Okruchy, szczególnie te większe, często stanowią problem dla tradycyjnego odkurzacza. Uciekają spod szczotki, nie sposób je zebrać za jednym pociągnięciem, często jeszcze bardziej się rozsypują. Do tego typu zabrudzeń warto więc stosować specjalnie zaprojektowaną elektroszczotkę.

Spis treści

  Okruchy należy sprzątać regularnie i możliwie szybko. Są to bowiem te zanieczyszczenia, które bardzo szybko mogą doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia bakterii i grzybów.

  Okruchy – zabrudzenie nie tylko kuchenne

  Okruchy to ten rodzaj zabrudzeń, który pojawia się właściwie w każdym domu i mieszkaniu. Zarówno podczas przygotowywania, jak i spożywania posiłku często trudno uniknąć spadających na ziemię lub kanapę resztek jedzenia. Niezależnie od tego jednak, gdzie i kiedy nam one upadną, koniecznie należy szybko się ich pozbyć. Zalegające w szczelinach kanapy lub kuchennych zakamarkach okruchy stanowią idealne miejsce do rozwoju bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Także sporo domowych insektów się nimi żywi. Nie można też dopuścić do sytuacji, w której po różnych miejscach domu takie okruchy rozniosą na łapach domowych zwierząt. W ten sposób powstaje środowisko niekorzystne dla naszego zdrowia. Nie wspominając już o tym, że okruchy nie przyczyniają się do budowania klimatu czystego i wygodnego miejsca do życia.

  Okruchy sprzątać odkurzaczem czy szczotką?

  Odkurzacz to z reguły najpopularniejsze urządzenie wykorzystywane do usuwania okruchów z podłogi czy kanapy. Warto jednak zaznaczyć, że często na śliskich kuchennych płytkach lub domowej wykładzinie tradycyjne modele odkurzaczy nie do końca dobrze radzą sobie z tego typu zanieczyszczeniami. Zwykła szczotka do odkurzacza często nie może ich zebrać i zassać do środka urządzenia. Z tego też powodu, a także konieczności wyjęcia odkurzacza i rozłożenia go, wiele osób często sięga po zwykłą szczotkę. Także i w tym przypadku trudno mówić o wysokiej skuteczności. Warto pamiętać, że zamiatając okruchy, jednocześnie podbija się cały kurz z podłogi, który potem przez wiele godzin swobodnie na nią ponownie opada. Odkurzacz zasysa większość brudu, natomiast szczotka nie. To, że zabrudzeń od razu nie widać, wcale nie oznacza, że ich nie ma. Również one mogą przyczyniać się do gorszej jakości domowego powietrza, które z kolei powoduje często gorsze samopoczucie domowników.

  Odkurzacz bezprzewodowy z elektroszczotką

  Odkurzacz pionowy stanowi znaczne ułatwienie w codziennych obowiązkach. Jeśli jest on dodatkowo bezprzewodowy, jak np. Air Force360, umożliwia dotarcie właściwie do każdego domowego. Ponadto do tego modelu dołączony jest specjalny moduł ręczny, dzięki któremu bez problemu można posprzątać kanapę, trudno dostępne miejsca, wąskie szczeliny. TEFAL w najnowszym modelu Air Force360 Flex Utlimate rozwiązał także problem okruchów znajdujących się pod niskimi meblami, takimi jak łóżko czy kanapa. Do tej pory, aby się tam dostać, trzeba było albo się schylać, albo odsuwać meble. Teraz ten problem zniknął dzięki elastycznej rurze z technologią Flex, która pozwala 5 razy skuteczniej dotrzeć do kurzu pod niskimi meblami. Nie trzeba kucać, schylać się ani wykonywać innych dodatkowych ruchów. Rura sama „złamie się”  w taki sposób, aby łatwo było dotrzeć do najdalszego fragmentu podłogi pod kanapą, a to często właśnie tam kryje się większość okruchów, których tylko z pozoru nie widać.

  Absolutnie niezastąpionym rozwiązaniem w przypadku usuwania większych zanieczyszczeń, takich jak: okruchy płatków, kanapek, chipsów, a także orzeszków, cukierków i bakalii, jest elektroszczotka. To dodatkowe wyposażenie odkurzacza, które pomaga przede wszystkim przy sprzątaniu dywanów i wykładzin z okruchów, ale także sierści, włosów i innych trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. 

  Elektroszczotka jest wyposażona w wałek z nieustannie obracającymi się szczotkami, który uruchamia się specjalnym przyciskiem. To właśnie te obracające się szczotki sprawiają, że odkurzacz bezworkowy tak efektywnie jest w stanie usunąć zarówno sierść, włosy, kurz, jak i resztki jedzenia. Plusem odkurzaczy pionowych z tym rozwiązaniem jest także to, że funkcję elektroszczotki można dowolnie włączać i wyłączać w zależności od potrzeb. Dodatkowo model Air Force Flex został wyposażony w nowoczesną ssawkę Off-road Technology, co sprawia, że urządzenie to radzi sobie na bardzo różnych powierzchniach: od kuchennych płytek, przez drewniany parkiet, do miękkiej wykładziny w sypialni. Z Air Force Flex Ultimate można płynnie i dynamicznie odkurzać w linii prostej, a w trudno dostępnych miejscach cieszyć się wyjątkową zwrotnością urządzenia, nie zastanawiając się zupełnie, czy radzi ono sobie z zabrudzeniami, bo te nie stanowią dla tego typu odkurzacza żadnego problemu.

  Czy warto zainwestować w robot sprzątający?

  Robot sprzątający oczywiście poradzi sobie z usunięciem okruchów. Dzięki możliwości zaprogramowania tygodniowego harmonogramu, na przykład w modelu TEFAL Explorer Serie 20 RG6875WH, codzienne utrzymanie domu w porządku jest znacznie prostsze. Okruchy nie leżą pod kanapą przez kilka tygodni, tylko są spod niej usuwane regularnie. Pomagają w tym między innymi 3 tryby pracy urządzenia, które pozwalają dostosować ruch robota do specyfiki pomieszczeń. Trzeba jednak pamiętać, że robot odkurzy podłogi, natomiast nie sięgnie do szczelin w kanapie, na fotelu czy w brzegach piekarnika. Do wszystkich takich miejsc idealnie nadaje się moduł ręczny, który ma spora część pionowych odkurzaczy. Dzięki odpowiednim końcówkom można wtedy sięgnąć do każdego, nawet najbardziej trudno dostępnego zakamarka. Robot samojezdny więc sprawdzi się jako uzupełnienie dostępnych w domu rozwiązań, a nie jedyne narzędzie do sprzątania.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1