Wyklejanki dla dzieci to świetny sposób na pobudzenie kreatywności naszych pociech. Podczas zabawy łatwo jednak o bałagan, dlatego po zakończeniu prac plastycznych należy dokładnie posprzątać. Warto do tego wykorzystać kilka sprawdzonych sposobów i zaangażować do porządków również dzieci.

Spis treści

  Zachęcanie dzieci do wykonywania prac plastycznych jest bardzo ważne. To dla nich nie tylko świetna zabawa, lecz także okazja do rozwoju zdolności manualnych i pobudzenia wyobraźni. Dobrym przykładem takich aktywności są wyklejanki dla chłopców i dziewczynek. Podczas ich tworzenia łatwo jednak o pobrudzenie się klejem lub rozniesienie drobnych kawałków papieru po podłodze w całym mieszkaniu. Z tego względu później trzeba dokładnie posprzątać, korzystając ze skutecznych porad i sprawdzonego sprzętu.

  Wyklejanki dla dzieci, czyli sposób na rozwijanie kreatywności

  Wyklejanki dla dzieci to jedno z popularniejszych zajęć plastycznych, niezwykle lubianych przez najmłodszych. Stanowią doskonały sposób na uzupełnienie ćwiczeń grafomotorycznych, które usprawniają mięśnie dłoni maluchów i przygotowują je do opanowania zdolności pisania.

  Wyklejanki dla 3-latków i starszych dzieci pozwalają również na rozwijanie wyobraźni, kreatywności, ogólnych zdolności manualnych, a także skupienia i koncentracji. Podczas zabawy maluchy mogą też trenować umiejętność rozpoznawania i nazywania kolorów oraz kształtów. Oprócz tego robienie wyklejanek jest dla nich po prostu świetną rozrywką, a dla rodziców okazją do spędzenia radosnych chwil z dziećmi.

  Jak zrobić wyklejanki dla chłopców i dziewczynek?

  Wyklejanki są bardzo proste do wykonania. Trzeba przygotować kolorowy blok (opcjonalnie karton lub bibułę), klej oraz nożyczki. Zabawa polega na wycinaniu drobnych skrawków papieru i wyklejaniu przy ich pomocy wybranych kształtów. Co ważne, używanie nożyczek nie zawsze jest konieczne – wyklejanki można połączyć z inną techniką plastyczną, czyli wydzierankami. W takim przypadku kolorowy papier drze się w dłoniach. Często stanowi to dodatkową rozrywkę dla dzieci, które mogą w ten sposób spożytkować swoją energię. Takie rozwiązanie sprawdzi się lepiej również w przypadku maluchów, które jeszcze nie potrafią posługiwać się nożyczkami.

  Sposób robienia wyklejanek jest dowolny. Można samodzielnie przygotować wzory lub stworzyć je na podstawie inspiracji znalezionych w Internecie. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko prawdopodobnie nie zawsze będzie chciało wyklejać gotowe wzory lub korzystać z naszej propozycji dotyczącej kolorystyki pracy. Warto wówczas dać mu ponieść się wyobraźni i pozwolić na improwizację, która przyniesie równie wiele radości i pożytku.

  Należy także pamiętać, że gotowe wyklejanki mogą być prawdziwą dumą dzieci i ich rodziców. Aby docenić wysiłek maluchów, warto powiesić ich prace np. w kuchni lub w przedpokoju.

  Wyklejanki – jak uprzątnąć pokój po zabawie?

  Wyklejanki to ciekawa zabawa, która spodoba się maluchom w różnym wieku. Podczas tworzenia tego typu prac plastycznych łatwo jednak o powstanie bałaganu. Aby choć nieco go ograniczyć, wydzieranie lub wycinanie kawałków kolorowego papieru należy przeprowadzać w jednym, określonym pomieszczeniu – dzięki temu nieporządek nie przeniesie się do innych pokoi, co ułatwi i przyspieszy późniejsze sprzątanie.

  Po skończeniu wyklejanek głównym problemem są drobne skrawki kolorowego papieru, które są pozostałością po wycinaniu albo wydzieraniu i mogą znajdować się na podłodze lub w różnych zakamarkach, również pod meblami. Aby je sprawnie usunąć, należy użyć sprawdzonego sprzętu. Dobrze sprawdzi się odkurzacz bezprzewodowy Tefal Air Force 360 Flex Ultimate, który dzięki mocy ssącej aż 180 air wattów świetnie usuwa zarówno mniejsze, jak i większe zanieczyszczenia. Urządzenie jest wyposażone w nowoczesną szczotkę „Off-road Technology”, która ułatwia oczyszczanie różnych powierzchni – zarówno parkietu czy płytek, jak i dywanów. Bezprzewodowy odkurzacz jest też niezwykle poręczny i zwrotny, dlatego można z niego korzystać wraz z dziećmi, pokazując im przy tym, że sprzątanie po sobie nie musi być trudne. Dzięki technologii Flex i elastycznej rurze sprzęt bez trudu dociera do wszelkich zakamarków, nawet tych pod niskimi meblami, bez konieczności schylania. Odkurzanie po robieniu wyklejanek jest więc niezwykle sprawne, a przy tym bardzo wygodne i komfortowe.

  Wyklejanki dla dzieci – jak pozbyć się plam z kleju?

  Wyklejanki przygotowuje się nie tylko przy pomocy arkuszy kolorowego papieru, lecz także kleju. Również on może przyczynić się do powstania bałaganu. Wyjątkowo uciążliwe są plamy z kleju na ubraniach, o które nietrudno, gdy prace plastyczne wykonują małe dzieci. Na szczęście istnieją sprawdzone, domowe sposoby na to, jak je usunąć. Aby pozbyć się zabrudzeń z kleju, najpierw trzeba poczekać, aż ten wyschnie. Następnie należy nasączyć wacik kosmetyczny w acetonie i przyłożyć go do plamy na 10–15 minut (przed tym zabiegiem warto jednak potrzeć wacikiem niewidoczną część ubrania i dzięki temu sprawdzić, jak aceton działa na dany materiał). Kolejnym krokiem jest zeskrobanie resztek kleju przy pomocy np. szczoteczki do zębów. Potem należy namoczyć całe ubranie w wodzie z dodatkiem odplamiacza, a na końcu uprać je w pralce zgodnie z instrukcją na metce.

  Podczas robienia wyklejanek łatwo też o zabrudzenie klejem dywanu. W tym przypadku również można pozbyć się niechcianych plam domowym sposobem. Do zabrudzenia powinno się przyłożyć kostkę lodu, a później zdrapać tyle kleju, ile się da. Następnie należy pocierać zabrudzenie szmatką nasączoną octem lub alkoholem, aż usunie się resztki lepkiej substancji. Na koniec wystarczy przyłożyć do tego miejsca papierowy ręcznik, aby osuszyć dywan z pozostałości octu lub alkoholu.

  Jeśli podczas tworzenia wyklejanki z dzieckiem zauważymy, że klej ubrudził podłogę, warto zareagować szybko, zanim zabrudzenie zaschnie. W przypadku kleju szkolnego najczęściej wystarczy przetrzeć posadzkę wilgotną szmatką. Dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie nakładki mopującej Tefal Aqua, którą nakłada się na końcówkę odkurzacza bezprzewodowego. Dzięki niej przy pomocy zwykłej wody szybko i skutecznie można przemyć podłogę, aby pozbyć się z niej wszelkich plam i zabrudzeń.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?