Meble prowansalskie drewniane czyści się za pomocą specjalnych preparatów przeznaczonych do pielęgnacji drewna. Meble lakierowane należy natomiast przecierać lekko zwilżoną ściereczką z płynem do naczyń lub mydłem. W przypadku mebli tapicerowanych konieczne jest odkurzanie, a następnie pranie tapicerki.

Spis treści

  Meble w stylu prowansalskim doskonale sprawdzą się w salonie, sypialni, a także w kuchni. Stałym elementem tego wystroju są jasne, pastelowe kolory oraz różnorodność materiałów. Decydując się na meble prowansalskie, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami ich czyszczenia i pielęgnacji, aby nie dopuścić do uszkodzeń.

  Meble prowansalskie – jak wyglądają?

  Meble w stylu prowansalskim odznaczają się różnorodnością form oraz rodzajów mebli. Ważną ich cechą jest jasna kolorystyka. Dominującymi barwami są wszystkie odcienie bieli oraz jasne szarości. Dom urządzony w stylu prowansalskim najczęściej kojarzony jest z przytulnością, rodzinnym ciepłem oraz subtelnością. Kluczowe jest, aby materiały, z których wykonane są meble, były naturalne. Najczęściej spotykane są meble drewniane wyposażone w zawiasy i uchwyty zrobione z kutego żelaza.

  Meble kuchenne prowansalskie mają zwykle postać białych, drewnianych szafek stylizowanych na postarzane. Charakterystyczne są otwierane drzwiczki oraz oszklone witryny. Blaty kuchenne są najczęściej ceramiczne, a stoły wykonane z bielonych desek. Dostosuj swoje wyposażenie pod styl prowansalski i przeczytaj więcej o białych meblach.

  Meble prowansalskie do salonu, takie jak stół czy krzesła wykonane są z solidnego drewna. Krzesła nierzadko wyposażone są w tapicerowane siedzisko. W zestawie mebli wypoczynkowych w stylu prowansalskim nie powinno zabraknąć wygodnej kanapy w jasnych, pastelowych kolorach, np. jasnoniebieskim, fioletowym, białym bądź żółtym. Konieczne są również fotele, pufy i duża ilość poduszek. We wnętrzu urządzonym w prowansalskim stylu sprawdzą się także nowoczesne tapicerowane kanapy z naturalnych materiałów obiciowych, utrzymane w jasnych barwach. Szafy prowansalskie do salonu mogą mieć formę obszernego, kilkudrzwiowego mebla bądź niewielkich rozmiarów szafy. Zwykle mają zachowaną naturalną kolorystykę, a niektóre z nich są dodatkowo rzeźbione, frezowane lub tłoczone. Dominuje wzornictwo nawiązujące do natury.

  Meble prowansalskie – czyszczenie mebli tapicerowanych

  Meble tapicerowane w stylu prowansalskim nadają każdemu mieszkaniu delikatności i elegancji. Wymagają systematycznego czyszczenia i pielęgnacji, zwłaszcza że są utrzymane w jasnej kolorystyce, a przez to bardziej widoczne są na nich różne zabrudzenia i kurz. Planując rozmieszczenie mebli, należy pamiętać, że światło słoneczne prowadzi do ich szybkiego blaknięcia i utraty naturalnego piękna. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym mebli tapicerowanych jest odkurzanie i pranie tapicerki. W sklepach internetowych i stacjonarnych dostępne są różnorodne rodzaje preparatów przeznaczonych do czyszczenia tego rodzaju mebli. Należy jednak stosować je ostrożnie, gdyż mogą doprowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień. Czyszczenie mebli tapicerowanych przebiega w kilku etapach. Przed rozpoczęciem prania tapicerkę należy dokładnie odkurzyć. Zastosowanie mają ssawki tapicerskie wyposażone w paski elektrostatyczne, dzięki którym skuteczniej usuwa się kurz, sierść i inne zanieczyszczenia. W odkurzaniu mebli tapicerowanych można użyć zarówno tradycyjnego odkurzacza workowego, jak też bezworkowego. W następnej kolejności nakłada się preparat piorący. Pranie należy rozpocząć od siedziska, przechodząc potem do czyszczenia poręczy, dołu mebla oraz jego tylnej części. Ważne, aby na tapicerkę nanosić niewielką ilość środka tak, aby była ona zwilżona, a nie całkowicie mokra. Preparat czyszczący wciera się w tapicerkę do momentu powstania piany, a następnie usuwa się wraz z brudem za pomocą gąbki. Środek do czyszczenia tapicerki meblowej można przygotować samodzielnie w domu, łącząc proszek do prania z ciepłą, ale nie gorącą wodą. Do mieszania roztworu warto wykorzystać blender, aby powstała piana. W przypadku pojawienia się na tapicerce plam z długopisu należy zastosować glicerynę. Ślady po żywności usuwa się za pomocą gąbki nasączonej środkiem piorącym, a plamy po czerwonym winie bądź kawie likwiduje się, stosując łagodny roztwór kwasku cytrynowego.

  Meble w stylu prowansalskim – czyszczenie mebli drewnianych

  Czyszczenie mebli drewnianych wykonuje się za pomocą preparatów zawierających wosk lub olej, np. lniany. Tego rodzaju środki skutecznie nadają meblom blask, a dodatkowo chronią drewno przed negatywnym działaniem wilgoci i nadmiernym osadzaniem się kurzu. Meble drewniane źle tolerują wodę, dlatego należy je czyścić za pomocą lekko zwilżonej szmatki lub gąbeczki wykonanej z miękkiego materiału. Meble prowansalskie z naturalnego drewna powinno się czyścić wzdłuż słojów. Czym czyścić meble lakierowane? Tego rodzaju meble zaleca się myć lekko zwilżoną ściereczką. Przy większych zabrudzeniach można użyć odrobiny mydła lub płynu do mycia naczyń. Na koniec meble należy starannie wytrzeć do sucha. Meble lakierowane warto co jakiś czas pastować woskiem pszczelim. Najważniejszą zasadą w czyszczeniu mebli drewnianych jest stosowanie wyłącznie preparatów przeznaczonych do drewna. Inne środki mogą niekorzystnie wpłynąć na powierzchnię mebli i przyczynić się do ich zniszczenia.

  Meble prowansalskie – jak pozbyć się kurzu?

  Czyszcząc meble prowansalskie z kurzu, należy stosować się do kilku podstawowych zasad. Po pierwsze zawsze powinno zaczynać się od góry, przechodząc stopniowo ku niższym partiom mebli. W ten sposób zapobiega się opadaniu i osadzaniu kurzu na wcześniej umytych półkach i blatach. Ważne jest, aby do pielęgnacji mebli używać zawsze czystej ściereczki, gdyż każda tkanina jest naturalnym siedliskiem kurzu. Zaleca się korzystać z preparatów antystatycznych, które nie tylko czyszczą i pielęgnują, ale również zapobiegają ponownemu osadzaniu się kurzu. Przy czyszczeniu mebli tapicerowanych należy pamiętać, aby środek rozpylać na ściereczkę, za pomocą której nanosi się go na powierzchnię mebla. W żadnym wypadku nie powinno się bezpośrednio spryskiwać mebli środkiem czyszczącym, gdyż skutkuje to pojawieniem się na tapicerce trudnego do usunięcia osadu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?