Odpowietrzanie grzejników to prosty zabieg konserwacyjny, który można wykonać samodzielnie. Jeżeli zauważy się, że kaloryfer jest częściowo zimny lub nie działa w ogóle, zawsze należy podjąć odpowiednie kroki. Usunięcie nadmiaru powietrza z instalacji c.o. zazwyczaj powinno rozwiązać problem.

Spis treści

  Zimą każdy chce cieszyć się ciepłem w domowym zaciszu. Niestety czasami kaloryfery nie działają prawidłowo. Najczęściej przyczynę tego stanu rzeczy stanowi zapowietrzenie grzejnika, którego objawami jest jego nierównomierne grzanie lub głośna praca (zazwyczaj bulgotanie lub świszczenie). Gdy tylko pojawią się takie symptomy, warto od razu zareagować, ponieważ w innym przypadku może dojść do uszkodzenia instalacji centralnego ogrzewania. Na szczęście usunięcie problemu nie powinno sprawić większych trudności – wystarczy zachować odpowiednią kolejność odpowietrzania grzejników.

  Z czego wynika zapowietrzenie grzejnika?

  Zapowietrzenie grzejnika może mieć kilka przyczyn. Najczęściej jest spowodowane niepoprawnym napełnianiem instalacji centralnego ogrzewania. Zazwyczaj do tego celu używa się wody z wodociągów, w której znajduje się wiele małych pęcherzyków powietrza – to właśnie one są sprawcami problemów z kaloryferami, zwłaszcza tymi, które są umiejscowione w górnej części obiegu.

  Do zapowietrzenia grzejnika może także dodać za sprawą procesu dyfuzji. Podczas niego powietrze przedostaje się do obiegu za pomocą rur wykonanych z tworzywa sztucznego. Praktycznie nigdy nie są one w pełni szczelne, dlatego trudno zapobiec takiemu zjawisku.

  Warto przy tym pamiętać, że zapowietrzenie grzejnika nie wynika z wadliwości konstrukcji kaloryfera lub całej instalacji. Jest to nieodłączny, a przy tym zupełnie normalny proces, który może towarzyszyć działaniu systemu grzewczego.  

  Dlaczego odpowietrzanie grzejników jest ważne?

  Choć zapowietrzenie grzejnika to całkiem naturalne zjawisko, gdy tylko zauważy się taki problem z kaloryferem, należy zacząć działać. Wpływa ono bowiem negatywnie na wydajność systemu grzewczego i przynosi dyskomfort mieszkańcom domu, ponieważ uniemożliwia równomierne rozchodzenie się ciepła w jego wnętrzu. Doprowadza to także do zwiększenia kosztów eksploatacji – nawet jeśli grzejniki są włączone, nie dają pożądanego efektu. Dodatkowym utrudnieniem jest ich głośna praca. Odgłosy świszczenia lub bulgotanie bywają irytujące i skutecznie uprzykrzają przebywanie w danym pomieszczeniu.

  Szybkie odpowietrzenie grzejników jest także konieczne z innego, równie ważnego względu. Nagromadzone powietrze może bowiem doprowadzić do uszkodzenia całej instalacji centralnego ogrzewania. Tlen łatwo wchodzi w reakcję z żelazem, z którego zrobione są kaloryfery. Taki stan rzeczy może więc doprowadzić do stopniowego pojawiania się korozji. Koszty naprawy tego typu problemu są zazwyczaj wysokie. Lepiej więc na bieżąco dbać o kaloryfery, zwłaszcza że kwestia tego, jak odpowietrzyć grzejniki w domu, nie jest zbyt skomplikowana.

  Odpowietrzanie grzejnika – na ciepło czy na zimno?

  Zanim przejdzie się do odpowietrzania grzejników, należy odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim warto uprzednio ostudzić całą instalację. Zabieg należy bowiem przeprowadzać na zimno – w innym przypadku może nie okazać się wystarczająco skuteczny. Jeśli jednak nie chce się wychładzać całego mieszkania, wystarczy maksymalnie zakręcić zawór grzejnikowy danego kaloryfera – dzięki temu ciepła woda nie będzie do niego dopływała. Przedtem warto także sprawdzić, jakie jest ciśnienie instalacji centralnego ogrzewania – zazwyczaj wynosi ono między 0,9 a 1,2 atmosfery. Dobrze wówczas zwiększyć je do poziomu około 1,3-1,4 atmosfery. W ten sposób woda doprowadzi do wyparcia powietrza w górę, a odpowietrzanie grzejnika pójdzie o wiele sprawniej.

  Zastanawiając się, jak prawidłowo odpowietrzyć grzejnik, trzeba również zwrócić uwagę na przygotowanie odpowiednich narzędzi. Warto mieć pod ręką śrubokręt lub specjalny klucz, a także małą miseczkę, do której będzie spływać woda.

  Jak odpowietrzyć grzejnik w bloku lub w domu jednorodzinnym?

  Gdy kaloryfer jest zimny, można rozpocząć właściwe odpowietrzanie grzejnika w bloku lub w domu.  Cały proces jest naprawdę bardzo prosty. Kolejność odpowietrzania grzejników prezentuje się następująco:

  Ustaw zawór termostatyczny w pozycji zamkniętej.

  Znajdź zawór do odpowietrzania grzejnika (ma formę pokrętła i znajduje się w górnej części kaloryfera). Postaw pod nim miskę na wodę.

  Odkręć pokrętło przy pomocy śrubokręta lub klucza. Pamiętaj, aby zrobić to delikatnie i ostrożnie. Dzięki temu woda wypływająca z kaloryfera będzie spokojnie spływać i nie zaleje całej podłogi.

  Po odkręceniu zaworu rozlegnie się syk, a następnie zacznie płynąć woda. Obserwuj jej strumień – jeśli jest jednostajny, oznacza to, że nadmiar powietrza wydostał się z kaloryfera. Aby uzyskać 100% pewność, warto opukać go ręką. Gdy mimo tego zabiegu strumień wody nadal jest taki sam, odpowietrzanie grzejnika można uznać za zakończone.

  Zakręć śrubę odpowietrznika i sprawdź szczelność zaworu. Jeżeli nie ma z nim żadnych problemów, możesz uzupełnić wodę w instalacji.

  Na koniec odkręć zawór termostatyczny i sprawdź, czy kaloryfer prawidłowo się nagrzewa. Jeśli powodem nierównomiernego oddawania ciepła było zapowietrzenie grzejnika, powinien on odzyskać sprawność. W innym przypadku dobrze skontaktować się z fachowcem.


  Warto pamiętać, że czasami nawet mimo podstawionej miski odpowietrzanie grzejników może zakończyć się kałużą na podłodze. Wystarczy jednak zetrzeć ją zwykłą szmatką. Można też skorzystać z odkurzacza bezprzewodowego Tefal Air Force 360 Flex Aqua. Sprzęt pozwala na jednoczesne odkurzanie i mycie podłogi. Nakładka z mikrofibry wykazuje dużą chłonność, dlatego bez problemu usunie resztki wody. Dodatkowo możliwe jest dokładne posprzątanie okolic kaloryfera, ponieważ urządzenie jest niezwykle wygodne i elastyczne, a specjalna konstrukcja rury sprawia, że dotrze ona we wszelkie zakamarki.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?