Kaszmir to jeden z najbardziej ekskluzywnych materiałów. Jest lekki, stylowy i wytrzymały, a przede wszystkim naturalny, co wiele osób ceni najbardziej. Ze względu na swoje właściwości wymaga szczególnego traktowania. Parownica do prasowania zamiast tradycyjnego żelazka jest w tym przypadku idealnym rozwiązaniem.

Spis treści

  Kaszmir przez wielu projektantów uznawany jest za crème de la crème naturalnych tkanin. Nic zatem dziwnego, że należy o niego szczególnie dbać.

  Kaszmir – skąd ta cena?

  Sweter z kaszmiru lub szal kaszmirowy kosztują z reguły nieporównanie więcej niż ich odpowiedniki wykonane z innych materiałów. Wysoka cena kaszmiru ma jednak swoje uzasadnienie – jest nim nie tylko prestiż, jakim ten materiał cieszy się wśród projektantów, lecz także skomplikowany proces jego pozyskiwania.

  Kaszmir to wełna kóz kaszmirskich. Jej najszlachetniejszy rodzaj pozyskuje się od kóz, które zamieszkują surowe przestrzenie Mongolii. Ich wełna charakteryzuje się wyjątkową puszystością, a jednocześnie dużą wytrzymałością. Wysoka cena kaszmiru uzasadniona jest także niewielką wydajnością tego materiału ‒ z sierści jednej kozy można zrobić zaledwie dwa kaszmirowe swetry lub cztery szaliki rocznie.

  Kaszmirowy sweter – co jest w nim wyjątkowego?

  Sweter, szal z kaszmiru lub inne ubrania wyprodukowane z tego materiału cechują się przede wszystkim niezwykłą lekkością, delikatnością i puszystością. Jednocześnie kaszmir jest bardzo wytrzymałym materiałem i doskonale chroni przed zimnem. Oprócz tych wszystkich zalet należy wymienić jeszcze wysoką przewiewność, jaką charakteryzują się swetry z kaszmiru.

  Jak prać kaszmir?

  Szale i swetry kaszmirowe nie zawsze dobrze znoszą pranie w pralce automatycznej. Najbezpieczniej jest oddać je do prania chemicznego. Na pranie automatyczne można zdecydować się jedynie wtedy, gdy pralka ma program do prania ręcznego. Temperatura prania powinna być jak najniższa (najlepiej 20℃, czyli pranie zimne), a liczba obrotów pralki na minutę jak najmniejsza. Zaniedbując prawidłowe ustawienie pralki, możemy doprowadzić do tego, że kaszmirowy sweter lub szal po wypraniu straci cały swój urok albo wręcz nie będzie nadawał się do noszenia.

  Zobacz także: Sweter - jakie są rodzaje? Jak je prać i prasować?

  Kaszmirowe swetry przed praniem należy obrócić na lewą stronę. Zaleca się, aby ubrania z kaszmiru wkładać do specjalnego woreczka ochronnego przeznaczonego do prania w pralce. Do prania należy używać możliwie najdelikatniejszych płynów.

  Jak prasować kaszmir?

  Kaszmir jest materiałem bardzo wrażliwym na gorące temperatury. Wystarczy chwila nieuwagi i można przypalić piękny kaszmirowy szal lub sweter. Kaszmirowego golfu czy szalika lepiej więc nie prasować tradycyjnym żelazkiem, ponieważ ryzyko niewłaściwego dobrania temperatury jest zbyt duże.

  W przypadku kaszmiru najlepiej sprawdza się parownica do prasowania, a właściwie generator pary lub stacja parowa. Urządzenie tego typu pozwoli na bezpieczne wyprasowanie szalika kaszmirowego lub odświeżenie kaszmirowego płaszcza.

  Generator pary to nie zwykła parownica do ubrań, lecz profesjonalne urządzenie, którego praca opiera się na wyrzucaniu pary pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wyrzut pary o mocy 550 g/min. radzi sobie z nawet uporczywymi zagnieceniami, jednocześnie gwarantując bezpieczeństwo najbardziej delikatnych tkanin. Dzięki temu kaszmirowy sweter lub kardigan można wyprasować bardzo szybko, dbając jednocześnie o jakość samego materiału. W nowoczesnych urządzeniach, takich jak Tefal Pro Express Ultimate Care, na uchwycie znajduje się dodatkowy panel, który pozwala regulować ustawienia w zależności od rodzaju prasowanego materiału.

  Używając parownicy do ubrań, nie musimy się obawiać, że na kaszmirowym szaliku zostaną plamy od osadzającego się w generatorze wapnia. Generatory pary są wyposażone w specjalne wkładki antywapienne oraz system Anti Calc, który pozwala w bezpieczny dla ubrań sposób pozbyć się kamienia z żelazka.

  Parownica do ubrań czy stacja do prasowania?

  Parownica do ubrań dobrze sprawdza się w przypadku kaszmirowych ubrań, trzeba jednak pamiętać, że jest to najczęściej przenośne urządzenie o nieco słabszej mocy niż profesjonalny sprzęt. Idealnie nadaje się ono natomiast do odświeżania ubrań tuż przed wyjściem. Inny sposób prasowania kaszmiru zakłada użycie stacji do prasowania To profesjonalne i rozbudowane urządzenie pozwala na prasowanie ubrań w pionie, pod różnymi kątami. Ma także przenośny zbiornik na wodę, dzięki czemu jest mobilne i można nim wyprasować np. kaszmirowe firany.

  Stacja do prasowania to połączenie funkcji deski do prasowania pod każdym kątem oraz ergonomicznego żelazka parowego. Ciśnienie dochodzące do 5 barów zapewnia idealne wyprasowanie nawet najgrubszych zagnieceń, a błyskawiczne nagrzewanie (zajmuje to mniej niż minutę) skraca czas prasowania. Co ważniejsze, nowoczesne systemy stacji parowych automatycznie rozpoznają materiały i dostosowują do nich ustawienia, co w przypadku tak delikatnych materiałów, jak kaszmir jest ogromnym plusem.

  Zobacz także: Stacja parowa - co warto o niej wiedzieć?

  Jak poradzić sobie z mechaceniem się kaszmiru?

  Szalik z kaszmiru, nawet wykonany z najlepszej odmiany tej wełny, z czasem będzie się mechacić – procesu tego nie da się uniknąć. Z problemem tym można sobie poradzić, używając specjalnej golarki lub grzebienia do ubrań. Delikatne przeczesywanie kaszmirowych włókien wymaga ułożenia ubrania na płasko. Nie powinno się go trzymać jedną ręką, a przeczesywać drugą, gdyż można wtedy zahaczyć o włókna i je zniszczyć. Specjalny grzebień do kaszmirowych swetrów i szalików to wydatek kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Jego regularne stosowanie w połączeniu ze specjalnym środkami konserwującymi kaszmir pozwala znacząco wydłużyć życie tego materiału.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?