Biurko to podstawowe miejsce pracy wielu osób. Pracują przy nim uczniowie, studenci i dorośli. Wszystkim jednak zaleca się to samo – utrzymanie porządku na biurku. Im mniej znajduje się na nim rzeczy, im więcej elementów jest poukładanych, tym łatwiej odnaleźć się w gąszczu obowiązków. 

Spis treści

  Biurka wielu osób wyglądają, jakby przeszedł po nich huragan. Również należysz do tej grupy? Sprawdź nasze techniki sprzątania i spraw, aby i na twoim biurku zapanował ład i porządek. 

  Dlaczego porządek na biurku jest taki ważny?

  Biurko narożne, z nadstawką, z szufladami – niezależnie od tego, z jakiego modelu korzystasz, tylko od ciebie zależy, czy na blacie będzie panował porządek, czy wręcz przeciwnie. Wiele osób ma zwyczaj trzymania wszystkich materiałów i całego sprzętu na blacie. Najczęściej tłumaczą się tym, że to sposób, aby nie trzeba było niczego szukać. Efekt niestety jest taki, że mimo posiadania biurka z szufladami masz na wierzchu tak duży nieporządek, że po pewnym czasie trudno ci się z nim odnaleźć. Czym to skutkuje?

  • Traceniem czasu na szukanie konkretnego projektu, wydruku, kolorowego pisaka do zakreślania;
  • zagubieniem ważnej notatki, kartki z numerem telefonu do klienta lub danymi niezbędnymi do pracy;
  • totalnym brakiem organizacji i planu pracy, problemem z ustaleniem priorytetów i nietrzymaniem się ustalonego planu działania (każda z rzeczy leżących na biurku odciąga twoje myśli od bieżącego zadania).

  Ponadto, wszędzie czai się kurz i brud, bo zagraconego biurka nie ma jak posprzątać. Oczywiście można wybrać biały mebel, na którym widać mniej zabrudzenia. Warto jednak spróbować zmienić organizację pracy. 

  Biurko komputerowe, do pracy – jak je uporządkować?

  Wiele nowoczesnych biurek ma bardzo prostą, minimalistyczną formę. Zachęcają wręcz do tego, aby ukryć w ich prostych szufladach wszystkie materiały, akcesoria piśmiennicze, a także sprzęt. Zarówno w aranżacji przestrzeni do home office, domowych gabinetów, jak i biur czy urzędów widać wyraźnie tendencję do jak największego „czyszczenia” blatów, biurek, szaf, „chowania” bałaganu, uporządkowania i usunięcia materiałów z podstawowej przestrzeni pracy. Nie chodzi tutaj jedynie o estetykę. Wielu ekspertów od efektywnej organizacji pracy zaleca, aby na biurku, przy którym pracujesz, znajdowały się jedynie te materiały, na których się aktualnie koncentrujesz i które są ci niezbędne do wykonania danego zadania. W ten sposób ograniczasz rozpraszacze, a jednocześnie masz pod ręką wszystko, czego w danym momencie potrzebujesz. To znacznie ułatwia pracę.

  Jeśli będziesz się trzymać zasady, że na biurku powinny znajdować się jedynie rzeczy, nad którymi faktycznie pracujesz, znacznie łatwiej zapanujesz nad tym, co aktualnie robisz, a biurko stanie się czyste i puste. Pozostać na nim może jedynie laptop, długopis, notes i to, bez czego nie będziesz mógł się w danym momencie obyć. 

  Biurko biurowe – jak je uporządkować?

  Biurko z nadstawką daje bardzo dużo możliwości „składowania” na nim zarówno rzeczy potrzebnych, jak i tych zupełnie zbędnych. Na samym początku warto wszystko z takiego drewnianego biura zebrać i rozłożyć na podłodze. Koniecznie zajrzyj także do szuflad i opróżnij ewentualne szafki. Koniecznie wyczyść samo biurko. W tym celu sięgnij po odkurzacz z odpowiednio dopasowanymi końcówkami. Świetnym rozwiązaniem jest np. Tefal AIR FORCE 360 FLEX PRO TY9471, który łączy w sobie niezawodną skuteczność odkurzania z ergonomiczną konstrukcją. Unikalna szczotka z podświetleniem LED oraz zintegrowane szczotki Easy Brush umożliwiają wyjątkowo dokładne sprzątanie , a do odkurzacza jest dopasowany także zestaw akcesoriów, które pozwalają dotrzeć nawet w najdalsze zakamarki szafek i szuflad. Co ważne, urządzenie wyposażone zostało w bardzo skuteczne filtry, które gwarantują wysoką klasę reemisji kurzu. Taki odkurzacz pomoże ci także skutecznie odkurzyć drewnianą podłogę lub wykładzinę w pobliżu biurka bez konieczności schylania się, ponieważ został wyposażony w specjalną elastyczną rurę ułatwiającą odkurzanie podłóg i przestrzeni pod szafkami. 

  Kiedy już odkurzysz mebel, możesz przejrzeć wszystkie wyłożone na podłodze materiały. Jeden dokument po drugim segreguj, wkładaj do odpowiedniej teczki. Każda rzecz, którą weźmiesz do ręki, musi znaleźć odpowiednie miejsce. Podziel całość na następujące zbiory:

  • rzeczy niepotrzebne – te po prostu powinny wylądować w koszu na śmieci (nie zapominaj o segregacji!);
  • długopisy, ołówki, zakreślacze i inne akcesoria piśmiennicze – zrób przegląd, wyrzuć te przybory, które nie piszą, na resztę znajdź odpowiednie pudełko;
  • rzeczy, które powinny zostać na biurku – od razu je tam ułóż; zazwyczaj to są takie przedmioty jak komputer, laptop, notes, zestaw podręcznych karteczek samoprzylepnych;
  • rzeczy do schowania – wiesz, że będziesz ich używać, ale nie od razu i nie przez cały czas; odłóż je we właściwe miejsce, na biurko przynieś tylko wtedy, kiedy będą potrzebne;
  • rzeczy, które na biurku znalazły się „przy okazji” – takie przedmioty jak klucze, pierścionki, pomadka do ust, bilet miesięczny; wszystkie te rzeczy przechowuje się w innym miejscu i tam też powinny wrócić.

  Jak zachować porządek na biurku?

  Duże biurko pomieści naprawdę dużo rzeczy. Bardzo często zdarza się więc tak, że już tydzień po uprzątnięciu wszystko wygląda tak samo, jak kilkanaście dni wcześniej. Jak tego uniknąć? Przede wszystkim warto zainwestować w notatnik, tablicę korkową i planner. Najczęściej zostawiamy różne rzeczy na biurku, żeby o nich nie zapomnieć. Niestety, kiedy przykrywają je kolejne materiały, robi się tylko większy bałagan. Jeśli boisz się, że zapomnisz o wykonaniu konkretnego zadania, informację o nim zapisz w planerze, kalendarzu albo nawet telefonie. Dokumenty jednak schowaj i wyjmij tylko wtedy, kiedy naprawdę będą ci potrzebne. W ten sposób unikniesz bałaganu na biurku i łatwiej zaplanujesz kolejne zadania, bo wszystkie będą spisane w jednym miejscu. Mniej rzeczy ci umknie, zyskasz większą kontrolę nad obowiązkami, a w kąciku z biurkiem wreszcie zapanuje porządek.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1