Prasowanie prześcieradeł z gumką doprowadza wiele osób do szewskiej pasji. Najlepszym rozwiązaniem na ten męczący problem jest żelazko z funkcją pary, które skutecznie wygładzi materiał, zlikwiduje przykre zapachy oraz zniszczy bakterie.

Spis treści

  Składanie czy prasowanie prześcieradła z gumką bywa trudne i męczące. Całe szczęście z ratunkiem przychodzą żelazka z generatorem pary i parownice, które w szybki i skuteczny sposób prostują zagniecenia. W takim razie, jakie żelazko wybrać?

  Jak dbać o prześcieradło z gumką?

  Prześcieradło z gumką zapewnia wysoki komfort w trakcie snu, ponieważ się nie przemieszcza i nie zwija. Najczęstszym materiałem wykorzystywanym do tworzenia prześcieradeł z gumką jest bawełna, która zazwyczaj zawiera domieszki innych włókien. Odpowiednie użytkowanie prześcieradła sprawi, że będzie nam służyło przez dość długi czas. Prześcieradło należy prać regularnie, ale tylko w takiej temperaturze, jaką rekomenduje producent. Do prania prześcieradeł z gumką należy unikać silnych detergentów, ponieważ takie mogą je nieodwracalnie zniszczyć. Prześcieradło najlepiej suszyć w suszarce do ubrań lub suszarce bieliźnianej. Po wysuszeniu najlepiej rozłożyć je na łóżku, dzięki czemu unikniemy zagnieceń. Kolejną istotną kwestią jest regularne odświeżanie prześcieradła nawet wtedy, gdy nie jest ono użytkowane. Do tego celu doskonale sprawdzi się m.in. żelazko na parę, które niszczy blisko 100% zanieczyszczeń, usuwa zagniecenia i przykre zapachy.

  Żelazko parowe stojące

  Większość z nas traktuje prasowanie jako nieprzyjemny obowiązek, który kiedyś musi nastąpić. Całe szczęście rozwój technologii idzie nam na rękę i ułatwia codzienne zajęcia i obowiązki. W ostatnim czasie powstała pokaźna gama sprzętów do prasowania, które są lekkie i bardzo poręczne. Prasowanie parą umożliwia dokładne i skuteczne usuwanie zagnieceń, a obsługa takich sprzętów jest niezwykle prosta i nie wymaga szczególnych umiejętności. Zakup parownicy pozwala wygładzać nie tylko prześcieradła, ale również koszule, spodnie garniturowe, firany i zasłony. Co więcej, materiał może być prasowany w pionie lub poziomie. Marynarki, bluzki czy T-shirty można wygładzać na wieszaku lub specjalnej stacji, dzięki czemu cały proces będzie bardzo skuteczny. Żelazko parowe do prasowania w pionie umożliwia wygładzanie prześcieradła rozwieszonego na drzwiach lub innych tego typu powierzchniach. Należy pamiętać, że streamer wyprasuje również prześcieradło rozłożone na podłodze lub łóżku. Do prasowania w pionie służy m.in. parownica Tefal Pro Style Care, którą klienci pokochali za bardzo szybkie podgrzewanie oraz sprawne prasowanie dzięki mocy 1800 W.  To żelazko ze stacją parową posiada pięć przycisków, które dostosowują uderzenie pary do prasowanego materiału. Para jest nie tylko skuteczna, ale i bezpieczna dla prasowanych materiałów. Największy problem z prasowaniem sprawia bez wątpienia prześcieradło frotte z gumką. Jest dość elastyczne, a przy tym bardzo delikatne. Z tego względu żelazko na parę umożliwiające prasowanie z pewnej odległości będzie najlepszym rozwiązaniem.

  Żelazko z generatorem pary

  Kolejne urządzenie, które ułatwia prasowanie prześcieradeł z gumką to żelazko z generatorem pary, które sprawdza się w przypadku dużych rodzin i osób, które często prasują. Żelazka z generatorem pary są o wiele bardziej skuteczne od klasycznych sprzętów, ponieważ wytwarzają parę pod bardzo wysokim ciśnieniem. W związku z tym prześcieradła i inne materiały z dużymi zagnieceniami są wygładzone w bardzo szybki i łatwy sposób. W przeciwieństwie do klasycznych żelazek parowych te z generatorem pary posiadają specjalny pojemnik na wodę, którego pojemność wynosi około 2 litry i więcej.

  Dobre żelazko z generatorem pary powinno posiadać funkcje odkamieniania jak w przypadku Effectis Anti-Calc GV6840 lub Pro Express Ultimate GV9620. Każdy z tych sprzętów posiada specjalną szufladkę, z której w bardzo łatwy sposób można usunąć gromadzący się kamień. Drugi sprzęt posiada większy zbiornik na wodę oraz wytwarza parę pod ciśnieniem 8 barów, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem do prasowania pościeli, prześcieradeł, ubrań i ręczników.

  Jakie żelazko do prasowania prześcieradeł z gumką jest najlepsze?

  W trakcie wyboru żelazka należy pamiętać, że im większe ciśnienie pary, tym prasowanie prześcieradeł z gumką będzie skuteczniejsze. Bardzo istotna jest również jak najwyższa moc, która decyduje o szybkości nagrzewania się urządzenia. Kolejny istotny parametr to pojemność zbiornika na wodę, która zazwyczaj jest uzależniona od osobistych preferencji użytkownika. Im większa rodzina – tym pojemnik powinien być większy. Równie istotna jest obecność blokady kapania, która zapobiega wyciekaniu wody w trakcie prasowania. Zaletą generatorów pary i parownic jest możliwość prasowania materiałów w dowolnej płaszczyźnie. Prześcieradło, pościel czy ubrania są zatem chronione przed zniszczeniem i przypaleniem. Poza tym para wodna służy również do odświeżania tkanin i usunięcia blisko 100% bakterii czy alergenów.

  Klasyczne żelazko parowe

  Nowoczesne żelazka o klasycznym wyglądzie posiadają szereg dodatkowych funkcji, które umożliwiają prasowanie prześcieradeł z pewnej odległości. Jednym z  takich modeli jest żelazko Turbo Pro FV5645 marki Tefal, które generuje bardzo mocny wyrzut pary, głęboko wnikając w tkaninę. Co więcej, ten model posiada specjalną powłokę z technologią Durilium Airglide Autoclean, która zapewnia wygodne i szybkie rozprowadzanie pary po materiale. Z kolei zastosowanie funkcji Turbo Boost pozwala usunąć bardzo oporne zagniecenia w pozycji pionowej. Jak prasować prześcieradła z gumką za pomocą klasycznego żelazka? Nie każde żelazko posiada system parowy oraz nie wszystkie nierówności da się wyprostować na odległość. Z tego względu prześcieradło należy rozłożyć na desce do prasowania lub podłodze i rozpocząć prasowanie od środka prześcieradła. Boczne części prześcieradła z gumką wystarczy rozciągnąć na róg deski, rozprostować i wygładzić za pomocą żelazka.

  Dowiedz się także, czy pościel satynową należy prasować?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1