Mopowanie z pomocą robota to bardzo wygodne rozwiązanie. Wiele tego typu inteligentnych urządzeń umożliwia pracę 2w1, czyli łączy funkcję odkurzacza i mopa. Dzięki temu masz gwarancję, że robot nie tylko usunie kurz, lecz także poradzi sobie z różnego rodzaju plamami oraz innymi zanieczyszczeniami.

Spis treści

  Robot sprzątająco-myjący to ogromne wsparcie w codziennych obowiązkach, dzięki któremu możesz zaoszczędzić wiele czasu i zająć się innymi zadaniami.

  Mopowanie z robotem sprzątająco-myjącym

  Mopowanie czy zmywanie podłóg to konieczność, jeśli masz w domu panele, parkiet lub płytki. Samo odkurzanie nie wystarczy. Niestety połączenie odkurzania i mopowania to kolejne godziny, które musisz poświęcić na domowe obowiązki. Możesz jednak liczyć na wsparcie w tym zadaniu. Roboty sprzątająco-myjące, urządzenia 2w1 to rozwiązania polecane do domów i mieszkań z różnym typem powierzchni. Sprzęty takie poradzą sobie zarówno z odkurzaniem dywanów czy wykładzin, jak i odkurzaniem i mopowaniem parkietu bądź paneli.

  Przykładem tego typu urządzenia jest robot sprzątający Tefal Explorer Serie 60. Dzięki systemowi Aqua Force myje podłogę w trakcie odkurzania. Wysoko wydajny filtr EPA zatrzymuje 99,9% kurzu i alergenów, a system nawigacji Smart Exploration 4.0 z wbudowanym żyroskopem gwarantuje, że robot porusza się w logiczny i uporządkowany sposób. Boczne czujniki z kolei ułatwiają sprzątanie wzdłuż krawędzi pomieszczeń. Urządzenie samodzielnie rozpoznaje dywany i wykładziny, dzięki czemu automatycznie dostosowuje moc odkurzania do konkretnej powierzchni. 

  Roboty czyszczące sprawdzają się przede wszystkim w domach i mieszkaniach o większych powierzchniach, których czyszczenie zajmuje bardzo dużo czasu. To idealne rozwiązanie także dla osób, które nie mają za wiele czasu na sprzątanie albo po prostu chciałyby uwolnić się przynajmniej od części tego typu obowiązków. Roboty sprzątająco-myjące będą też znaczącą pomocą dla osób starszych i schorowanych, które nie mają siły na wykonywanie domowych obowiązków.

  Roboty czyszczące – jak działają?

  Robot czyszczący, mopujący i odkurzający jednocześnie może okazać się bardzo ważnym wsparciem w codziennych obowiązkach. Zanim jednak zdecydujesz się na jego zakup, poznaj dokładnie działanie i najważniejsze funkcje tego typu urządzenia. 

  Robot mopujący jest urządzeniem znacznie mniejszym od odkurzacza i stosunkowo niskim, dzięki czemu bez problemu może sprzątać przestrzeń pod łóżkiem oraz kanapą. Tefal Explorer Serie 60 to najsmuklejszy odkurzacz automatyczny z funkcją mopa, o wysokości zaledwie 6 cm. Przed wyborem urządzenia koniecznie zwróć uwagę na wysokość wybranego robota czyszcząco-myjącego i porównaj z wysokością nóżek kanapy czy łóżka. Upewnij się, że wysokość urządzenia nie będzie przeszkodą w sprzątaniu wszystkich domowych przestrzeni. 

  Podobnie jak odkurzacz, który odkurza i myje, robot do podłogi 2w1 posiada dwa tryby pracy:

  • ścieranie podłogi na sucho – w takim przypadku robot porusza się do przodu, polerując podłogę i usuwając z niej kurz i pył,
  • ścieranie podłogi na mokro – robot w tym trybie najczęściej porusza się krótkimi ruchami w przód i w tył. 

  ​​​​​Urządzenie po włączeniu samodzielnie wyznaczy sobie trasę, po której będzie się poruszało. Za pomocą specjalnej aplikacji na smartfon, jaką oferuje Tefal do swoich urządzeń, możesz wyznaczać robotowi trasę i harmonogram prac lub pozwolić, aby samodzielnie taką trasę sobie obrał. Specjalny zespół czujników pozwala mu omijać przeszkody. Robot albo nie będzie wjeżdżał na dywany i wykładziny, albo jeśli już to zrobi, automatycznie dostosowuje rodzaj swojej pracy do rozpoznanej powierzchni. Czujniki do wykrywania uskoków uchronią go przed spadnięciem ze schodów lub antresoli. 

  Na co zwrócić uwagę przy wyborze robota do mopowania?

  Roboty sprzątająco-myjące to zróżnicowana grupa urządzeń, które cały czas są rozwijane i udoskonalane. Wybierając konkretny rodzaj sprzętu, warto zwrócić uwagę na:

  • czas pracy na pełnym ładowaniu – odkurzacze z serii Tefal Explorer gwarantują 90 minut skutecznej pracy, po czym można je szybko naładować w takim stopniu, w jakim to potrzebne, aby robot dokończył pracę; wybierając model o zbyt krótkim czasie pracy, ryzykujesz, że po powrocie do domu zastaniesz umyte jedynie pół podłogi,
  • czas ładowania akumulatorów – im jest on dłuższy, tym gorzej; nie powinien wynosić więcej niż 3 godziny, choć czas ten powinien być zdecydowanie krótszy; dobrze, aby robot miał możliwość skrócenia czasu ładowania i rozpoczęcia pracy z nie do końca naładowanym akumulatorem,
  • rodzaj czujników – bardzo ważne, aby robot posiadał czujniki boczne, które pozwolą mu na skuteczne sprzątanie krawędzi (w których gromadzi się sporo brudu), czujniki chroniące go przed upadkiem z wysokości, a także te pozwalające rozpoznać rodzaj sprzątanej nawierzchni (szczególnie przy przejściu z parkietu na wykładzinę); konieczne są także czujniki zderzeniowe, które chronią urządzenie przed wjechaniem w przeszkodę i umożliwiają mu obranie alternatywnej trasy,
  • tryby pracy – tutaj można liczyć na co najmniej kilka trybów pracy, Tefal proponuje trzy różne: 1) gwarantujący metodyczne, bardzo dokładne sprzątanie z wykorzystaniem żyroskopu, 2) spiralny ruch wokół miejsca startu, 3) precyzyjne sprzątanie wzdłuż ścian i listew; ponadto urządzenia takie jak Tefal Explorer Serie 60 mają funkcje zamiatania, zbierania zabrudzeń, odkurzania i mopowania,
  • ograniczanie obszaru mopowania – funkcja ta uniemożliwia robotowi wstęp do wskazanych przez ciebie pomieszczeń; można to zrobić za pomocą wirtualnych ścian wyznaczonych przez specjalne nadajniki układające się w linię, której robot nie będzie mógł przekroczyć,
  • poziom generowanego hałasu – nie powinien być wyższy niż 70 dB, optymalna wartość to ok. 65 dB.

   

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1