Nawilżacz powietrza do pokoju dziecka sprawi, że będzie ono oddychać zdrowym powietrzem, co jest istotne zwłaszcza w sezonie grzewczym. Suche powietrze może prowadzić do przesuszania się błoń śluzowych i skóry, co najbardziej odczuwają właśnie najmłodsi.

Spis treści

  Nawilżacz dla dziecka znajdujący się tam, gdzie spędza ono najwięcej czasu uchroni malucha od nieprzyjemnych skutków przebywania w zbyt suchym pomieszczeniu. Jakimi cechami powinien charakteryzować się nawilżacz powietrza dla dziecka?

  Nawilżacz do pokoju dziecka – czy jest potrzebny?

  Wiele osób zastanawia się, czy warto inwestować w nawilżacz powietrza. Trudno jednak polemizować z faktem, że przesuszone powietrze, które odczuwamy zwłaszcza w sezonie grzewczym, ma negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie domowników. Najmłodsi domownicy bardziej niż dorośli są wrażliwi na negatywne działanie suchego powietrza. Żeby zadbać o ich komfort i zdrowie w okresie zimowym, należy zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywają. Przyjętą normą jest wilgotność powietrza wynosząca co najmniej 30%, a optymalna wilgotność to 40%–60%. Żeby sprawdzić poziom wilgotności w pomieszczeniu, najlepiej posłużyć się higrometrem. Jeśli okaże się, że powietrze jest zbyt suche, warto poważnie zastanowić się nad zakupem nawilżacza. Skutki przebywania w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach to między innymi:

  • przesuszenie skóry i włosów,
  • złe samopoczucie i problemy z koncentracją,
  • nawracające bóle głowy,
  • problemy z zatokami,
  • przesuszenie błon śluzowych objawiające się kaszlem, uczuciem suchości w gardle, ciągłą chrypką.

  Negatywny wpływ suchego powietrza jest znany od dawna – nasi rodzice i dziadkowie walczyli z nimi, umieszczając na kaloryferach mokre ręczniki lub zbiorniki z wodą. Metody te nie przynoszą jednak zadowalających efektów. Obecnie można sięgnąć po nowoczesne, profesjonalne urządzenia pomagające utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia powietrza w pomieszczeniach.

  Jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

  W sklepach można znaleźć kilka rodzajów nawilżaczy powietrza, które różnią się sposobem działania i skutecznością. Są to nawilżacze tradycyjne, parowe, ultradźwiękowe i ewaporacyjne. Nawilżacze tradycyjne to po prostu ceramiczne, plastikowe lub metalowe pojemniki na wodę, które umieszcza się na grzejnikach lub w ich pobliżu. Jest to rozwiązanie najmniej skutecznie, ale jego plusem jest to, że nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

  Zasada działania nawilżaczy parowych polega na tym, że podgrzewają one wodę, a powstała w ten sposób para rozprzestrzenia się po pokoju i nawilża powietrze. Zaletą tych nawilżaczy jest czysta i wolna od drobnoustrojów para, co jest szczególnie ważne w pokojach dziecięcych. Problemem może jednak być to, że nawilżacze parowe podwyższają temperaturę w pomieszczeniu. Ich minusem jest również fakt, że zużywają dość dużo prądu – nie jest to zatem najbardziej oszczędne rozwiązanie. Korzystając z nawilżaczy parowych, należy pamiętać, żeby ustawiać je w miejscach niedostępnych dla dzieci, ponieważ gorąca woda może prowadzić do poparzeń.

  Nawilżacze ultradźwiękowe dla dzieci to ciche urządzenia, które w zależności od rodzaju generują chłodną lub ciepłą mgiełkę nawilżającą powietrze. Wiele modeli posiada wbudowany higrostat, który pozwala na bieżąco kontrolować poziom nawilżenia powietrza. Para wodna w tych urządzeniach powstaje po rozbiciu cząsteczek wody za pomocą ultradźwięków. Nawilżacze ultradźwiękowe są wydajne i nie wymagają szczególnej pielęgnacji, należy jedynie pamiętać o wymienianiu wkładów odwapniających raz na kilka miesięcy.

  Nawilżacze ewaporacyjne to urządzenia, które generują parę, przepuszczając powietrze przez specjalną nawilżoną matę. Ich minusem jest to, że mogą być nieco głośne, co może przeszkadzać najmłodszym w zaśnięciu. Para nie jest również pozbawiona wszystkich zanieczyszczeń z powietrza. Ich zaletą z pewnością jest fakt, że nie podnoszą temperatury powietrza w pokoju. Chcąc, aby pomieszczenie wypełnił delikatny zapach, do urządzenia można wlać kilka kropli olejku zapachowego.

  Jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać?

  Przy wyborze odpowiedniego nawilżacza powietrza do pokoju dziecka należy brać pod uwagę nie tylko rodzaj urządzenia. Równie ważna jest wydajność, która powinna być dopasowana do wielkości pokoju. Warto zwrócić też uwagę na to, czy nawilżacz posiada wbudowany filtr HEPA. Urządzenie powinno mieć również odpowiedniej wielkości pojemnik na wodę – zbyt mały będzie wymagał ciągłego uzupełniania. Warto zastanowić się nad wyborem nawilżacza z dodatkowymi funkcjami, np. jonizacją powietrza. Nawilżacz powietrza dla dzieci z jonizatorem, neutralizując niekorzystne jony dodatnie, wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie najmłodszych.

  Nawilżanie i oczyszczanie powietrza w jednym

  W sezonie zimowym najmłodszym domownikom może doskwierać nie tylko zbyt suche powietrze, ale również zanieczyszczenia, które się w nim znajdują. Zimą wiele polskich miast zmaga się ze smogiem, który jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia osób ze schorzeniami układu oddechowego, osób starszych i właśnie dzieci. Mieszkańcy miast nie mają wpływu na jakość powietrza na zewnątrz, jednak mogą zadbać o to, by w ich domach było ono czyste i świeże. Żeby utrzymać odpowiednie nawilżenie powietrza i jednocześnie pozbyć się groźnych zanieczyszczeń, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza z nawilżaczem. Urządzenie to jest wyposażone w specjalne filtry HEPA, które skutecznie neutralizują cząsteczki kurzu, pyłu, bakterii i lotnych związków organicznych znajdujących się w smogu. Oczyszczacze powietrza z funkcją nawilżania sprawią, że wszyscy domownicy będą mogli oddychać czystym i odpowiednio nawilżonym powietrzem.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?