Alergia na kurz, a dokładniej na roztocza, to bardzo powszechna obecnie choroba. Źródłem reakcji alergicznych są bytujące w kurzu żyjątka (roztocza). Ich odchody są silnie uczulające – doprowadzają m.in. do nieżytu nosa, spojówek, wysypek, astmy, migreny. Jak radzić sobie z tą chorobą?

Spis treści

  Walka z kurzem nie należy do najprostszych. Jego drobinki osiadają bowiem na meblach, półkach, regałach, blatach, podłodze, sprzęcie. Niemniej jednak istnieją metody oraz urządzenia, które są w stanie skutecznie poradzić sobie z roztoczami.

  Jak pozbyć się kurzu? Znaczenie kolejności sprzątania

  Do ścierania kurzu najlepiej sprawdzają się specjalne, wyposażone w drobne włókna szmatki z mikrofibry, o właściwościach elektrostatycznych. Są one w stanie w łatwy sposób przyciągnąć pyłki i to bez konieczności korzystania ze środków chemicznych. Jak z kolei pozbyć się roztoczy z domu definitywnie? Dobrze jest, dla lepszego efektu, zastosować odpowiednią kolejność sprzątania. Najpierw należy odkurzyć i wyczyścić przestrzeń na sucho za pomocą ściereczek, a następnie dokończyć sprzątanie na mokro. Aby zapobiec szybkiemu osadzaniu się kurzu na meblach, warto jest dodatkowo sięgnąć po płyn antystatyczny. Sprzątanie należy zacząć od górnych półek oraz drobnych przedmiotów, natomiast podłogi pozostawić na sam koniec.

  Dobór właściwego sprzętu do sprzątania w przypadku alergii na kurz

  Oprócz wcześniej wspomnianych ściereczek, które z łatwością przyciągają kurz w domu, dobrze jest skorzystać z odpowiedniego mopa. Mowa tu nie tylko o takim wykonanym np. z mikrofibry, ale także o mopie parowym. Jest to jeden z najbardziej polecanych sprzętów domowych dla alergików. Dzięki wykorzystaniu gorącej wody jest on w stanie usunąć do 99,9% bakterii, bez użycia środków chemicznych. Oprócz tego mokra powierzchnia czyszcząca świetnie przyciąga kurz, z którym tradycyjny odkurzacz nie jest sobie w stanie całkiem poradzić. Mop ten także, w przeciwieństwie do klasycznego odkurzacza, nie uwalnia oraz nie rozpyla kurzu tuż po zakończeniu sprzątania. Urządzenie jest zazwyczaj wyposażone w dodatkową nakładkę do czyszczenia dywanów, dzięki czemu może usuwać pozostawioną sierść zwierząt, która działa drażniąco nie tylko na alergików.

  Jak walczyć z kurzem? Wybór odpowiedniego odkurzacza

  Tradycyjnym urządzeniem do walki z kurzem pozostaje cały czas odkurzacz. Ważne jest jednak to, aby wybrać model, który okaże się jak najbardziej przyjazny domownikom zmagającym się z alergią. Przy doborze sprzętu warto jest zwrócić uwagę na to, by ten był modelem workowym. Użytkowanie takiego urządzenia jest dla alergika mniej uciążliwe, ponieważ nie będzie on musiał opróżniać i czyścić pojemnika po każdym odkurzaniu dywanu, co naraziłoby go na kontakt z alergenami. O wiele lepszy poziom zabezpieczenia przed nimi gwarantują torebki materiałowe, a nie papierowe. W niektórych egzemplarzach odkurzaczy można także stosować worki wielowarstwowe, pokryte nanosrebrem, który niweluje zapachy i zabija bakterie.

  W przypadku występowania alergii na kurz lub astmy dobrym rozwiązaniem jest również wybór odkurzaczy z filtrem wodnym. Modele te wyposażone są w pojemnik na wodę, do którego dostają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Urządzenie przefiltrowuje wszystko to, co do niego wlatuje, wypuszczając czyste powietrze. Odkurzacze tego typu zawierają najczęściej dodatkowy filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air), który uniemożliwia wydostanie się bakteriom oraz drobinkom kurzu z powrotem na zewnątrz.

  Generator pary i parownica, czyli świetne sposoby na roztocza

  Kolejnymi urządzeniami, wykorzystującymi parę wodną, które stanowią świetny sposób na kurz, są parownica do prasowania ubrań oraz generator pary. Warto jednak dodać, że źródłem reakcji alergicznych nie jest wbrew pozorom sam kurz, ale znajdujące się w nim dziesiątki tysięcy roztoczy. Ich odchody zawierają silne alergeny prowadzące do nieżytu nosa, spojówek, wysypek skórnych, astmy oskrzelowej, atopowego zapalenia skóry, migrenowych bólów głowy. Samo odkurzanie nie przyniesie zbytniego efektu, jeśli nie wyczyści się tekstyliów, na których bytują wspomniane roztocza. Istnieje jednak skuteczna metoda na pozbycie się tych nieprzyjaciół – wystarczy pościel, firany, koce albo zasłony wystawić na balkon, po czym wyprać je w wysokiej temperaturze. Roztocza nie tolerują bowiem temperatur powyżej 60°C oraz poniżej 20°C, a także wilgotności w granicach 70–80%. Dlatego też do zabiegu unicestwienia tych żyjątek sprawdzą się świetnie wspomniane wcześniej parownica i generator pary. Oprócz pościeli, dywanów czy koców, urządzenia można także zastosować do czyszczenia materaców.

  Oczyszczacz powietrza – niezbędne urządzenie do usuwania kurzu

  Osoby zmagające się z alergią na kurz powinny także rozważyć zakup oczyszczacza do powietrza. Urządzenie to ma za zadanie przefiltrować powietrze poprzez zasysanie go, a następnie odfiltrowanie z niego wszelkich zanieczyszczeń. Dobry oczyszczacz powietrza jest wyposażony w filtry: wstępny oraz wysokosprawny, węglowy HEPA. Oprócz usuwania kurzu z powietrza urządzenie likwiduje również składniki smogu, pyły, dym, lotne związki organiczne (jak np. złuszczony naskórek) oraz wszelkie niepożądane zapachy. Niektóre modele są dodatkowo wyposażone w jonizator, nawilżacz powietrza czy elektroniczny timer. Jonizatory świetnie radzą sobie z usuwaniem bakterii i wirusów, nawilżacz powietrza sprawdzi się natomiast w okresie zimowym, kiedy domownikom doskwiera suche powietrze z powodu ogrzewania. Maksymalna wielkość pomieszczenia, którą jest w stanie oczyścić urządzenie, wynosi zazwyczaj około 35m2.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?