Bibeloty to niewielkie przedmioty o charakterze dekoracyjnym. Często stanowią rodzaj pamiątki, która przywołuje miłe wspomnienia. Niestety, jeśli się o nie odpowiednio nie dba, zaczyna się na nich zbierać kurz i inne zabrudzenia. Aby bibeloty wyglądały estetycznie, trzeba więc regularnie je czyścić.

Spis treści

  Bibeloty do domu to najczęściej wszelkiego typu figurki, puzderka, świeczniki, wazoniki, dzbanki i inne drobne naczynia. Zazwyczaj nie mają praktycznego zastosowania i pełnią jedynie funkcję ozdobną. Jeśli są odpowiednio dobrane do charakteru pomieszczenia, mogą je ożywić i wprowadzić do niego przyjemny klimat. Aby tak się stało, trzeba także dbać o ich czystość. Warto więc znać kilka wskazówek dotyczących sprzątania. Co ważne, czyszcząc bibeloty, można stosować zarówno specjalistyczne preparaty, jak i domowe środki. Najważniejsze, aby dostosować je do materiału, z którego wykonano dany przedmiot.

  Bibeloty do domu – gdzie je przechowywać?

  Jeśli ma się w domu wiele drobiazgów i małych pamiątek, warto odpowiednio je posegregować. Przyda się do tego oddzielny mebel na bibeloty. Dzięki niemu przechowywanie przedmiotów będzie o łatwiejsze i wygodniejsze. Dobrym rozwiązaniem, które święciło triumfy jeszcze w czasach PRL, jest przeszklona gablota. Współcześnie tego typu meble prezentują się o wiele lepiej niż w przeszłości. Odpowiedni design sprawia, że stanowią świetną ozdobę mieszkania, a przy tym są bardzo praktyczne. Umieszczając bibeloty we wnętrzu takiej gabloty, można ładnie je wyeksponować, a do tego ochronić przed nadmiernym osiadaniem na nich kurzu.

  Sprawdzonym rozwiązaniem jest też półka na bibeloty. Może być wykonana z drewna i zawieszona w salonie lub w kuchni. Jeżeli ma ładne wykończenie, ona również pozwoli wyeksponować ozdobne przedmioty. Należy jednak pamiętać o regularnym sprzątaniu półki. Oprócz wykorzystania osobnego mebla można także oczywiście postawić bibeloty na komodę.

  Nie wszystkie drobiazgi i pamiątki trzeba jednak umieszczać w widocznym miejscu. Przykładowo, jeżeli są nieco zniszczone, jednak nie chcemy się ich pozbywać, ponieważ mają dla nas wartość sentymentalną, warto przygotować pudełko na bibeloty i tam składować takie przedmioty. Można schować je do kartonowego lub materiałowego pojemnika lub ozdobnej, drewnianej skrzyneczki. Innym pomysłem jest zamykana szafka na bibeloty.

  Gablota i półka na bibeloty – jak je posprzątać?

  Zarówno nowe, jak i stare bibeloty mogą wyglądać ładnie tylko wtedy, gdy odpowiednio się o nie dba. Trzeba więc regularnie je czyścić. Najlepiej robić to minimum 1-2 razy w miesiącu. Zanim przejdzie się do czyszczenia poszczególnych przedmiotów, należy je wszystkie zdjąć z miejsca przechowywania i to nim zająć się w pierwszej kolejności. Bez względu na to, czy jest to szafka, gablota czy półka na bibeloty, trzeba pozbyć się z niej kurzu. Najlepiej zastosować do tego sprawdzony odkurzacz. Dobrym wyborem jest np. bezprzewodowy sprzęt Tefal Air Force 360 Flex Ultimate. To urządzenie 3w1, które dzięki innowacyjnej konstrukcji w kilka chwil zmienia się w lekki i poręczny odkurzacz ręczny, który pozwala na wygodne sprzątanie mebli. Dzięki mocy ssącej 180 Airwattów świetnie usuwa drobinki kurzu, a jego filtracja na poziomie 99,9% zatrzymuje je w urządzeniu i zapobiega ich ponownemu przedostawaniu się do otoczenia. Po kilku chwilach półka na bibeloty jest więc dokładne oczyszczona z wszelkich pyłków.

