Segregacja śmieci to obowiązek każdego mieszkańca. Chociaż jeszcze przed wprowadzeniem tego wymogu wiele osób starało się dbać o recykling, obowiązujące obecnie zasady mogą niektórym wydawać się dość skomplikowane. Jak segregować śmieci, aby w kuchni nie zajmowały dużo miejsca?

Spis treści

  Segregacja śmieci jest zadaniem trudnym głównie z powodu różnorodności odpadów. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami każdy powinien dysponować koszem na pięć rodzajów odpadów. W małym mieszkaniu jednak trudno sobie to wyobrazić.

  Segregacja śmieci: plastik, papier i nie tylko

  Zasady segregacji śmieci, które obowiązują od 2019 roku, zakładają bardzo ściśle określony podział odpadów. Te z pozoru bardzo zawiłe przepisy mają ułatwić segregację i uczynić ją znacznie prostszą. Z tego powodu poszczególnym rodzajom odpadów na terenie całego kraju przypisano kosze o odpowiednich kolorach. Obecnie śmieci dzielimy na 5 kategorii:

  • papier (czysty) – kosz niebieski,
  • metal i tworzywa sztuczne – kosz żółty,
  • szkło – kosz zielony,
  • odpady biodegradowalne – kosz brązowy,
  • odpady zmieszane – kosz czarny.

  Segregacja śmieci w małym mieszkaniu i domu

  Segregacja śmieci w domu jest zadaniem stosunkowo prostym. Wystarczy nauczyć się zasad podziału, unikać popełniania kilku najczęstszych błędów i ustawić kosze na odpadki w odpowiednim miejscu – na zewnątrz, w piwnicy, garażu. Ich wielkość w przypadku domów jednorodzinnych nie powinna być żadnym utrudnieniem. Dodatkowo właściciele działek mogą stworzyć własny kompostownik na odpady bio. Takie rozwiązanie pozwala zmniejszyć liczbę koszy i jest bardzo przydatne, jeśli ktoś prowadzi mały ogródek lub warzywniak.

  Segregacja śmieci w bloku wygląda jednak nieco inaczej. Problem stanowi przede wszystkim ustawienie koszy, szczególnie jeśli dysponuje się bardzo ograniczoną przestrzenią. Trudno też sobie wyobrazić, że ktoś będzie wynosił do zewnętrznego kosza każdy pojedynczy odpad. Na szczęście producenci koszy dostrzegli ten problem i zaproponowali kilka ciekawych rozwiązań. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup któregoś z nich, zastanów się, jakich śmieci produkujesz najwięcej, a które pojawiają się w twoim mieszkaniu jedynie okazyjnie. Pozwoli to wybrać odpowiednie rozwiązanie i ustawić kosze w taki sposób, aby ten najczęściej wykorzystywany był zawsze pod ręką.

  Pojemniki do segregacji śmieci w mieszkaniu

  Nowa segregacja śmieci wymaga podziału odpadów na pięć grup. Ustawienie tylu koszy w małej kuchni może wydawać się abstrakcją. Na szczęście producenci oferują pojemniki o różnych kształtach i sposobach montażu, więc znacznie łatwiej dostosować je do przestrzeni kuchennej. Bardzo interesującym pomysłem są połączone zestawy pojemników (najczęściej na 3 najbardziej popularne typy odpadów: papier, tworzywa sztuczne, odpady zmieszane). Ułatwiają one segregację śmieci, a ich wielkość pozwala na umieszczenie w szafce pod zlewem. Inne ciekawe rozwiązanie to kosze przeznaczone do montażu na drzwiach szafki. Praktycznym mechanizmem są również kosze obrotowe, które zajmują niewiele miejsca, ale jednocześnie pozwalają dzielić odpady zgodnie z zasadami.

  Segregacja śmieci a przykre zapachy

  Domowa segregacja śmieci to nie tylko odpowiednie pojemniki, lecz także stosowanie zasad segregacji i poprawny sposób opróżniania koszy. Każdy wie, że odpady zmieszane i biodegradowalne należy jak najczęściej wynosić z kuchni. Regularne opróżnianie koszy to konieczność nie tylko ze względu na nieprzyjemny zapach. To także kwestia dbałości o odpowiedni poziom higieny i wyeliminowanie możliwości rozwoju niepożądanych mikroorganizmów oraz drobnoustrojów w przestrzeni domowej. To istotne szczególnie w okresie wiosenno-letnim. Warto rozważyć zakup oczyszczacza powietrza TEFAL INTENSE PURE AIR, który filtruje 99,99% zanieczyszczeń i trwale usuwa formaldehyd dzięki opatentowanemu filtrowi NanoCaptur™. To cichy i wydajny odkurzacz, który sprawdzi się w kuchni. Dzięki 4 poziomom filtracji urządzenia zyskuje się pewność, że z powietrza usunięto wszelkie niebezpieczne substancje, w tym te, które sami hodujemy w koszu.

  Najczęściej popełniane błędy w segregacji śmieci 

  Znajomość zasad segregacji śmieci i ich stosowanie w praktyce to często dwie różne sprawy. Teoretycznie każdy wie, co należy włożyć do kosza na papier, plastik, metal i szkło. Okazuje się jednak, że nie wszyscy sobie z radzą z tym zadaniem. Oto kilka najczęściej popełnianych błędów:

  • Wrzucanie do pojemnika na papier mokrego i zabrudzonego papieru – zabrudzone lub zatłuszczone papierowe śmieci i mokre ręczniki papierowe muszą trafić do odpadów zmieszanych, do pojemnika na papier powinno się wkładać jedynie papier suchy, nadający się do recyklingu.
  • Wrzucanie do pojemnika na odpady biodegradowalne śmierci wraz z papierowymi lub plastikowymi torebkami – do pojemnika bio mogą trafić jedynie „czyste” odpady, nie powinna tam znaleźć się papierowa lub plastikowa torebka ani żaden worek, takie opakowania po opróżnieniu w zależności od rodzaju należy wrzucić do kontenera na tworzywa sztuczne lub odpady zmieszane.
  • Wrzucanie potłuczonego szkła do pojemnika na szkło – potłuczone szkło nie jest materiałem nadającym się do recyklingu, powinno więc znaleźć się w koszu na odpady zmieszane; do pojemnika na szkło mogą trafić jedynie butelki i słoiki. 
  • Wyrzucanie śmieci z resztkami jedzenia – nie chodzi o to, żeby myć plastik lub szkło przed wyrzuceniem do kosza (zdaniem ekologów zużycie wody anuluje cały wysiłek recyklingowy lub znaczną jego część), trzeba jednak pozbyć się ewentualnych resztek jedzenia; absolutnie nie można do pojemnika na tworzywa sztuczne wyrzucać niedojedzonego jogurtu albo pojemnika z kawałkami ryby.

  Do tradycyjnych koszy na śmieci nie powinny trafić żarówki – na tego typu śmieci (tzw. elektrośmieci) przewidziane są osobne pojemniki, które można znaleźć przy wejściach do sklepów. Zużyty i zepsuty sprzęt RTV należy zanieść do punktu zbiórki lub zamówić odbiór sprzętu w firmie obsługującej dany rejon (często podczas zakupu nowego sprzętu można poprosić o zabranie starych urządzeń). Chemikalia również powinno się zanieść do punktu zbiórki, a przeterminowane leki oddać w aptece.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?