Pashmina to niezwykle oryginalny dodatek, który stanowi świetne dopełnienie wielu stylizacji. Tego typu szal nie tylko ładnie się prezentuje, lecz także jest miękki i ciepły. Wykonuje się go z kaszmiru. Z tego względu szal pashmina wymaga stosowania odpowiednio delikatnych zabiegów pielęgnacyjnych.

Spis treści

  Osoby, które chcą ożywić swoje codzienne stylizacje i nadać im nieco etnicznego charakteru, powinny zwrócić uwagę na barwne dodatki. Jednym z nich jest pashmina, którą można zakładać zarówno zimą, jak i wiosną. Aby prezentowała się ładnie i schludnie, trzeba wiedzieć, w jaki sposób należy ją prać i prasować.

  Pashmina – co to takiego?

  Pashmina (dopuszczalna polska nazwa to również paszmina) stanowi rodzaj eleganckiego, szerokiego szala lub chusty z ozdobnymi frędzlami. Jej nazwa wywodzi się z języka perskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza po prostu „zrobiony z wełny”. Pashmina wykonywana jest bowiem z kaszmiru. Pozyskuje się go poprzez pracochłonne wyczesywanie sierści kóz kaszmirskich, znajdującej się na ich podgardlach i podbrzuszu. Wyróżnia się niezwykłą miękkością i delikatnością. Taka wełna ma też bardzo ciekawe właściwości termoregulacyjne. Dzięki temu szal z kaszmiru pashmina doskonale ogrzewa w zimne dni. Można go jednak nosić również wiosną, a nawet latem.

  Warto wiedzieć, że szal z kaszmiru pashmina to produkt, który wyrabia się od setek lat, głównie w Chinach, Nepalu i Mongolii. Tradycyjnie jest tkany ręcznie. To bardzo misterna i mozolna praca. Co ciekawe, aby wyprodukować jeden szal pashmina, trzeba wyczesać nawet 5 kóz – z każdej z nich można bowiem pozyskać maksymalnie 150 g wełny rocznie. Następnie trzeba odpowiednio splatać ze sobą włókna surowca, co zajmuje bardzo dużo czasu. Wykonanie chusty trwa więc około 15 dni.

  Ze względu na nietypowy materiał i długi czas produkcji szale pashmina są towarami luksusowymi. Ich cena sięga nawet kilkuset złotych. Oczywiście dotyczy to oryginalnych produktów. Na rynku można też bowiem spotkać paszminę z domieszkami innych tkanin, zwłaszcza bawełny, poliestru lub wiskozy. Choć taki szal jest o wiele tańszy, w dużej mierze traci swój urok i niezwykłe właściwości.

  Pashmina – jak rozpoznać oryginalny szal?

  Oryginalny szal pashmina zawsze jest drogi. Cena powinna być więc pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, kupując tego typu produkt. Podczas zakupów podpowiedzią może być również sam dotyk. Prawdziwy wyrób ma mocny splot, jednak wyróżnia się przy tym bardzo dużą delikatnością, miękkością i lekkością.

  Jeśli ma się w domu szal z kaszmiru pashmina i chce się zweryfikować jego oryginalność, można przeprowadzić kilka prostych testów. Pierwszy z nich polega na wyciągnięciu nitki z szala i podpaleniu jej. Prawdziwy kaszmir bardzo trudno się pali, a procesowi temu towarzyszy specyficzny zapach zwęglonych włosów. Poza tym popiół po spaleniu włókna łatwo zamienia się w pył.

  Jeśli jednak nitka pali się dużym i jasnym płomieniem, rzekomy szal pashmina najprawdopodobniej zrobiony jest tak naprawdę z poliestru. W sytuacji gdy podczas spalania włókna można poczuć zapach palonego papieru – produkt zapewne wykonano z wiskozy.

  Kolejną metodą na sprawdzenie, czy posiadany produkt to oryginalny szal pashmina, jest przeciągnięcie go przez obręcz pierścionka. Prawdziwa chusta powinna swobodnie przejść nawet przez obrączkę o małej średnicy. Innym sposobem jest też oblanie szala odrobiną wody. Po takim zabiegu oryginalna pashmina powinna pozostać sucha.

  Pashmina – jak prać i suszyć delikatny szal?

  Szal pashmina to bardzo delikatny produkt, dlatego należy o niego odpowiednio dbać. Choć kaszmir jest raczej odporny na zabrudzenia, po pewnym czasie użytkowania należy go dokładnie uprać. Jeśli pojawiły się na nim wyjątkowo uporczywe plamy, warto oddać go do pralni chemicznej. W innym przypadku można oczyścić go samodzielnie – wystarczy zastosować się do kilku ważnych reguł.

  Jeżeli szal z kaszmiru pashmina ma metkę, trzeba oczywiście wnikliwie zapoznać się ze znajdującymi się na niej informacjami. Powinny tam widnieć wytyczne dotyczące możliwych sposobów prania.

  W sytuacji gdy do produktu nie ma dołączonej metki, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim pashmina nie powinna być prana w pralce, ponieważ grozi to jej odkształceniem lub sfilcowaniem się. Zabieg oczyszczania szala trzeba więc przeprowadzić ręcznie, najlepiej w chłodnej wodzie – jej optymalna temperatura to nie więcej niż 20–30°C. Aby zabezpieczyć włókna przed zniszczeniem, paszminę należy prać przy pomocy delikatnych środków do wełny, dziecięcego szamponu lub zwykłego, szarego mydła. Podczas całego procesu nie powinno się jej zbyt mocno trzeć. Na koniec nie wolno jej też wykręcać – wystarczy lekkie wygniecenie, które pozwoli na pozbycie się nadmiaru wody.

  Po praniu szal pashmina najlepiej rozłożyć na płasko na ręczniku lub suszarce. Dzięki takiemu ułożeniu produkt nie ulegnie deformacji ani nie powyciąga się. Należy zostawić go w tej pozycji do naturalnego wyschnięcia. W przypadku wełny nie zaleca się bowiem mechanicznego suszenia. Warto przy tym pamiętać, że pashmina powinna schnąć z dala od jakichkolwiek źródeł ciepła (np. kaloryferów). Nie wolno jej także wystawiać na działanie światła słonecznego.

  Pashmina – szal wymagający odpowiedniego prasowania

  Odpowiednio wysuszony kaszmirowy szal pashmina zazwyczaj nie musi być prasowany. Jeśli jednak pojawiły się na nim drobne zagniecenia, warto przeprowadzić ten zabieg. Ważne, aby zastosować do tego sprzęt, który nie zniszczy delikatnej tkaniny. Dobrze sprawdzi się np. parownica Tefal Access Steam Care. Urządzenie nagrzewa się już w 40 sekund i zapewnia stały wyrzut pary na poziomie 30 g/min, dzięki czemu świetnie rozprostowuje wszelkie nierówności na szalu, nie uszkadzając przy tym jego włókien. Zastosowanie parownicy pozwala też na odświeżenie pashminy, ponieważ usuwa do 99,9% bakterii i innych zarazków.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  20