Muchy w domu potrafią być prawdziwym utrapieniem. Nie tylko są głośne i zakłócają spokój, lecz także przenoszą patogeny wywołujące różne choroby. Gdy pojawią się w mieszkaniu, należy spróbować się ich pozbyć. W tym celu można zastosować m.in. chemiczne preparaty lub domowe sposoby na muchy.

Spis treści

  Muchy pojawiają się w domu głównie wiosną i latem. Warto zastosować wówczas środki zaradcze, które odstraszą owady i uniemożliwią im wlatywanie do wnętrza mieszkania. Czasami jednak mimo ostrożności i odpowiedniej ochrony, insekty dostają się do pomieszczenia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej się ich pozbyć. Oprócz tradycyjnej łapki na owady warto zastosować również inne metody.

  Muchy w domu – jak uniknąć owadów w mieszkaniu?

  Najlepszy, a przy tym najłatwiejszy sposób na muchy, który zapobiega wlatywaniu owadów do mieszkania, to zamontowanie w oknach moskitiery. Tego typu drobna siatka stanowi mechaniczną barierę, której nie są w stanie pokonać różne insekty – nie tylko muchy, lecz także komary i osy. W sezonie wiosenno-letnim warto więc zamontować ją we wszystkich oknach w mieszkaniu. Trzeba jednak pamiętać, że z czasem w materiale, z którego zrobiona jest moskitiera, mogą tworzyć się dziurki. Konieczna jest wówczas szybka wymiana siatki.

  Nie każdy ma jednak czas i ochotę na montaż moskitiery. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii związanych z codziennym życiem. Muchy w domu pojawiają się bowiem wyjątkowo często, gdy w nieodpowiedni sposób dbamy o czystość mieszkania. Przede wszystkim przyciągają je resztki jedzenia, śmieci oraz psujące się owoce i warzywa. Należy więc regularnie sprzątać kuchnię i wyrzucać nadpsute pokarmy.

  Istotne jest również odpowiednie mycie podłogi – najlepiej codziennie przecierać ją na mokro, ponieważ lepiąca się lub zakurzona posadzka także przyciąga muchy. Podczas porządków warto zastosować bezprzewodowy odkurzacz Tefal Air Force 360 Flex Aqua, który łączy w sobie funkcję mycia i odkurzania, co przynosi dużą oszczędność czasu. Dzięki technologii Flex i elektroszczotce z podświetleniem LED bez trudu można dotrzeć we wszystkie zakamarki i jak najdokładniej oczyścić podłogę. 

  Trzeba też pamiętać o czyszczeniu zlewu i wanny. W tym przypadku warto zwrócić uwagę, aby nie zostawiać w nich wody, która działa na owady jak magnes. Zaleca się także usunięcie wszelkich zbiorników z wodą (np. konewek lub szklanek) z parapetów. Oprócz tego warto wylać wodę z podstawek pod doniczkami z roślinami.

  Jak odstraszyć muchy? Specjalistyczne sprzęty i preparaty na insekty

  Gdy owady pojawią się w domu, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby na muchy. Dobrym rozwiązaniem są środki chemiczne, które występują zazwyczaj w postaci sprayu. Należy rozpylić je na obszarze, gdzie gromadzą się insekty. Dostępne są również płyny służące do smarowania parapetów i ram okiennych. Takie preparaty odstraszają muchy lub wręcz przeciwnie, przyciągają je. Po zetknięciu z nimi owady giną na skutek zatrucia. 

  Choć środki chemiczne są skuteczne, problemem związanym z ich stosowaniem bywa ich brzydki zapach i potencjalna toksyczność, zwłaszcza jeśli w domu są dzieci i zwierzęta. Używając ich w mieszkaniu, trzeba więc zadbać o odpowiednią wentylację i przewietrzenie pomieszczenia. Warto także wykorzystać dobry oczyszczacz powietrza, np. Tefal Pure Air Genius. Ten model ma aż 4 poziomy filtracji, dzięki którym doskonale usuwa wszelkie zanieczyszczenia, również te pochodzące z detergentów, oraz neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Działa niezwykle cicho, a przy tym szybko – już w 4 minuty przefiltrowuje całe powietrze w pokoju o powierzchni do 10 m2.

  Inny sposób na walkę z uciążliwymi owadami stanowi lep na muchy. Jest to pasek papieru pokrytego z obu stron warstwą kleju, do którego przyklejają się owady. Wiesza się go zazwyczaj pod lampą, ponieważ to tam gromadzą się najczęściej insekty. Lep na muchy doskonale spełnia swoje zadanie i może służyć przez dłuższy czas, jednak ma jedną, główną wadę – nie wygląda zbyt estetycznie.

  Ciekawą alternatywą dla lepu jest pułapka na muchy. Tego typu urządzenie wabi owady dzięki specjalnym kombinacjom zapachowym, a następnie je zabija. Dobry sprzęt nie ma środka owadobójczego i bazuje na naturalnych aromatach. Taka pułapka na muchy jest więc w pełni ekologiczna i bezpieczna dla domowników. Jej zaletą jest też to, że można używać jej wielokrotnie.

  Nie należy też zapominać o najbardziej tradycyjnym narzędziu służącym do pozbycia się owadów, jakim jest packa na muchy. Pozwala ona na szybkie i stosunkowo łatwe unieszkodliwienie owadów. Poza klasycznym modelem na uwagę zasługuje elektryczna łapka na muchy. Jest skuteczniejsza, ponieważ pozwala na zabicie nawet kilku owadów w locie i to bez ryzyka powstania brzydkich plam na ścianach.

  Jakie są domowe sposoby na muchy?

  Poza specjalistycznymi urządzeniami i preparatami można również zastosować domowe sposoby na muchy. Dobrym rozwiązaniem jest np. przygotowanie sprayu własnej roboty. W tym celu do butelki ze spryskiwaczem wystarczy wlać wodę z dodatkiem mydła w płynie lub octu, a następnie spryskać mieszanką miejsce, w którym znajdują się owady. Taki zabieg powinien szybko zneutralizować insekty.

  Samodzielnie można również przygotować lep na muchy. Wystarczy wymieszać kilka łyżek miodu z mąką kukurydzianą i powstałą w ten sposób pastę wyłożyć na talerzyki lub miseczki. Zwabi ona owady, które po zetknięciu z lepką pułapką nie będą w stanie się z niej wydostać.

  Warto również zastanowić się, co odstrasza muchy. Doskonale sprawdzają się różne rośliny – najwyższą skutecznością wyróżnia się paproć. Owady nie lubią także m.in. zapachu lawendy, bazylii, mięty oraz pelargonii. Oprócz tego dobre sposoby na muchy w domu to m.in. świeży czosnek, piołun, ekstrakt waniliowy, cynamon, pieprz czy olejki eteryczne (np. eukaliptusowe). Wszystkie te aromaty zniechęcają insekty do wlatywania do mieszkania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?