Neutralizator zapachów nie maskuje brzydkiej woni, tylko skutecznie eliminuje ją z pomieszczenia. W domu świetnie sprawdzi się nowoczesny oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy. Jako neutralizatory zapachu sprawdzają się także domowe specyfiki: cytryna, soda oczyszczona i ziarna kawy.

Spis treści

  Neutralizacja zapachu polega na jego eliminowaniu, a nie tylko maskowaniu np. inną bardziej intensywną wonią, jak dzieje się to w przypadku odświeżaczy powietrza. Najczęstszym źródłem nieprzyjemnych zapachów w domu są: zwierzęta domowe, dym papierosowy, przygotowywanie niektórych potraw, np. smażenie ryb, a także pleśń osadzająca się w pomieszczeniach, zwłaszcza tych ze słabą wentylacją.

  Oczyszczacz powietrza jako skuteczny neutralizator zapachów

  Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które skutecznie eliminuje różnego rodzaju szkodliwe dla zdrowia alergeny i pyły. W zależności od zastosowanego filtra może ono nawilżać i jonizować powietrze lub usuwać z niego nieprzyjemne zapachy. Skuteczność w walce z brzydką wonią w domu urządzenie zawdzięcza systemowi filtracyjnemu, w jaki zostało wyposażone. Nieprzyjemne aromaty pochłania filtr węglowy, który wykazuje doskonałe właściwości absorpcyjne. Tego typu urządzenia do użytku domowego, działające jak neutralizator zapachów, oferuje marka Tefal. Każde z nich wyposażone jest w nowoczesny filtr Active Carbon, który skutecznie wychwytuje unoszące się w powietrzu nieprzyjemne wonie, lotne związki organiczne oraz gazy. Modele, na które warto zwrócić uwagę, wybierając urządzenie dla siebie, to:

  • Oczyszczacz powietrza Pure Air Genius PT3080 – zapewnia 100% filtrację alergenów, dlatego doskonale sprawdzi się w domu osób, które mają problemy ze swobodnym oddychaniem np. z powodu przewlekłej alergii. Urządzenie wyposażone jest w inteligentny czujnik mierzący aktualny poziom zanieczyszczeń w danym pomieszczeniu i samodzielnie dopasowuje do niego prędkość filtrowania. Oczyszczacz, który działa jednocześnie jak neutralizator zapachu, pracuje wyjątkowo cicho, dlatego można włączyć go również na noc, zapewniając sobie niezakłócony sen. Zaletą tego urządzenia jest także możliwość zainstalowania specjalnej aplikacji, za pomocą której zdalnie zarządza się jego pracą, monitorując na bieżąco jakość powietrza w danym pomieszczeniu.
  • Oczyszczacz powietrza Intense Pure Air XL – wyjątkowo wydajny, a jednocześnie bardzo cichy sprzęt, który filtruje do 99,99% szkodliwych dla zdrowia i samopoczucia alergenów oraz nawet najdrobniejszych cząsteczek. Urządzenie zapewnia przepływ powietrza pod kątem 90 i 45 stopni, co gwarantuje maksymalny komfort jego użytkowania oraz pełną optymalizację obiegu powietrza w pomieszczeniu. Cztery poziomy filtrowania umożliwiają oddychanie nie tylko czystym, lecz także świeżym i pozbawionym nieprzyjemnych zapachów powietrzem w zaciszu własnego domu. Oczyszczacz wyposażony został również w funkcję, która informuje o konieczności wymiany filtrów, tym samym zapewniając jak najwydajniejszą pracę.
  • Oczyszczacz powietrza Pure Air PT3030 – model, który w zaledwie 6 minut usuwa do 100% różnego rodzaju zanieczyszczeń z wnętrz, w tym nawet rakotwórczego formaldehydu. Dzięki filtrowi Active Carbon oczyszczacz doskonale radzi sobie z brzydkimi zapachami w domu, skutecznie eliminując je z otoczenia. Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w specjalny czujnik, który nie tylko dopasowuje prędkość filtrowania do poziomu zanieczyszczeń w pomieszczeniu, lecz także na bieżąco informuje o aktualnej jakości powietrza. Oczyszczacz może pracować też w trybie nocnym, wydzielając wówczas delikatne, lekko przyciemnione światło, które w żaden sposób nie zakłóca snu.

  Neutralizator zapachów domowej roboty

  Neutralizacja nieprzyjemnych zapachów przydaje się kuchni. Pomieszczenie, gdzie codziennie przygotowuje się posiłki, jest bardzo narażone na wydobywanie się brzydkiej woni np. z resztek jedzenia, różnego rodzaju tłustych osadów oraz podczas smażenia niektórych potraw. Neutralizator zapachów można wykonać samodzielnie, z rzeczy, które znajdą się w każdym domu. Do miski lub słoika wystarczy wsypać ziarna kawy albo sodę oczyszczoną. Skuteczna w walce z brzydkimi zapachami jest także cytryna. Owoc, bez obierania ze skórki, należy pokroić w ćwiartki, a następnie umieścić w garnku z wodą i gotować bez pokrywki, aż orzeźwiający aromat cytrusów rozniesie się po całej kuchni. 

  Neutralizacja przykrych zapachów za pomocą kadzideł i świec antynikotynowych to skuteczny sposób na to, aby pozbyć się z mieszkania woni dymu papierosowego. W domu warto również trzymać roślin, które naturalnie oczyszczają powietrze. Należą do nich: paproć, skrzydłokwiat i dracena. Nieocenione w walce z brzydkimi zapachami są też olejki eteryczne, które można rozpylić, posługując się wodą w butelce z atomizerem lub zwykłym kominkiem aromaterapeutycznym. 

  Neutralizator zapachów zwierzęcych

  Za brzydki zapach w mieszkaniu bardzo często odpowiadają także zwierzęta domowe. Na rynku można dostać gotowe preparaty, za pomocą których można szybko i łatwo pozbyć się nieprzyjemnej woni sierści lub moczu zwierzęcia. Neutralizator zapachów do kuwety można dostać w postaci proszku, sprayu bądź piasku. To specjalny preparat stworzony na bazie składników neutralizujących i odkażających, więc oprócz zwalczania brzydkich zapachów działa także bakteriobójczo i grzybobójczo. Tego typu specyfik można stosować nie tylko w kocich kuwetach, ale również na psich legowiskach i w klatkach gryzoni. Neutralizator zapachów zwierzęcych działa intensywnie, ale jednocześnie jest całkowicie bezpieczny dla domowych pupili i nie wywołuje u nich żadnych niepożądanych reakcji.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?