  Miejsce składowania drobiazgów warto dodatkowo przemyć. Jeśli mebel na bibeloty jest wykonany z drewna, najlepiej zastosować do tego ściereczkę z mikrofibry nasączoną środkiem do pielęgnacji tego typu powierzchni. Szklaną gablotę można z kolei wyczyścić płynem do mycia szyb lub naczyń albo mieszanką wody z odrobiną octu i alkoholu.  

   

  Dowiedz się więcej o tym jak odpowiednio pielęgnować meble. 

  Jak wyczyścić stare bibeloty w zależności od tego, z czego są wykonane?

  Bibeloty do domu mogą być zrobione z różnorodnych materiałów. Od tego, z czego je wyprodukowano, zależy metoda ich czyszczenia. Po sprzątnięciu mebla, na którym się znajdują, warto posegregować je ze względu na tworzywo, ponieważ ułatwi to porządki.

  Stare bibeloty z porcelany

  Bibeloty do sypialni, salonu czy kuchni często zrobione są z porcelany. To m.in. wszelkiego rodzaju figurki, spodki czy ozdobne filiżanki. Najłatwiejszym sposobem na ich wyczyszczenie, jest umycie ich w misce w mieszance 1 litra zimnej wody z dodatkiem soku z 1 cytryny. Aby zabezpieczyć bibeloty przed potłuczeniem, należy myć każdy przedmiot osobno, przecierając go miękką ściereczką. Na koniec należy wytrzeć go do sucha, najlepiej również delikatną szmatką.

  Bibeloty do salonu z kości słoniowej

  Bibeloty z kości słoniowej należy myć wodą z dodatkiem mydła o obojętnym pH przy pomocy delikatnej szczotki. Po całym zabiegu trzeba je dokładnie wypłukać i wytrzeć ścierką wykonaną z irchy. Jeżeli na przedmiotach pojawiły się brzydkie przebarwienia, można je wybielić przy użyciu mieszanki ciepłego mleka z sokiem z cytryny (w proporcji pół na pół). Potem bibeloty trzeba przetrzeć szmatką zwilżoną wodą, a na koniec wytrzeć je do sucha.

  Ozdobne figurki z alabastru

  Alabastrowe drobiazgi można oczyścić przy pomocy ściereczki zwilżonej wodą, a następnie szmatki zmoczonej w odrobinie alkoholu. Po tym zabiegu warto posypać je talkiem. Na koniec  wystarczy je wytrzeć i wypolerować miękką ścierką. Raz na jakiś czas (optymalnie 1-2 razy w roku) należy wyczyścić je nieco dokładniej. Stare bibeloty z alabastru trzeba wówczas posmarować gęstym krochmalem i postawić w przewiewnym miejscu aż do wyschnięcia. Dzięki temu pasta powinna popękać i odpaść wraz z wszelkimi zabrudzeniami.

  Misterne bibeloty z kryształu

  Aby ozdobne i misterne bibeloty z kryształu prezentowały się zjawiskowo, wystarczy umyć je w gorącej wodzie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego lub zwykłego płynu do szyb. Następnie należy je dobrze wypłukać w mieszance 1 litra zimnej wody i ½ szklanki octu. Chcąc nadać im piękny połysk, na końcu warto je wypolerować miękką ścierką.

  Bibeloty do kuchni z mosiądzu lub brązu

  Bibeloty do kuchni z mosiądzu, np. ozdobne talerze, najłatwiej wyczyścić domowymi sposobami. W tym celu należy przygotować pastę z 1/5 szklanki octu i 1/5 szklanki mąki pszennej z dodatkiem łyżeczki soli, nałożyć ją na naczynie i zostawić na około 10-15 minut. Potem trzeba spłukać masę ciepłą wodą, dokładnie wytrzeć dany przedmiot i wypolerować go miękką szmatką.

  Jeżeli bibeloty wykonane są z brązu, należy przetrzeć je ścierką zamoczoną w wodzie z dodatkiem mydła, kilku kropel soku z cytryny lub amoniaku. Na koniec trzeba je wytrzeć do sucha.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  16