Twardość wody to problem, z którym zmaga się wiele gospodarstw domowych. Jej obecność negatywnie oddziałuje na urządzenia AGD, które z czasem zaczynają pokrywać się trudnym do usunięcia osadem. Czym jest twardość wody i jak można ją zmienić?

Spis treści

  Twardość wody w Polsce to dość powszechna niedogodność. Zgodnie z wytycznymi, które zawiera skala twardości, na terenie kraju spotyka się najczęściej wodę średnio twardą lub zupełnie twardą. W znaczący sposób utrudnia to utrzymanie w dobrym stanie urządzeń gospodarstwa domowego, takich jak np. pralka, zmywarka, czajnik czy żelazko parowe lub z generatorem pary. Na szczęście problem ten można ograniczyć. W tym celu warto wiedzieć, jak sprawdzić twardość wody w domu oraz co zrobić, aby ją zmiękczyć.

   

  Zobacz także: Jak odkamienić czajnik? 

   

  Co to jest twardość wody?

  Twardość wody związana jest z zawartością jonów wapnia i magnezu (czasami również żelaza i manganu). Wyróżnia się dwa główne rodzaje twardości wody:

  • twardość węglanowa o charakterze przemijającym i nietrwałym – spowodowana przez wodorowęglany, czyli inaczej wodorosole kwasu węglowego; woda wyróżnia się wówczas zawartością węglanu wapnia (CaCO3) oraz węglanu magnezu (MgCO3),

  • twardość niewęglanowa o charakterze trwałym – związana z obecnością chlorków, siarczanów i azotanów.

  Suma powyższych typów to tzw. twardość ogólna wody. Wyraża się ją w różnych skalach oraz jednostkach.

  Skala twardości wody

  Skala twardości wody może zostać określona na kilka sposobów, a do jej opisania wykorzystuje się różnego typu wartości. Powszechnie stosowane jednostki twardości wody to:

  • jednostka fizyczna: mval/l,

  • jednostka międzynarodowa: mmol/l,

  • jednostka amerykańska: mg CaCO3/l (ppm),

  • stopnie niemieckie: °n, °d lub °dH (1°n = 17,86 mg CaCO3/l wody),

  • stopnie angielskie: °e (1°e = 14,3 mg CaCO3/l wody),

  • stopnie francuskie: °f (1°f = 10 mg CaCO3/l wody).

  Na tej podstawie został stworzony przelicznik twardości wody. Dzięki niemu w łatwy sposób można określić charakter cieczy w wybranej przez siebie jednostce. Warto przy tym pamiętać, że twardość wody w Polsce najczęściej wyrażana jest w stopniach niemieckich lub przy pomocy jednostki mg CaCO3/l.

  Jakie są stopnie twardości wody?

  Kluczową kwestią są stopnie twardości wody. Na podstawie wyznaczonych wartości można stwierdzić, jak twarda jest woda płynąca w naszym kranie. Obowiązujące stopnie twardości wody to:

  • woda bardzo miękka: 0–1,78 mval/l, 0–0,89 mmol/l, 0 – 89 mg CaCO3/l, 0–5°n, 0–6,23°e, 0–8,9°f,

  • woda miękka: 1,78–3,57 mval/l, 0,89–1,79 mmol/l, 89–179 mg CaCO3/l, 5–10°n, 6,23–12,50°e, 8,9–17,9°f,

  • woda średnio twarda: 3,57–5,35 mval/l, 1,79–2,68 mmol/l, 179–268 mg CaCO3/l, 10–15°n, 12,50–18,73°e, 17,9–26,8°f,

  • woda o znacznej twardości: 5,35–7,13 mval/l, 2,68–3,57 mmol/l, 268–357 mg CaCO3/l, 15–20°n, 18,73–24,96°e, 26,8–35,7°f,

  • woda twarda: 7,13–10,70 mval/l, 3,57–5,35 mmol/l, 357–535 mg CaCO3/l, 20–30°n, 24,96–37,45°e, 35,7–53,5°f,

  • woda bardzo twarda: >10,70 mval/l, >5,35 mmol/l, >535 mg CaCO3/l, >30°n, >37,45°e, >53,5°f.

