Czyszczenie kociej kuwety, sprzątanie wszechobecnej sierści oraz konieczność pozbywania się śladów moczu, wymiotów lub kału z różnych miejsc to część obowiązków właścicieli kotów. Na szczęście jest wiele skutecznych sposobów na to, aby tego rodzaju porządki przebiegały sprawnie.

Spis treści

  Odkurzacz wodny to niezbędne akcesorium w domu, w którym mieszka kot. Zwłaszcza jeżeli którykolwiek z domowników jest alergikiem. Kolejnymi przydatnymi urządzeniami mogą być pochłaniacz lub neutralizator zapachów, które sprawdzą się szczególnie tam, gdzie jest więcej kotów.

  Sprzątanie domu z kociej sierści

  Zarówno koty rasowe, jak i dachowce wymagają opieki. Składa się na nią również troska o higienę miejsc, w których przebywają i załatwiają potrzeby fizjologiczne. Podstawowa czynność to czyszczenie kociej kuwety. Ważne także jest, aby na bieżąco pozbywać się sierści, która (szczególnie w przypadku kotów niewychodzących oraz długowłosych) może stać się utrapieniem dla domowników. Sprzątanie domu z kociej sierści można przeprowadzać na kilka sposobów, a dla większej skuteczności najlepiej łączyć kilka metod. Czyszczenie dywanów i podłóg za pomocą odkurzaczy automatycznych bezworkowych to dobry pomysł z tego względu, że zassane włosy i kurz nie wydostają się na zewnątrz (dzieje się tak w przypadku tradycyjnych odkurzaczy workowych). Wszystkie zanieczyszczenia przedostają się do znajdującego się w urządzeniu specjalnego zbiornika i zabezpieczane są filtrami. Podobnie działają odkurzacze wodne. Sprzątanie kociej sierści za pomocą nich jest bardzo efektywne i niesie szereg innych korzyści. Odkurzacze z filtrem wodnym oczyszczają i nawilżają powietrze, tworząc przyjazny mikroklimat. Za pomocą odpowiednich szczotek (np. turboszczotki) i funkcji w odkurzaczu można też pozbyć się kocich włosów z kanap, tapicerek i wszystkich obić, które tego wymagają. Przydatna jest również, szczególnie dla posiadaczy małych kotków, funkcja piorąca – ułatwia wywabienie plamy z wykładziny, dywanu i łóżka.

  Kolejny sposób na usunięcie kociej sierści to popularne rolki do odzieży. Można nimi nie tylko oczyścić ubranie, ale także inne powierzchnie. Każdy właściciel kota powinien również wiedzieć, że niezbędnym akcesorium jest zwykła gumowa rękawica. Wystarczy założyć ją na dłoń i przesunąć po brudnej powierzchni. Ta metoda znakomicie sprawdza się w miejscach trudno dostępnych dla ręcznego odkurzacza lub rolki. Można również zaopatrzyć się w specjalną rękawicę do usuwania sierści.

  Sierść gromadzącą się na meblach i sprzętach najlepiej usuwać lekko zwilżoną miękką szmatką. Zmiatanie szczotką nie zawsze jest skuteczne.

  Po odkurzeniu sierści z podłóg najlepiej od razu je umyć. Nie należy stosować w tym celu silnych detergentów. Niewskazane jest też obfite spłukiwanie wodą wyczyszczonej powierzchni.

  Dlaczego ważne jest systematyczne sprzątanie kociej sierści?

  Sierść zwierząt jest silnym alergenem. W skupiskach ponadto tworzy doskonałe środowisko dla namnażania się roztoczy i chorobotwórczych drobnoustrojów. Im więcej nagromadzi się sierści w jednym miejscu, tym trudniej pozbyć się jej.

  Aby ograniczyć ilość sierści na podłogach, kocach i obiciach, konieczne jest również regularne szczotkowanie kota. Zabieg ten nie wyeliminuje problemu, ale zmniejszy jego skalę.

  Czyszczenie domu – jak pozbyć się zapachu kociego moczu?

  Kot domowy, który sporadycznie załatwia się poza kuwetą, może w ten sposób manifestować niezadowolenie (np. wynikające ze zmiany żwirku), stres lub chorobę. Tak zachowują się również niewykastrowane samce w okresie godowym. Sytuację tę trzeba wyeliminować. Szukając źródła problemu, warto udać się do zwierzęcego behawiorysty lub weterynarza. Konieczne jest także natychmiastowe usuwanie plam moczu oraz neutralizowanie zapachu. Jest to bardzo ważne, ponieważ koty w taki sposób oznaczają terytorium i powtarzają tę czynność wielokrotnie. Na rynku jest wiele środków w formie płynów, proszków i emulsji neutralizujących zapach uryny. Warto się w nie zaopatrzyć, szczególnie gdy ta czynność stała się kocim zwyczajem. Utrzymywanie się zapachu moczu w domu może być również spowodowane niewystarczającą ilością żwirku w kuwecie. Jeżeli mocz kota ma bardzo ostry zapach, warto kupić żwirek neutralizujący brzydką woń. Na rynku dostępny jest też żwirek zapachowy, ale koty za nim nie przepadają.

  Oczyszczacz powietrza, pochłaniacz i neutralizator zapachów

  Pochłaniacze zapachów w formie granulek, które wsypuje się do kuwety, to jedno z lepszych rozwiązań. Takie perełki nie tylko likwidują brzydką woń, ale też poprawiają chłonność żwirku. Obecnie na rynku dostępny jest bogaty repertuar pochłaniaczy zapachów w najrozmaitszych formach – dysków, membran, sprayu, elektrycznych urządzeń, płynów, żeli, kostek, pojemników. Dzięki tak bogatemu repertuarowi można dostosować produkt do własnych potrzeb i umieścić neutralizator tam, gdzie jego zastosowanie jest niezbędne, np. w kocim legowisku, na podłodze czy dywanie.

  Ciekawym pomysłem jest nietoksyczny oczyszczacz powietrza montowany w kociej kuwecie. To bardzo skuteczne urządzenie pochłaniające amoniak i redukujące zapach stałych odchodów. Jeden wkład starcza zazwyczaj na miesiąc. Kocim luksusem są natomiast kuwety samoczyszczące z elektronicznym oczyszczaczem powietrza. Ich koszt jest jednak znacznie wyższy od klasycznych modeli.

  Innym rozwiązaniem są worki do odkurzaczy wykonane z włókien wzbogaconych aktywnym węglem, które bardzo skutecznie neutralizują brzydkie zapachy. To dobry pomysł dla posiadaczy tradycyjnych workowych odkurzaczy.

  Domowe sposoby na pozbycie się przykrych zapachów

  Zapach kociego moczu i odchodów doskonale neutralizuje ocet. W tym celu wykorzystywany jest również z powodzeniem zwykły płyn do płukania ust (najlepiej o ziołowym smaku), rozpuszczona w wodzie soda oczyszczona oraz woda utleniona. Należy jednak zachować ostrożność w zastosowaniu tych środków, zwłaszcza na tkaninach, ponieważ mogą je odbarwić.

  Istnieje wiele sposobów na to, aby kocia sierść lub potrzeba fizjologiczna z dala od kuwety nie zaburzały relacji z pupilem. Pomocne w tej kwestii będą z pewnością zaprezentowane sposoby na utrzymanie porządku i czystości.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1