Tafta to tkanina, z której najczęściej wykonuje się suknie wieczorowe i balowe. Używana jest również do szycia zasłon. Ze względu na grubość splotu, materiał wymaga szczególnej pielęgnacji. Sprawdź, czym najlepiej prasować taftę.

Spis treści

  Tafta na sukienki i zasłony jest gruba i sztywna. Choć wygląda elegancko, utrzymanie jej w nienagannym stanie jest dość trudne. Na szczęście dzięki parownicom do prasowania odzieży, możesz w szybki i łatwy sposób wygładzić zagniecenia i odświeżyć materiał.

  Czym jest tafta i co można z niej uszyć?

  Wybierając się na przyjęcie lub bal, warto pokusić się o wyjątkową stylizację. Kreacje na szczególne okazje mogą być zarówno lekkie oraz zwiewne, jak i uszyte z grubych, ale eleganckich materiałów, takich jak tafta. Tkanina wykonana jest z prawdziwego jedwabiu i charakteryzuje się gęstą i sztywną strukturą. Jedną z najpopularniejszych odmian jest tafta gnieciona, która idealnie nadaje się do szycia sukienek. Dzięki naturalnym zagnieceniom świetnie prezentuje się ze wszelkiego rodzaju marszczeniami i drapowaniami. Sukienki z tafty pomagają również wymodelować figurę oraz zamaskować jej niedoskonałości. Tafta kreszowana natomiast, to doskonały surowiec do uszycia zasłon. Materiał się nie gniecie i jest nieprześwitujący. Dzięki temu może stanowić nie tylko doskonałą ozdobę okien, ale można go wykorzystać również do zrobienia oryginalnego obrusu i kapy.

  Na czym polega prasowanie parą tafty?

  Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów materiałów, z których można uszyć zarówno ubrania, jak i tekstylia, np. firanki, zasłony oraz pościel. Każdy z nich wymaga innego sposobu pielęgnacji. Należy więc zwrócić uwagę nie tylko na sposób prania, ale również prasowania. Choć wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic szczególnego, to w przypadku niektórych tkanin warto zachować ostrożność, ponieważ nie wszystkie można prasować tradycyjnym żelazkiem. Jak wtedy sobie poradzić? Z pomocą spieszą steamery, czyli urządzenia do prasowania parą, które nie tylko pokonają każde zagniecenie, ale również odświeżą materiał.

  Taftę należy prasować w pozycji pionowej, która jest najwygodniejsza i zapewnia najlepsze efekty. To również oszczędność czasu i zdrowia, ponieważ eliminuje konieczność rozłożenia deski do prasowania, przy której trzeba stać, narażając się na przeciążenie kręgosłupa. Prasowanie w pionie jest bardzo proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy oraz umiejętności. Nie trzeba znać się na rodzajach materiałów, aby ustawić odpowiednią temperaturę. Urządzenie samo uwalnia parę wodną, która wygładza materiał lub go odświeża, nawet konkretnym zapachem, który można wybrać, dzięki specjalnym nakładkom. Ta funkcja pozwala również na pozbycie się bakterii i roztoczy, nie tylko z ubrań, ale także z kanap, tapicerowanych mebli, poduszek oraz tekstyliów.

  Aby wyprasować taftę za pomocą pary, należy przyłożyć urządzenie bezpośrednio do ubrania, a drugą ręką rozprostować materiał. To ułatwi użytkowanie, a efekty będą dokładniejsze. Jeśli chodzi o kołnierzyki i mankiety, zaleca się, aby prasować je w pozycji poziomej. Nie ma także ryzyka, że steamery zniszczą taftę, ponieważ dzięki teflonowej nakładce ich płyta się nie nagrzewa. Dzięki tym funkcjom materiał nie będzie się nabłyszczał ani się nie przebarwi. Prasowanie parownicą polecane jest nie tylko do tafty, ale również do delikatnych materiałów i grubych tkaninach. Dlatego świetnie się sprawdzą do prasowania okryć wierzchnich (kurtki, płaszcze), garniturów, garsonek i żakietów.

  Jaki steamer wybrać do prasowania tafty?

  Złośliwi powiedzą, że parownice do odzieży to urządzenia dla leniwych. I coś w tym jest, ponieważ ich użytkowanie nie wymaga dużego wysiłku. Zanim jednak podejmiesz decyzję o zakupie steamera, sprawdź, jaki model będzie najlepszy do wyprasowania tafty. Najpopularniejsze są parownice manualne, które wyglądem przypominają słuchawkę od prysznica. W jej uchwycie znajduje się zbiorniczek na wodę, który uwalnia parę. Do wyposażenia często dołączana jest szczotka do pielęgnacji grubych tkanin, takich jak tafta zasłonowa lub jedwabna. Steamer ręczny to najwygodniejsze rozwiązanie, które świetnie się sprawdzi, gdy nie masz czasu na prasowanie lub, gdy na szybko chcesz coś odświeżyć.

  Najbardziej profesjonalnym typem steamerów są parownice stojące. Są to statywy ze zbiornikami na wodę i zalecane są do prasowania większych ilości ubrań. Jeśli więc posiadasz dużo ubrań i tekstyliów z tafty, takie urządzenie będzie najlepszą alternatywą. Często wyposażone są również w dodatkową szczotkę, umożliwiającą wygładzanie kilku warstw materiału.

  Osoby, które dużo i często prasują, najbardziej docenią generatory pary, czyli żelazka ze stacją parową. W przeciwieństwie do tradycyjnych modeli generatory wytwarzają parę pod dużo wyższym ciśnieniem, dzięki czemu prasowanie tafty oraz innych sztywnych tkanin jest szybsze i prostsze. Urządzenie wyposażone jest w stopę grzewczą oraz specjalny bojler, odpowiadający za wytwarzanie pary. Stacja połączona jest z żelazkiem za pomocą rurki, przez którą przekazywana jest para. Dzięki odpowiedniemu ciśnieniu włókna tkaniny są rozluźniane, co pozwala na dokładniejsze wygładzenie materiału. Ten rodzaj steamera posiada wbudowany zbiorniczek na wodę i może pracować zarówno w pozycji poziomej, jak i pionowej. Wyglądem i rozmiarem przypomina mały odkurzacz, ale bez problemu zmieści się na desce do prasowania. Jednakże ze względów bezpieczeństwa, zaleca się używanie desek z mocowaniem na stację parową, które mają wzmocnione rusztowanie.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1