Trudno wyobrazić sobie domowe porządki bez tradycyjnego odkurzacza, którego zakup nieodłącznie wiąże się z wyborem odpowiednich worków. Na rynku dostępne są różnego rodzaju worki – od papierowych, po syntetyczne, do jednorazowego użytku czy materiałowe, które można wielokrotnie opróżniać.

Spis treści

  Worki do odkurzacza można kupić w sklepie AGD, w którym nabyło się odkurzacz. Przy kupnie nowego sprzętu warto od razu zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw worków, zwłaszcza gdy nie jest to uniwersalny model pasujący do większości odkurzaczy. Zastanawiając się, gdzie kupić worki do odkurzacza, warto pamiętać, że duży ich wybór znajduje się również na oficjalnych stronach internetowych producentów, gdzie dokonując zakupów online, ma się gwarancję otrzymania najwyższej jakości akcesoriów.

  Jakie worki do odkurzacza wybrać?

  Worek do odkurzacza wybiera się na podstawie modelu urządzenia, jaki posiadamy. Niezbędne informacje o nim można odszukać na samym odkurzaczu, w jego instrukcji obsługi bądź na kartonowym opakowaniu, w który został zapakowany. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ do niektórych urządzeń sprzątających można kupić worki uniwersalne pasujące do wielu modeli, ale część marek stosuje do określonego modelu odkurzacza tylko dokładnie określony typ worka. Na odkurzaczu tabliczka znamionowa zazwyczaj znajduje się na jego spodzie. Jest to ciąg cyfr, które identyfikuje dane urządzenie, takie jak numer seryjny, typ czy model.

  Na rynku można kupić worki papierowe, syntetyczne lub materiałowe, jednorazowe oraz do wielokrotnego użytku. Poszczególne produkty, w zależności od rodzaju czy określonego modelu odkurzacza, do jakiego zostały stworzone, mogą różnić się między sobą np. wielkością, mocowaniem, wytrzymałością czy poziomem filtracji. Niektóre worki do odkurzaczy mają również dodatkową klapkę, która zabezpiecza przed wysypaniem się z nich zanieczyszczeń w trakcie wymiany.

  Zobacz także: Cichy odkurzacz – jaki wybrać?

  Worki papierowe do odkurzacza

  Papierowe worki do odkurzaczy w porównaniu np. z syntetycznymi cechuje stosunkowo niski koszt zakupu. Różnica w cenie wynosi średnio około 2,5 zł. Należy jednak pamiętać, że worki papierowe do odkurzacza są dość cienkie i mają delikatną konstrukcję, przez co są podatne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym w przypadku dostania się do wnętrza odkurzacza płynu może dojść do przerwania ich struktury, sam płyn wpływa też negatywnie na posklejane krawędzie worka.

  Od wewnętrznej strony papier pokryty jest niewielką warstwą flizeliny, co nie zapewnia tak wydajnej filtracji pyłów, jak w przypadku worków syntetycznych, których warstwa flizeliny jest trzykrotnie większa.

  Większość worków papierowych nie zapewnia również wysokiego poziomu filtracji. Nie zatrzymują drobinek kurzu wewnątrz urządzenia, wręcz przeciwnie – wydobywają je na zewnątrz, przez co zanieczyszczenia ponownie wracają do otoczenia. Papierowe worki nie są także wyposażone w dodatkowe warstwy filtrujące, które przy okazji odkurzania skutecznie zatrzymują różnego rodzaju alergeny, roztocza czy zarodniki pleśni.

  Syntetyczne worki do odkurzacza

  Syntetyczne worki do odkurzacza są, w porównaniu z workami papierowymi, znacznie trwalsze i nie niszczą się pod wpływem wysokiego ciśnienia czy dostania się do wnętrza odkurzacza płynu. Ze względu na materiał, z jakiego powstały, bardzo rzadko ulegają pękaniu czy przetarciom. Dodatkowo worki syntetyczne mają dość elastyczną powierzchnię, dlatego swobodnie wypełniają całą powierzchnię komory odkurzacza, dzięki czemu możliwym staje się wykorzystanie całkowitej objętość worka.

  Jednorazowe worki do odkurzacza z włókniny

  Worki do odkurzacza do jednorazowego użytku to produkt najczęściej polecany alergikom. Sztuczny materiał z odpowiednimi domieszkami o właściwościach hipoalergicznych uniemożliwia rozwój roztoczy i procesów gnilnych. Jednorazowe worki syntetyczne, np. z włókniny, cechuje bardzo wysoka skuteczność w ograniczaniu emisji kurzu, jak również zatrzymywaniu zanieczyszczeń.

  Worki do odkurzaczy wielokrotnego użytku

  Worki do wielokrotnego użytku wykonywane są z płóciennych, solidnych i bardzo wytrzymałych materiałów, które swobodnie przepuszczają pęd powietrza. Po zapełnieniu worka wystarczy zawarte w nim nieczystości wyrzucić do kosza i ponownie umieścić go w komorze odkurzacza. Mimo że brak konieczności ciągłego dokupowania nowych worków może wydawać się bardzo wygodnym rozwiązaniem, należy też pamiętać, że produkty do wielokrotnego użytku nie zapewniają wystarczającej higieny. Stosowanie tego rodzaju worka przez bardzo długi czas może powodować, że na jego dnie zaczną się procesy gnilne spowodowane zaleganiem resztek nieczystości, których nie udało się usunąć w trakcie ostatniego opróżniania.

  Na rynku dostępne są również zamienniki worków do odkurzaczy. Ich producenci zazwyczaj podają gotową listę kompatybilności, w której wystarczy odszukać określony model. Wybór między workiem oryginalnym a jego zamiennikiem to kwestia indywidualna. Należy kierować się przede wszystkim własną wygodą i jakością sprzątania. Ciekawym rozwiązaniem są również uniwersalne worki do odkurzacza, które stanowią skuteczny i tańszy zamiennik droższych, oryginalnych modeli.

  Na rynku dostępne są nowoczesne modele odkurzaczy bezworkowych wyposażonych w specjalny wbudowany pojemnik na zanieczyszczenia, jednak to właśnie odkurzacze na tradycyjne worki wciąż cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na rodzaj worków do urządzenia sprzątającego warto zwrócić uwagę już na etapie wyboru nowego urządzenia, aby ich późniejszy zakup nie sprawiał nam większych kłopotów.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?