Okap to ważne urządzenie AGD w kuchni, które zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych zapachów. Niestety, bardzo szybko się przy tym brudzi. Dlatego warto wiedzieć, jak wyczyścić okap z tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Dzięki temu sprzęt będzie pracował bez zarzutu przez długi czas.

Spis treści

  Działanie okapu kuchennego jest proste. Urządzenie to odprowadza opary, które powstają na skutek gotowania. Oprócz powietrza przechodzi przez nie mnóstwo zabrudzeń, w tym przede wszystkim tłuszcz oraz kurz. Z czasem zanieczyszczenia zaczynają osadzać się na obudowie i kratkach okapu. Ważne jest więc, aby regularnie je usuwać. Dzięki temu sprzęt będzie wydajniejszy i bardziej higieniczny, co przełoży się na komfort jego użytkowania. Zastanawiając się, jak wyczyścić okap kuchenny, warto pamiętać, że do porządków można wykorzystać rozmaite metody. Dobrze sprawdzą się zarówno preparaty chemiczne, jak i domowe środki.

  Jak umyć okap sprawdzonymi środkami?

  Czyszczenie okapu nie jest trudne. Wystarczy jedynie zastosować odpowiednie środki i kierować się kilkoma ważnymi zasadami. Przede wszystkim przed zabiegiem należy odłączyć urządzenie od źródła zasilania, a następnie delikatnie wyjąć jego siatkę. Jak wyczyścić kratkę od okapu, by szybko pozbyć się z niej zabrudzeń? W tym celu aluminiowy filtr najlepiej umieścić w plastikowej misce, pojemniku lub zlewozmywaku, a następnie zalać ciepłą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Taka mieszanka powinna pokrywać całą siatkę. Należy pozostawić w niej kratkę na minimum 30 minut. Jeśli zabrudzenia są wyjątkowo intensywne, lepiej wydłużyć ten czas i moczyć siatkę nawet przez kilka godzin.

  Gdy woda z płynem do mycia naczyń wstępnie rozpuści tłuszcz i inne zabrudzenia na kratce okapu, należy przejść do jej wyszorowania. Najlepiej wykorzystać do tego szczotkę lub gąbkę i dokładnie przecierać nią powierzchnię siatki aż do usunięcia wszystkich zanieczyszczeń. Jeżeli jednak są one wyjątkowo uciążliwe i nie znikają pod wpływem takiego zabiegu, konieczne może się okazać zastosowanie specjalistycznych środków chemicznych. Należy wówczas sięgnąć po detergent przeznaczony do czyszczenia okapów, płyt grzewczych lub piekarników. Przed zastosowaniem takiego preparatu zawsze warto wykonać próbę. W tym celu należy nałożyć odrobinę środka na niewidoczną część siatki i w ten sposób sprawdzić, czy nie wchodzi on w jakąś reakcję z materiałem, z którego jest ona zrobiona. Jeżeli nie powstaną na niej żadne zarysowania czy przebarwienia, spokojnie można wykorzystać detergent do umycia całego filtra.

  Jak widać kwestia tego, jak wyczyścić filtr w okapie, nie jest skomplikowana. Po całym zabiegu należy spłukać kratkę samą wodą, a na koniec wytrzeć do sucha. Trzeba przy tym pamiętać, że ta metoda mycia dotyczy wyłącznie elementów wykonanych z metalu. Jeżeli w urządzeniu znajduje się filtr węglowy, nie należy go czyścić. Zamiast tego trzeba go regularnie wymieniać, minimum raz na 3–6 miesięcy.

  Zastanawiając się, jak umyć okap, należy wziąć pod uwagę jego obudowę. Najczęściej wystarczy przetrzeć ją ściereczką z mikrofibry zwilżoną w roztworze wody i płynu do mycia naczyń. W przypadku wyjątkowo mocnych, tłustych zabrudzeń, można zastosować specjalistyczny preparat przeznaczony do czyszczenia konkretnych powierzchni. Należy dostosować go do tworzywa, z którego wykonany jest okap – inne środki sprawdzą się podczas mycia urządzenia ze stali nierdzewnej, a inne, gdy jest ono zrobione ze szkła lub plastiku.

  Jak wyczyścić okap z tłuszczu domowymi sposobami?

  Okap można również wyczyścić przy pomocy domowych środków. Jeżeli znajduje się na nim gruba warstwa tłuszczu, warto zastosować np. zwykłą oliwkę. Jak wyczyścić okap kuchenny ze stali nierdzewnej takim sposobem? Wystarczy nałożyć preparat na kratkę urządzenia przy użyciu gąbki, a potem przyłożyć do zabrudzeń ściereczkę zmoczoną w gorącej wodzie. Dzięki temu tłuste plamy łatwiej się rozpuszczą. Następnie należy przetrzeć siatkę okapu twardą stroną gąbki. Ostatnim krokiem jest pozbycie się resztek oliwki przy pomocy papierowego ręcznika lub miękkiej szmatki.

  Zastanawiasz się, jak wyczyścić okap w środku? Możesz zastosować samodzielnie zrobiony spray. W tym celu zmieszaj ze sobą wodę i odrobinę octu, a następnie przelej mieszankę do butelki z atomizerem i spryskaj nią kratkę urządzenia. Roztwór najlepiej zostawić na powierzchni siatki na mniej więcej 15 minut. Po tym czasie należy przetrzeć aluminiowy filtr przy pomocy twardej strony gąbki i na koniec wytrzeć go do sucha.

  Jak czyścić okap na co dzień?

  Wiele osób zastanawia się, jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut. Szybkie umycie sprzętu jest jak najbardziej możliwe, o ile zabieg ten przeprowadza się regularnie. Jeśli chodzi o obudowę urządzenia, warto przecierać ją co kilka dni, gdy tylko pojawiają się na niej drobne zabrudzenia. Można do tego wykorzystać gąbkę zmoczoną w wodzie z płynem do mycia naczyń.

  Częstotliwość czyszczenia uzależniona jest od stopnia eksploatacji sprzętu. Jeżeli gotuje się codziennie, okap należy przemywać raz w tygodniu. W sytuacji, gdy rzadko używa się kuchenki, porządki nie muszą być aż tak częste. Filtry należy wówczas myć minimum raz na 3–4 tygodnie.

  Podczas codziennego użytkowania warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, które pozwolą na ograniczenie powstawania zabrudzeń na sprzęcie. Najlepszą metodą na zminimalizowanie zanieczyszczeń jest używanie pokrywek do garnków w trakcie gotowania. Ograniczają one emisję tłustych oparów i pary wodnej, dzięki czemu nie osadzają się one na okapie. 

  Trzeba również pamiętać, że intensywność zabrudzeń okapu zależy od rodzaju kuchenki. Ilość zanieczyszczeń jest większa w przypadku używania płyty gazowej, ponieważ generuje ona dodatkowe cząsteczki gazu. W takim przypadku, aby poprawić jakość powietrza i zniwelować brzydkie zapachy w kuchni, warto postawić oczyszczacz powietrza. Dobrze sprawdzi się np. sprzęt Tefal Pure Air Genius, który już w 4 minuty może dokładnie oczyścić pomieszczenie o powierzchni do 10 m2. Jest przy tym energooszczędny i pracuje bardzo cicho, dlatego może stanowić świetne wsparcie dla okapu.

  Tagi:

  Czy ten artykuł był pomocny?

  1