  Jaka powinna być twardość wody w domu? Wedle polskich norm zalecana twardość wody pitnej waha się w przedziale 60–500 mg CaCO3/l, czyli 3,3–28°n.

  Jak twardość wody wpływa na generator pary?

  Co powoduje twardość wody? Jej główną wadą jest negatywny wpływ na urządzenia gospodarstwa domowego. Pod wpływem ogrzewania z twardej wody wytrąca się duża ilość węglanów wapnia, co prowadzi do osadzania się kamienia na różnego typu sprzętach AGD. Dotyczy to głównie pralek, zmywarek, czajników, ekspresów do kawy, a także żelazek z generatorem pary.

   

  Zobacz także: Jak wyczyścić żelazko?

   

  Jeżeli stopień twardości wody jest wyjątkowo wysoki, może to doprowadzić do przedwczesnego zniszczenia generatora pary. Żywotność tego typu urządzenia skraca się wówczas do kilku miesięcy. Dodatkowym utrudnieniem jest to, że żelazko w pewnym momencie zaczyna brudzić ubrania. Można jednak temu zapobiec. Podstawą jest w tym przypadku zakup odpowiedniego sprzętu. Nowoczesne żelazka z generatorem pary mają funkcję ostrzeżenia o pojawieniu się kamienia, a także specjalny system oczyszczania, np. szufladkę antywapienną Calc Collector, dzięki której cząsteczki kamienia zbierają się w specjalnym miejscu z tyłu urządzenia. Aby sprzęt pozostał w dobrym stanie, wystarczy raz na jakiś czas ją wyjąć i przepłukać. Tego typu generatory pary są wyjątkowo wydajne i odporne na zniszczenia, w związku z czym można stosować je bez obaw.

  Warto jednak przeprowadzić pomiar twardości wody w domu i w razie potrzeby spróbować nieco ją zmiękczyć. Trzeba przy tym pamiętać, że optymalna twardość wody, która nie powoduje osadzania się kamienia to 3–4 stopnie niemieckie, natomiast średnia twardość wody w Polsce wynosi kilkanaście stopni niemieckich.

  Jak sprawdzić twardość wody?

  Istnieje kilka sposobów na to, jak zmierzyć twardość wody. Najdokładniejszą metodą jest oddanie próbki do laboratorium lub innej jednostki badawczej. Badanie twardości wody można również przeprowadzić samodzielnie – wystarczy zaopatrzyć się w potrzebne akcesoria.

  Jak zbadać twardość wody? Najłatwiejszą i najszybszą metodą jest zastosowanie testera paskowego – specjalny pasek zanurza się w wodzie, po czym porównuje jego kolor z dołączoną do opakowania skalą. Niestety jest to najmniej dokładny sposób. Inną, bardziej miarodajną metodą badania twardości wody, jest tester kropelkowy, który działa na zasadzie filtracji. Ten test należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją podaną przez producenta. Co ważne, zarówno testery paskowe, jak i kropelkowe są ogólnodostępne i można kupić je przez internet.

  Usuwanie twardości wody wlewanej do generatora pary

  Wiele osób, które chcą jak najlepiej zadbać o generator pary i inne urządzenia AGD, zastanawia się, jak usunąć twardość wody. W przypadku żelazek można zastosować wodę demineralizowaną lub destylowaną, dostępną w sklepach stacjonarnych i internetowych. Istnieją także sposoby usuwania twardości wody z kranu. Jeśli chodzi o generator pary, przydatne może się okazać zastosowanie specjalnych dzbanków filtrujących. Inna metoda usuwania twardości wody polega na dodaniu do niej specjalnych preparatów zmiękczających.

  Sprawdź, jaką wodę najlepiej wlać do żelazka? 

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1