Białe meble są bardzo popularne. Wszystko za sprawą ich wysokiej estetyki oraz poczucia minimalizmu i prostoty, które wprowadzają do przestrzeni. Niestety na białych meblach kuchennych i innych komodach oraz stolikach w tym kolorze błyskawicznie widać wszystkie rodzaje smug, zabrudzeń czy nalotu.

Spis treści

  Białe meble dodają wnętrzu świeżości, to wrażenie jednak szybko może minąć, jeśli o szafki, komody, stoliki i blaty nie dba się w odpowiedni sposób. Zabrudzone i niedoczyszczone białe meble wywołują efekt przeciwny do zamierzonego.

  Białe meble do salonu – jak je chronić?

  Biała meblościanka to bardzo efektowny wystrój salonu. Sprawdza się we wnętrzach urządzonych w minimalistycznym stylu, a jednocześnie pomaga optycznie powiększyć przestrzeń. Szafy i stoliki do salonu najczęściej jednak wykonane są na wysoki połysk, co oznacza, że są pokryte specjalną, dodatkową warstwą lakieru. Warto wiedzieć, że takie białe komody po zerwaniu folii ochronnej powinny przejść miesiąc „kwarantanny”, co oznacza, że nie wolno ich w tym czasie myć żadnymi detergentami. Są one również wyjątkowo wrażliwe na ewentualne zadrapania i inne urazy mechaniczne, ponieważ lakier, którym są pokryte, utwardza się ostatecznie dopiero po zdjęciu folii.

  Zanim więc do salonu zostaną wstawione zrobione na wysoki połysk komody białe, warto dokładnie posprzątać, usunąć pozostałości po remoncie i odkurzyć całe pomieszczenie. W tym ostatnim przypadku najlepiej sprawdzą się odkurzacze z funkcją mycia podłóg, takie jak Clean&Steam od Tefala albo Wet&Dry od Philipsa. Połączenie właściwości odkurzacza i mopa parowego pozwala w tym przypadku stworzyć jak najbardziej przyjazną przestrzeń dla białych mebli, które trzeba (szczególnie na początku) traktować z wyjątkową uwagą. Przez pierwszy miesiąc najlepiej przecierać blaty lub fronty wyłącznie miękką i suchą ścierką z mikrofibry.

  Białe szafy, komody, biurka – czym nie wolno ich czyścić?

  Białe meble do sypialni, salonu czy kuchni, zwłaszcza jeśli są wykonane na wysoki połysk, wymagają szczególnego rodzaju pielęgnacji. Przede wszystkim nie można zapominać, że o ile meble te są bardziej odporne na wilgoć i parę wodną, to łatwo niszczą się pod wpływem urazów mechanicznych.

  Mebli białych do salonu nie sprząta się z wykorzystaniem mleczek czyszczących lub innych środków zawierających aceton, amoniak czy alkohol. Niewskazane są również pasty ścierne i inne silne substancje czyszczące. Podobnie jest z samym sprzętem czyszczącym. Meble białe z połyskiem nie lubią szczotek, druciaków i ostrych gąbek. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą delikatne ściereczki z mikrofibry oraz miotełka do kurzu. Wybierając odkurzacz do sprzątania tego typu meblościanek, stolików i innych, warto szczególną uwagę zwrócić na końcówki, które będą miały kontakt z powierzchnią. Z pewnością nie można zastosować tradycyjnej szczotki do kurzu, ponieważ istnieje zbyt duże ryzyko zarysowania mebla. Plastikowa elastyczna końcówka również nie jest dobrym rozwiązaniem w tym wypadku. Najlepiej wyposażyć się (jeśli nie była dołączona do odkurzacza) w miękką końcówkę z włosia przeznaczoną do odkurzania mebli. W ten sposób ryzyko, że dojdzie do jakiegoś uszkodzenia, radykalnie się zmniejsza.

  Białe meble kuchenne i woda

  Meble drewniane białe rzadko są wykorzystywane w kuchni, częściej drewno zastępuje się MDF. Jest to materiał wysokoodporny na wilgoć i kontakt z wodą, natomiast i on w niektórych przypadkach może ulec uszkodzeniu. Chodzi przede wszystkim o krawędzie mebli. Jeśli zostaną one narażone na nadmierne działanie wody, brzegi białych mebli mogą bardzo szybko ulec rozpulchnieniu. Zawsze warto więc dokładnie po sprzątaniu wycierać je suchą ściereczką z mikrofibry.

  Białe kuchnie – przestrzeń szczególnej troski

  Białe meble do pokoju prezentują się świetnie, ale również w kuchni mogą wyglądać wyjątkowo dobrze. Problem polega jednak na tym, że to właśnie tutaj narażone są na działanie tłuszczu, różnego rodzaju oparów, wysokiej temperatury i wielu innych szkodliwych czynników.

  Białe szafki kuchenne znajdujące się w sąsiedztwie płyty grzewczej lub piekarnika są wyjątkowo mocno narażone na uszkodzenia. Podczas otwierania piekarnika dobrze jest więc upewnić się, że program do pieczenia się zakończył. Należy zawsze wyłączać okap oraz pochłaniacz zapachów. Nie powinno się również białych kuchennych mebli narażać na silne działanie światła halogenowego.

  Meble białe, nowoczesne, z wysokim połyskiem najlepiej czyścić delikatnym, specjalnie do tego celu przeznaczonym mleczkiem do czyszczenia powierzchni (bez wyżej wymienionych substancji). Smugi świetnie usunie ściereczka nasączona płynem do mycia szyb. Plam z tłuszczu z kolei najlepiej pozbyć się z pomocą ściereczki do mycia mebli kuchennej, która już została nasączona odpowiednimi preparatami.

  Zobacz także jak pielęgnować meble kuchenne.

  Jak pozbyć się kurzu z białych mebli?

  Białe meble w salonie, pokoju czy kuchni kurzą się nie mniej niż te w innych kolorach. Z tego względu trzeba je regularnie odkurzać. Aby dostać się do trudno dostępnych miejsc, należy wybrać odpowiednio wąskie końcówki do odkurzacza. Warto pamiętać, że w ramach przeciwdziałania osadzaniu się kurzu, białe meble można przetrzeć ściereczką delikatnie namoczoną w płynie do mycia naczyń. Można sięgnąć również po płyn antystatyczny do kurzu. Ważne, aby czynność tę wykonywać regularnie. Wbrew pozorom na białych meblach kurz widać równie mocno, jak na tych ciemniejszych. Dlatego dobrze jest znaleźć własny sposób na kurz i regularnie go stosować. Warto pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek środka do czyszczenia, należy go najpierw sprawdzić na małej powierzchni. Czasem płyn, który wydaje się wyjątkowo bezpieczny, może wejść w nieprzewidzianą reakcję z MDF.

  Zobacz także jak czyścić meble prowansalskie - meble tapicerowane i drewniane?

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  6