Żelazko stanowi dla dzieci to bardzo niebezpieczne urządzenie. Łatwo się oparzyć, dotykając stopy żelazka, a gorąca para jest nie mniej groźna. Dzieci bardzo często interesują się domowymi czynnościami. Do pierwszych samodzielnych, dziecięcych prób prasowania można kupić żelazko-zabawkę lub bezpieczny model urządzenia. 

Spis treści

  Deska i żelazko dla dzieci to świetny pomysł na zabawkę. Z czasem można ich użyć, chcąc zacząć oswajać dziecko z prawdziwym urządzeniem.

  Żelazko dla dzieci – z czego składa się zabawka?

  Deska i żelazko dla dzieci to tylko jeden z przykładów zabawek imitujących sprzęty AGD. To świetny pomysł na prezent dla wszystkich maluchów, które uwielbiają wcielać się w rolę dorosłych wykonujących domowe obowiązki. Taki zestaw oprócz żelazka i składanej deski do prasowania z trzema ustawieniami wysokości może zawierać też suszarkę do ubranek i wieszaczki. Dzięki takiemu kompletowi dziecko nauczy się, jak prawidłowo prasować ubrania, a także jak wieszać pranie do suszenia, czy jak umieszczać uprane już ubrania na suszarce i wieszakach. 

  Żelazko dla dzieci powinno być pozbawione ostrych krawędzi. Wybierając konkretny model zabawki, należy upewnić się, czy jest ono na pewno całkowicie bezpieczne dla malucha. Powinno ono wyglądać estetycznie i przede wszystkim realistycznie. Dodatkowo żelazko może być wyposażone w imitację przycisku na parę. W niektórych modelach może pojawić się także funkcja spryskiwania po napełnieniu żelazka wodą oraz świecący wskaźnik LED. Zabawka oczywiście nie nagrzewa się, ale świetnie imituje urządzenie, którym posługują się rodzice. Dzieci zaś mogą mieć ogromną frajdę z naśladowania ich codziennych czynności.

  Dlaczego warto kupić żelazko dziecięce?

  Deska do prasowania i żelazko dla dzieci to doskonała zabawka, która inicjuje nie tylko wciągającą rozrywkę, lecz także pozwala dziecku zapoznać się z domowymi czynnościami. Naśladowanie rodziców to bardzo ważny proces w rozwoju dziecka, dlatego każdy przedmiot umożliwiający taką właśnie zabawę powinno się wykorzystywać. W przypadku żelazka trudno sobie jednak wyobrazić, że mama lub tata dadzą pięcio- albo sześciolatkowi do ręki gorące i ciężkie (dla niego) żelazko. Drewniane żelazko dla dzieci może się jednak okazać idealnym zamiennikiem, dzięki któremu maluch w bezpieczny sposób może kopiować czynności rodziców. Taką zabawę można wykorzystać także w celach edukacyjnych dotyczących zasad bezpieczeństwa przy pracy z różnego rodzaju urządzeniami elektrycznymi. Możesz bawić się wspólnie z dzieckiem, przekazując mu jednocześnie informacje o tym, że stopa żelazka jest gorąca i trzeba uważać, jak się nią manewruje, aby siebie lub kogoś innego przypadkowo nie poparzyć. Możesz zwrócić uwagę na ryzyko oparzenia gorącą parą, a także konieczność odłączania żelazka od źródła zasilania po skończonym prasowaniu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie materiały prasuje się tak samo. Wszystkie te informacje, przyswojone w trakcie zabawy, za kilka lat mogą się okazać bardzo przydatne.

  Kiedy zabawkę dla dzieci zamienić na prawdziwe żelazko?

  Żelazko z deską do prasowania dla dzieci to dobra zabawka dla kilkulatków, natomiast starsze dzieci z czasem będą z pewnością zainteresowane wypróbowaniem prawdziwego urządzenia. Oczywiście wszystko zależy od tego, jakim urządzeniem dysponujesz. Jeśli jest to na przykład generator pary, taki jak TEFAL Express Compact SV7111, to jego superkompaktowa forma umożliwia dziecku pracę nim pod twoim nadzorem. Ten generator pary jest bardzo łatwy w użyciu, a dzięki automatycznemu ustawieniu temperatury i wyrzutu pary nie ma potrzeby sortowania odzieży ani ryzyka przypalenia tkaniny. Idealnie nadaje się on do nauki prasowania z wykorzystaniem realnego urządzenia. Stopa z technologią Xpress Glide gwarantuje wyjątkowy ślizg po tkaninie, dzięki czemu dziecko nie zniechęci się i nie zmęczy prasowaniem opornego materiału. Łatwość prowadzenia żelazka w przypadku nauki prasowania jest nie do przecenienia. 

  Dzięki takim rozwiązaniom nie musisz się martwić, że nieumiejętne jeszcze prasowanie dziecka przyczyni się do pojawienia się na tkaninie nieestetycznych żółtych plam. Przy okazji możesz mu zwrócić uwagę na czyszczenie zbiornika na kamień i potraktować to jako pretekst do rozmowy o tym, czym jest twarda woda i dlaczego w szczególny sposób trzeba dbać o urządzenia elektryczne pracujące z wykorzystaniem wody. Taka wiedza z pewnością przyda się dziecku także w szkole. Z czasem można ją rozszerzyć o różne znaczenie minerałów w wodzie. 

  Żelazko i deska do prasowania dla dzieci a prawdziwa stacja parowa

  Żelazko i deska do prasowania dla dzieci bardzo szybko mogą okazać się niewystarczające, jeśli w domu masz stację parową taką jak IXEO POWER marki Tefal. Oczywiście małe dzieci niekoniecznie należy dopuszczać w jej pobliże podczas pracy, biorąc pod uwagę fakt, że uderzenie pary to 200 g/min, a ciśnienie może tutaj dochodzić do 5,8 barów. Możesz natomiast na sam początek pokazać dziecku funkcjonalność deski w takim urządzeniu: jak pod wieloma kątami można ją ustawiać, jak radzić sobie dzięki temu z dużymi tkaninami. Z czasem możecie wypróbować moc przenośnego pojemnika na wodę i wspólnie odświeżyć kanapę lub usunąć zagniecenia na firankach. Świetną zabawą z pewnością okaże się także odświeżanie pluszowych zabawek. Ono z kolei może stać się przyczynkiem do dyskusji o niebezpiecznych zanieczyszczeniach unoszących się w powietrzu i konieczności regularnego usuwania kurzu, także z zabawek. Taka rozmowa przy wspólnej zabawie, jaką będzie czyszczenie pluszaków, może się okazać skuteczniejsza niż jakiekolwiek późniejsze nakazy i rodzicielskie żądania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?