Szyfonowe sukienki są bardzo delikatne i wymagają ostrożności podczas ich codziennej pielęgnacji. Dotyczy to nie tylko prania, ale również prasowania. Dlatego warto dowiedzieć się, jak działają parownice do ubrań i czy mogą zastąpić tradycyjne żelazko.

Spis treści

  Szyfonowy materiał wygląda bardzo subtelnie i elegancko. Wykonuje się z niego najczęściej sukienki, w tym ślubne i wieczorowe. Przekonaj się, w jaki sposób o niego dbać i czy można zastosować parownicę do prasowania ubrań?

  Co to jest szyfon i jakie są jego rodzaje?

  Szyfon to zwiewny i cienki materiał o splocie płóciennym powstałym w procesie skręcania nici bawełnianych lub jedwabnych. Tkanina ma lejącą strukturę i może występować w wielu wariantach kolorystycznych. Niektóre odmiany są niemal całkowicie przezroczyste. Szyfon wykorzystywany jest głównie w modzie wizytowej, ale nie tylko. Coraz popularniejsze stają się również szyfonowe spodnie, bluzki oraz spódnice. Z szyfonu można także uszyć bieliznę, dodatki do sukien (np. szale i apaszki) oraz tekstylia, takie jak firanki i zasłony.

  Najczęściej spotykanym gatunkiem jest szyfon jedwabny. Uznaje się go za najbardziej ekskluzywny. Istnieją również szyfony bawełniane, haftowane, nylonowe, cieniowane, poliestrowe oraz mieszane. W sprzedaży dostępne są także tkaniny zdobione, które same w sobie mogą być wykorzystane jako element dekoracyjny, np. do ozdobienia stołu podczas eleganckiego przyjęcia. Szczególną odmianą jest szyfon na firanki, który cechuje się gładką strukturą, choć bywa ekstrawagancki. Przeznaczony jest do odważnych aranżacji, w których dominuje przepych i bezkompromisowość.

  Jak prawidłowo prasować szyfon?

  Prasując suknie z szyfonu, należy zachować szczególną ostrożność. To bardzo delikatny materiał, który łatwo można uszkodzić, dlatego nie zaleca się stosowania tradycyjnych żelazek, które mogą go zniszczyć. Do usuwania zagnieceń na szyfonie najlepiej sprawdzą się parownice do ubrań, które w szybki i łatwy sposób wygładzą tkaninę. Jeszcze kilkanaście lat temu parownice i żelazka parowe do prasowania w pionie były stosowane jedynie w profesjonalnych zakładach krawieckich. Dzisiaj posiadanie ich na użytek własny nie jest niczym zaskakującym.

  Prasowanie parą nie tylko zniweluje zagniecenia na szyfonie, ale również odświeży go i zabije roztocza. Urządzenie działa na zasadzie uwolnienia pary wodnej. Wyposażone jest w zbiorniczek, do którego należy wlać wodę. Gorąca para może zlikwidować nawet 99% bakterii, nie tylko z szyfonowych sukienek, ale również z dywanów, pościeli, ręczników, kanap oraz tapicerowanych mebli. Urządzenia parowe są jednak najczęściej stosowane do prasowania delikatnych tkanin, takich jak szyfon, ponieważ w przeciwieństwie do żelazek, nigdy ich nie zniszczą.

  Szyfonowe ubrania najlepiej prasuje się w pozycji pionowej. Zapewnia to większą dokładność i lepsze efekty. Jeśli warunki mieszkaniowe na to pozwalają, warto wyposażyć się w stację parową, która pozwala na prasowanie w zarówno w pionie, jak i poziomie. Wiele z nich posiada dodatkową nakładkę, która umożliwia odświeżenie szyfonu za pomocą ulubionego zapachu. Dobrze też zwrócić uwagę na funkcję odkamieniania, która przedłuży żywotność urządzenia.

  Aby prasować w pionie szyfonowe ubrania lub zasłony, wystarczy podłączyć urządzenie i przyłożyć je bezpośrednio do materiału. Drugą ręką można je rozprostować, dzięki czemu prasowanie będzie wygodniejsze. Miejsca trudniejsze, takie jak kołnierzyki i mankiety lepiej prasować w pozycji poziomej. Podczas użytkowania należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo pracy – nie zaginać przewodów kablowych, które mogą nie tylko spowolnić działanie urządzenia, ale również spowodować spięcie elektryczne.

  Dlaczego szyfon warto prasować parą?

  Korzystanie z tradycyjnych żelazek jest męczące, ponieważ mocno obciąża nogi i kręgosłup. Na szczęście dzięki urządzeniom parowym prasowanie szyfonu nie jest tak uciążliwe i zajmuje mniej czasu. Parownice są nie tylko łatwe w obsłudze, ale zapewniają również doskonałe efekty. W szybkim czasie usuwają wszelkie zagniecenia, zarówno na delikatnych tkaninach, takich jak szyfon i żorżeta, jak również na grubych materiałach z bawełny lub tafty.

  Używanie parownicy do odzieży zapewnia także szybkie odświeżanie szyfonowych ubrań. Wystarczy przyłożyć urządzenie do materiału, aby za pomocą pary wodnej pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Warto wiedzieć, że urządzenia do prasowania parowego świetnie prasują szyfonowe sukienki o skomplikowanych krojach oraz zdobione kamieniami lub cekinami. Jeśli na odzieży znajdują się różnego rodzaju naszycia albo aplikacje, parownica doskonale wygładzi każdą ozdobioną tkaninę. Dokładność i ochronę zapewni teflonowa nakładka, dzięki której nic nie przylgnie do urządzenia. Wyprasowane zostaną również zaszewki oraz materiał pod zdobieniami.

  Parownice najczęściej stosowane są do prasowania w pionie. Daje to nie tylko lepsze efekty, jest również wygodniejsze. Nie wymaga rozkładania deski do prasowania i idealnie nadaje się do wygładzania oraz odświeżania szyfonowych zasłon i firanek. Osoby, które przyzwyczaiły się do korzystania z tradycyjnych żelazek, z pewnością docenią możliwości urządzeń z generatorem pary, które są bardzo delikatne dla tkanin szyfonowych. Dzięki temu, że uwalniają parę pod dużo wyższym ciśnieniem, nie spalą ani nie nabłyszczą materiału. Wyprasowane w ten sposób bluzki i sukienki z szyfonu dłużej pozostaną gładkie i będą bardziej odporne na zagniecenia.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1