Do czyszczenia domowych półek można wykorzystywać różne sprzęty i akcesoria, w tym odkurzacze. Najlepiej sprawdzi się do tego model poręczny i wygodny, który dotrze do narożników i zakamarków. Sprawdź, jakie rodzaje odkurzaczy można w tym celu wykorzystać.

Spis treści

  Odkurzacz można wykorzystać nie tylko do czyszczenia podłogi. Ma on wiele innych zastosowań. Sprawdzi się do odkurzania półek, parapetów, żaluzji oraz innych trudno dostępnych miejsc. Można zainwestować w gotowy odkurzacz przystosowany do tego rodzaju czynności, jak również w specjalne akcesoria, dzięki którym łatwiej jest czyścić konkretne rodzaje powierzchni. Warto wiedzieć, który odkurzacz można w tym celu zastosować.

  Czyszczenie półek odkurzaczem centralnym

  Do czyszczenia zakurzonej półki nadaje się odkurzacz centralny. To dość popularne i powszechnie stosowane rozwiązanie, nie wszyscy jednak wiedzą, w jaki sposób ono działa. Odkurzacz centralny to system składający się z: jednostki centralnej, znajdujących się w ścianach i pod stropami rur ssących oraz gniazd ssących. Brud i zanieczyszczenia odprowadzane są do pojemnika w jednostce centralnej, a następnie, po odfiltrowaniu, trafiają na zewnątrz budynku.

  Odkurzanie tym urządzeniem jest komfortowe – nie przeszkadzają plączące się kable, nie trzeba wymieniać worków, a sam odkurzacz jest bardzo cichy. Można do niego dokupić zestaw akcesoriów, które używane są do różnych rodzajów porządków. Aby wyczyścić zakurzoną wiszącą półkę, należy skorzystać ze szczotki do kurzu. Przy jej pomocy odkurza się również telewizor, komputer i ściany.

  Odkurzacz ręczny przy czyszczeniu półek

  W przypadku półki na książki idealnie sprawdzi się niewielki odkurzacz ręczny. Można rozróżnić dwa jego rodzaje: odkurzacz akumulatorowy (bezprzewodowy) oraz przewodowy. Na uwagę zasługuje zwłaszcza pierwszy rodzaj, który co prawda wymaga ładowania, jednak nie trzeba go przyłączać do gniazdka, a można zasilać przy pomocy gniazda z zapalniczki samochodowej. Model przewodowy natomiast przy każdym użyciu należy podłączyć do kontaktu.

  Odkurzacz ręczny można wykorzystać przede wszystkim na niewielkich powierzchniach. Najlepiej, gdy będzie on wyposażony w wymienne szczotki i ssawki, które ułatwią dostęp do przestrzeni trudno dostępnych. Szczotki o miękkim włosiu idealnie nadadzą się również do czyszczenia samych książek. Takie rozwiązanie sprawdzi się także przy odkurzaniu półek na buty, trudno dostępnych miejsc w samochodzie, jak również przy czyszczeniu klawiatury z okruchów – pomaga w tym poręczny uchwyt przymocowany do zbiornika.

  Czy można wyczyścić półkę odkurzaczem wodnym, bezworkowym bądź bezprzewodowym?

  Zarówno do porządkowania półki drewnianej, jak i metalowej można wykorzystać odkurzacz z filtrem wodnym. Działa on w ten sposób, że wszystkie zanieczyszczenia trafiają bezpośrednio do pojemnika z wodą, dzięki czemu nie unoszą się w powietrzu i nie osadzają się na meblach. Taki sprzęt polecany jest szczególnie do używania w domach, w których mieszkają alergicy. Odkurzacz wodny sprawdzi się również przy czyszczeniu gęstych dywanów, na których pozostaje sierść zwierząt. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie do czyszczenia półek.

  Odkurzacze bezworkowe, określane również mianem cyklonowych, to urządzenia posiadające zamiast worka specjalny pojemnik, z którego bezpośrednio wysypuje się śmieci. Wyposażone są w filtry HEPA, które zatrzymują m.in. roztocza kurzu, pyłki roślin, zarodniki grzybów oraz sierść zwierząt. Sprawdzą się szczególnie tam, gdzie mieszkają alergicy oraz czworonogi, jednak niekoniecznie są dobre do czyszczenia półek.

  Niektóre modele bezprzewodowych odkurzaczy są dużo większe od ręcznych. Wśród nich na uwagę zasługują przede wszystkim rodzaje pionowe – wygodne, mobilne i idealne do czyszczenia półek. Wyróżniają się one tym, że nie mają elastycznej rury – takiej, jak w tradycyjnych odkurzaczach, a ich szczotki są wąskie. Innym ich atutem jest to, że dzięki odpowiednio zaprojektowanemu designowi zajmują zwykle mało przestrzeni. Można je stosować zarówno przy czyszczeniu półek salonowych, jak i łazienkowych oraz kuchennych.

  Przeczytaj również: Zapachy do odkurzacza - jakie wybrać?

  Odkurzacze automatyczne – dobry wybór?

  Do wszechstronnych urządzeń należą odkurzacze automatyczne. Współcześnie nazywane są również robotami sprzątającymi, wyposażono je bowiem w wiele przydatnych funkcji. Do odkurzania półek dobrze jest wybrać sprzęt kształtem zbliżony do kwadratowego, ponieważ w ten sposób zwiększy się efektywność czyszczenia kurzu w rogach. Odkurzacze automatyczne nie są jednak najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o sprzątanie półek – dużo lepiej sprawdzą się przy czyszczeniu przestrzeni pod meblami.

  Jaki odkurzacz do czyszczenia półek wybrać?

  Bardzo dobrym rozwiązaniem do pozbywania się kurzu z półek jest odkurzacz ręczny. Chcąc oczyścić półki ścienne, czasem trzeba wchodzić na krzesło – w takiej sytuacji model ręczny będzie idealny. Inną zaletą tego urządzenia jest fakt, że mimo niewielkich rozmiarów bardzo dokładnie czyści.

  Kolejnym narzędziem, na które warto zwrócić uwagę, jest pionowy odkurzacz bezprzewodowy. Jeżeli zależy nam na tym, aby mieć w domu wyłącznie jeden sprzęt do odkurzania różnych powierzchni, model pionowy będzie najlepszy – wystarczy wymienić w nim końcówkę, aby zmienił zastosowanie.

  Warto również zwrócić uwagę na odkurzacz centralny. Należy jednak mieć świadomość, że wraz z nim montuje się składający się z wielu elementów system.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  2