowie dziecka. Ciuszki dla niemowląt należy prasować regularnie przez pierwsze miesiące jego życia. Jest to szczególnie ważne w przypadku dzieci z AZS lub wrażliwą skórą. Z prasowaniem ubranek poradzi sobie klasyczne żelazko, natomiast najlepsze efekty dają generatory pary lub parownice. Stacje parowe pracują pod wysokim ciśnieniem pary wodnej. Czas prasowania jest krótszy, a moc pary wodnej tak wysoka, że poradzi sobie z bardzo uporczywymi zagnieceniami. Oprócz szybkiego wygładzania tkanin i usuwania trudnych zagnieceń generator pary usuwa również zanieczyszczenia niewidoczne gołym okiem. Urządzenia tego typu usuwają blisko 100% drobnoustrojów, a poza tym odświeżają ubrania. Jest to szczególnie istotna cecha w przypadku ubranek dziecięcych. Z zagnieceniami i zanieczyszczeniami w podróży poradzi sobie ręczna parownica, która rozluźnia włókna i je wygładza.

  Jak zachować czystość odzieży dla niemowląt?

  Oprócz regularnego prania i prasowania ubranek dla niemowląt warto przemyśleć zakup oczyszczaczy powietrza. Ze względu na nieprawidłową jakość powietrza poza domem oraz kurz gromadzący się w ubraniach coraz większa liczba dorosłych i dzieci cierpi na alergię, astmę, choroby układu oddechowego i krążenia. Aby zapobiec takim dolegliwościom, do pomieszczeń, w których przebywamy najczęściej, warto wstawić urządzenie z filtrami, które uzdatniają i oczyszczają powietrze. Tego typu produkty zasysają powietrze, przepuszczają je przez filtry i wydmuchują takie, które można bezpiecznie wdychać. Przechowywanie ubranek niemowlaka na otwartym regale nie jest wystarczającą ochroną dziecka przed roztoczami. Dzięki oczyszczaczom możemy usunąć niewidoczny gołym okiem kurz, ewentualne pleśnie i grzyby, które bez naszej wiedzy gromadzą się na ubrankach. Urządzenie wyeliminuje większą ilość alergenów i usunie nieprzyjemne zapachy z pomieszczenia oraz ciuszków.

  Zobacz także: Odkurzacz dla dzieci - jakie wybrać?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?