Biokominek stanowi ciekawą alternatywę dla tradycyjnych urządzeń grzewczych pod co najmniej kilkoma względami. Przede wszystkim jest ekologiczny, ponieważ emituje jedynie parę wodną i niewielkie ilości dwutlenku węgla. Po drugie, można go zamontować w bloku. Po trzecie, prawie nie wymaga on sprzątania.

Spis treści

  Biokominek wymaga jedynie minimalnej pielęgnacji ze strony użytkowników, jeśli tylko korzystają oni z paliwa wysokiej jakości. W przypadku kominka tradycyjnego odkurzacz jest natomiast niezbędny.

  Jak działa biokominek?

  Biokominki wolnostojące, a także narożne lub naścienne, cieszą się coraz większą popularnością. Wynika to z ich prostej obsługi, łatwości utrzymania w czystości oraz tego, że nie wymagają podłączenia do przewodów kominowych. Można bowiem bez problemu zamontować je bloku, co w przypadku tradycyjnego kominka nie jest takie proste.

  Centrum biokominków jest pojemnik na biopaliwo. Znajduje się on w palenisku. Składa się on z chłonnego wkładu, umieszczonego w specjalnej wkładce zapewniającej bezpieczeństwo użytkowania. Biopojemniki z certyfikatem TÜV posiadają jeszcze jedną specjalną komorę, która przeciwdziała wylaniu się paliwa.

  Obudowa biokominków jest odporna na działanie wysokich temperatur. Każdy model wyposażony jest również w szklaną osłonę chroniącą otoczenie przed ogniem. Wygaszanie go wymaga zamknięcia specjalnej przesuwki dołączonej do urządzenia.

  Biokominek narożny, stojący, na ścianie – co pali?

  W przypadku biokominków odkurzacz kominkowy nie jest w większości przypadków potrzebny, ponieważ stosowanym tutaj paliwem jest bioetanol. To bezwonny, a przede wszystkim ekologiczny materiał opałowy uzyskiwany z surowców roślinnych. Charakteryzuje się on podobną kalorycznością do węgla kamiennego (około 30 MJ/kg), a litr paliwa zapewnia od 3 do 6 godzin spalania. Palą się same opary paliwa, a nie płyn. Ilość odpadów w biokominku jest właściwie znikoma, w przeciwieństwie do tradycyjnego kominka, w którym gromadzą się spore ilości popiołu i do którego czyszczenia niezbędne są odpowiednie akcesoria – specjalny odkurzacz lub dedykowany temu zadaniu separator.

  Pielęgnacja biokominka w mieszkaniu

  Biokominek nie wytwarza popiołu, tak, jak drewno w kominkach tradycyjnych. Dzięki temu żmudne jego czyszczenie oraz wyrzucanie resztek nie jest konieczne. Trzeba jednak o niego dbać. Przede wszystkim może się on kurzyć od zewnątrz. Aby usunąć ewentualne zabrudzenia, lepiej nie używać środków chemicznych, ponieważ trudno przewidzieć ich reakcję z obudową. Najlepiej posłużyć się mokrą ściereczką, ewentualnie namoczoną w mydle lub płatkach mydlanych. Środki chemiczne lepiej sprawdzić na mniej widocznej części urządzenia grzewczego i dopiero po takiej próbie czyścić całość. W przypadku stalowego biokominka narożnego koniecznie trzeba pamiętać o wytarciu całej powierzchni do sucha, ponieważ na stali mogą zostać nieestetyczne zacieki.

  Biokominek – wkład i jego czyszczenie

  Biokominki wolnostojące oraz zabudowane nie wymagają czyszczenia palnika, jeśli tylko używa się biopaliwa wysokiej jakości. Spala się ono bowiem do całkowitego wyparowania. Jeśli jednak wlewa się paliwo niskiej jakości, to w takim przypadku z czasem może pojawić się osad i nieprzyjemny zapach. Jeśli palnik jest stalową skrzynką, wystarczy go wyciągnąć i umyć pod bieżącą wodą. Z kolei w przypadku chłonnych lub ceramicznych wkładów należy postępować według szczegółowo przygotowanej przez producenta instrukcji obsługi lub skorzystać z porad eksperta. Również i tutaj odkurzacze kominkowe nie są potrzebne.

  Odkurzacz kominkowy – kiedy warto po niego sięgnąć?

  Biokominki na ścianę lub wolnostojące nie potrzebują odkurzania, ewentualnie można specjalną szczotką do parapetów usunąć zalegający na ich bokach kurz. Specjalistyczne odkurzacze są natomiast niezbędnym sprzętem w przypadku kominków tradycyjnych. Pod żadnym pozorem nie można jednak do ich czyszczenia stosować domowych odkurzaczy, ponieważ popiół w dużej ilości błyskawicznie jest w stanie zablokować działanie filtrów i silnika. Nawet najlepszy domowy sprzęt nie jest przystosowany do zbierania tego typu zanieczyszczeń. Nie warto lekceważyć ostrzeżeń producenta, ponieważ niewłaściwie użytkowanie może prowadzić do całkowitego uszkodzenia urządzenia sprzątającego.

  Odkurzacze kominkowe czy separatory – co wybrać?

  Filtr do odkurzacza kominkowego różni się zdecydowanie od tego tradycyjnego. Jest to wkład przystosowany do popiołu, dzięki czemu bez problemu pozwala oczyścić kominek. Tego typu czynność najlepiej wykonywać raz w tygodniu z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Z gęstymi zabrudzeniami najlepiej walczy się specjalistycznymi odkurzaczami przemysłowymi, jeśli jednak nie będą one jednocześnie wykorzystywane w garażach lub magazynach, ich zakup – wyłącznie z myślą o czyszczeniu urządzeń grzewczych – może się wydawać nieopłacalny. Ceny odkurzaczy kominkowych są bowiem odpowiednio wyższe niż tych tradycyjnych, nawet najbardziej nowoczesnych. Do wyboru jest natomiast wiele modeli sprzętów, które różnią się mocą i pojemnością.

  Przeczytaj również o tym, czym wyróżnia się filtr EPA do odkurzacza i jak go wybrać

  Alternatywą dla tego typu rozwiązań są separatory do popiołu, czyli specjalne urządzenia, które pełnią funkcję „nakładek” dopasowanych do tradycyjnych odkurzaczy. Za pomocą takich końcówek można usunąć zimny popiół. Nadają się one do sprzątania kominków, pieców oraz grilli. Jest to rozwiązanie zdecydowanie tańsze (ceny separatorów rozpoczynają się od 100 zł) i w sytuacji, gdy sprzęt tego typu jest potrzebny jedynie do czyszczenia kominka, zdecydowanie bardziej opłacalne.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1